Вступ - Управління збутовою політикою, як фактор ефективної роботи підприємств в сучасних економічних умовах

Час, у яке ми живемо, - епоха змін. Наше суспільство здійснює винятково важкі, багато в чому суперечливі, але історично неминучі зміни. У соціально-політичному житті - це перехід від тоталітаризму до демократії, в економіці від адміністративно-командної системи до ринку, у житті окремої людини - перетворення його з "винтиков" у самостійного суб'єкта господарської діяльності. Такі зміни в суспільстві, в економіці, у всьому життєвому укладі складні тим, що вони вимагають зміни від нас самих.

Наприкінці минулого століття багато багатих родин будували на своїх ділянках теплиці, щоб насолоджуватися будинку видом і ароматом свіжезрізаних квітів. Букети квітів прикрашали й офіційний прийом до величезному залі, і післяполудену годину у вітальні.

Великомасштабна комерційне квітництво почалося в перші роки нашого століття, коли публіка завела звичку купувати свіжі квіти по різного роду випадкам.

Для обслуговування цього постійно розширювався ринку комерційні квіткарі стали вирощувати квіти в теплицях, побудованих прямо на окраїнах великих міст. Незабаром на сцені з'явилися оптові торговці, що взялися за доставку вирощених квітів з теплиці в квіткові магазини міст Швидкопсувний товар дозволяв вести справу тільки в місцевому масштабі і без великого розмаху. Квіти потрібно було зрізати, доставити в місто і продати роздрібним торговцям дуже швидко, щоб до споживача вони потрапили ще свіжими.

Однак поява повітряного транспорту викликало в квітковій промисловості великі зміни. Можливість швидко перевозити квіти на великі відстані дозволила підприємцям вирощувати їх у великих кількостях у районах з теплим кліматом, і продавати їхнім оптовим торговцям для розподілу в будь-якій частині країни.

Ще більше значення мало для квіткової промисловості поява реактивної авіації. Завдяки їй у конкурентній у конкурентній боротьбі на американському ринку одержали можливість брати участь і закордонних квіткарів. Приміром, велику частину продаваних у квіткових магазинах США гвоздик і ще що не розпустилися квітів у бутонах вирощують у Колумбії. Доставка партії квітів літаком з Колумбії на східне узбережжя коштує майже стільки ж, скільки буде коштувати доставка такої ж партії з Каліфорнії. За право продажу своїх квітів на території США колумбійським квіткарям приходиться платити мито, зате робоча сила обходиться їм набагато дешевше, ніж їх американським колегам. І ще однією перевагою колумбійських підприємців є клімат їхньої країни, що тепліше клімату чи Каліфорнії Флориди, де квіткарі не рідко витрачають величезні гроші на опалення теплиць. Серед інших країн ведучих конкурентну боротьбу на ринку квітів Голландія й Ізраїль. У результаті іноземної конкуренції частина квіткарів витиснута з ринку й іншим довелося переключатися на вирощування таких видів квітів, що, за їхніми відомостями не ввозять через границю.

Квіткарі не єдині представники квіткової промисловості, хто зіштовхується у своїй діяльності із серйозними проблемами. Роздрібні торговці й оптовики стурбовані тим, що люди купують недостатньо багато квітів. Оптовики складають провину за поганий збут на роздрібних торговців. У багатьох магазинах квіти зберігають у холодильниках за прилавком, що, на думку оптовиків, не дозволяє розглядати товар. Вуличні торговці навпаки пропонують товар обличчям. Квіти знаходяться прямо перед очима перехожих, і оптовикам хотілося б, щоб таку ж форму продажу ввели в себе і роздрібні магазини.

Оптовики затверджують, що ріст квіткової промисловості малоймовірний доти, поки роздрібні торговці не почнуть пропагувати квіти як товар повсякденного користування. Сьогодні звичайно купують квіти тільки для офіційних подій типу весілля і похорону.

Для збільшення продажів квіткова промисловість могла б скористатися прикладом Європи. Кілька років назад у європейських споживачів була сформована звичка до повсякденних покупок квітів. "Виховний процес" складався з трьох етапів. В перших, потрібно було так налагодити систему розподілу, щоб квіти попадали в магазини швидше, ніж раніш. В других, різні торговці скоротили націнки, що залучило більше споживачів і дозволило купувати більше квітів. І нарешті, роздріб стала пропонувати більш широку розмаїтість квітів. Квіткова промисловість України могла б витягти з удосконалювання своєї маркетингової практики і системи розподілу тому, що, як смутно помітив один з оптовиків: "Чи знаєте ви ще яку-небудь галузь, чий товар усі люблять, але ніхто не купує?".

Похожие статьи




Вступ - Управління збутовою політикою, як фактор ефективної роботи підприємств в сучасних економічних умовах

Предыдущая | Следующая