Фактори, що впливають на ціноутворення - Управління збутовою політикою, як фактор ефективної роботи підприємств в сучасних економічних умовах

Як формуються ціни? На практиці визначення цін залежить під багатьох факторів. Виділяють три групи основних факторів: ПОПИТ, ВИТРАТИ, КОНКУРЕНЦІЯ.

Фактори витрат.

Фірма, яка прийняла за основу політику ціноутворення, орієнтовану на витрати, буде встановлювати ціни, виходячи з витрат плюс процент прибутку.

Такий підхід звичайно застосовують стосовно товарів виробничого призначення, котрі не мають особливих відмін від своїх аналогів в очах покупця.

Фактори попиту.

Ціноутворення, орієнтоване на ринковий попит, передбачає оцінку інтенсивності попиту: більш високі ціни призначаються тоді і там, де спостерігається підвищений попит, а низькі ціни -- тоді і там, де попит слабий, навіть якщо вартість одиниці товару в обох випадках однакова. Ціна постійно змінюється і ціноутворення стає ефективною зброєю в руках продавця.

Така система ціноутворення ефективна по відношенню до марочних споживчих товарів та багатьох видів товарів виробничого призначення.

Взагалі, визначення ціни базується на аналізі виробничих витрат та оцінках ринкового попиту -- перших двох груп факторів ціноутворення. [13]

Фактори конкуренції.

Третьою групою факторів, що впливають на ціноутворення, є конкуренція.

Найкращім прикладом ціноутворення, орієнтованого на ціни конкурентів, можуть бути біржові ціни на пшеницю, чай, каву і т. п., де відомі світові ринкові ціни, котрі і диктують певний рівень цін. Ці ціни встановлюються в результаті взаємодії великої кількості продавців та покупців. Для кожного продавця призначення ціни вище встановленого зменшення замовлень, а продаж товарів за ціною нижчою від встановленого рівня може стати причиною катастрофічного зменшення замовлень, а продаж товарів за ціною нижчою від встановленого рівня приведе до невиправданого зменшення прибутків.

Головне в ціноутворення, орієнтованому на конкурентів, врахувати кількість фірм, що виготовляють аналогічні продукти, інші поставки товарів на ринок, а також ціни на цю продукцію.

В ціновій конкуренції виділяють :

    - конкуренцію між фірмами однієї галузі ; - міжгалузеву конкуренцію ; - конкуренцію замінників.

Конкуренція між фірмами однієї галузі врешті-решт приводить до зниження цін на товари.

Актуальною є цінова конкуренція на міжгалузевому рівні між товарами з різними фізичними властивостями, котрі між тим, можуть використовуватись для однієї мети.[20]

Крім зазначених основних факторів (попит, конкуренція), існують інші, що також впливають на коливання цін.

Таблиця 1.1

Фактори, що впливають на коливання цін

Фактори

Високі ціни, якщо

Низькі ціни, якщо

1. Реклама

Вдала

Погана

2. Виробництво

Дрібносерійне або по замовленням

Масове

3. Орієнтація на

Один сегмент

Декілька ринкових сегментів

4. Життєвий цикл

Короткий

Довгий

5. Частка ринку

Значна

Невелика

6. Ринок

Визнає товар

Не визнає товару

7. Сервіс

Добре організований

Погано організований

8. Інфляція

Зростає

Не має значення

Вплив тих чи інших факторів на формування ціни обумовлюється, як ми вже зазначали, конкретними ринковими умовами.

Формування цін з орієнтацією на попит, чи то втрати або конкуренцію визначає також і вибір певної цінової стратегії.

Похожие статьи




Фактори, що впливають на ціноутворення - Управління збутовою політикою, як фактор ефективної роботи підприємств в сучасних економічних умовах

Предыдущая | Следующая