Управлінське обстеження підприємства ВАТ "Декоративні культури", Історія створення підприємства - Управління збутовою політикою, як фактор ефективної роботи підприємств в сучасних економічних умовах

Історія створення підприємства

Відкрите акціонерне товариство (ВАТ) "Декоративні культури" засновано відповідно рішення регіонального відділення Фонду державного майна України по Херсонській області від 28.07.1997 р. №679 шляхом перетворення державного підприємства-колгоспу "Херсонзеленхоз" у ВАТ "Декоративні культури" відповідно до Закону України "Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі" від 10.07.1996 р., в результаті чого 74% акцій перейшли у власність власників підприємства, а 26% акцій залишилися в розпорядженні обласної Ради м. Херсона. В результаті судового розгляду в жовтні 2006 року підприємству вдалося відстояти свої права й у власність ще перейшло 21,5%) акцій.

На момент створення підприємство мало невелику земельну ділянку, де вирощували троянди, але шляхом розширення виробництва й впровадження в експлуатацію нових тепличних помешкань і збільшення асортименту продукції, яка випускалася, підприємство вийшло на принципово новий рівень розвитку, і стало еталоном для підприємств цієї галузі.

Поліпшення якості продукції, що випускається, дозволило підприємству підняти свій престиж, що було оцінено на різноманітних виставках, як вітчизняних, так і за кордоном.

В даний час площа займаної ділянки ВАТ "Декоративні культури" складає 40 га, з них 18 га закритого грунту (теплиці).

Місією підприємства є максимальне задоволення потреб споживачів у продукції квітництва.

Метою діяльності підприємства є:

    1) Забезпечення максимальної рентабельності при наявному наборі видів діяльності, що визначаються такими показниками: обсяг продажу, рівень і норма прибутку, темпи щорічного приросту обсягу продажу і прибутку, доля на ринку, структура капіталу, сума виплаченої зарплати, рівень якості продукції; 2) Забезпечення стійкості положення підприємства: витрати на дослідження й розробку нових продуктів; потенціал конкурентоздатності; інвестиційна політика; кадрова політика; рішення соціальних питань; 3) Розробка нових напрямків розвитку, нових видів діяльності підприємства, що припускає освоєння нових технологій вирощування й переробки сільськогосподарських культур, квітникової продукції і її реалізації.

Предметом діяльності ВАТ є:

    1) Вирощування сільськогосподарської і квітникової продукції з використанням прогресивних вітчизняних і іноземних технологій; 2) Виконання діяльності, спрямованої на забезпечення підприємств України посадковим матеріалом. 3) Покупка і реалізація сільськогосподарської продукції і товарів народного споживання. 4) Надання побутових послуг населенню. 5) Інші види діяльності, що не заборонені законодавством України.

Підприємство самостійно визначає стратегію і тактику свого розвитку, дочірніх підприємств, філій і представництв.

ВАТ "Декоративні культури" використовує всі методи по здійсненню безпечних і нешкідливих умов праці й охорони навколишнього середовища.

Формою організації складових елементів підприємства як системи є його структура. Структура будь-якого підприємства відображає упорядковане розташування його елементів і форму їх взаємозв'язку, перетворюючи діючу структуру в систему.

Організаційна структура необхідна для управління різноманітними підрозділами діяльності підприємства, а аналіз переваг і недоліків різноманітних підходів до побудови системи управління дозволяє зробити правильний вибір на користь конкретної організаційної структури з урахуванням стану ринка й стратегії підприємства.

Як бачимо з малюнку ^1, на підприємстві "Декоративні культури" організаційна структура є лінійно-функціональною, або змішаною. Лінійно-функціональна структура сполучить переваги лінійної і функціональної структур, являє собою єдність розпорядництва і кваліфікаційне здійснення функцій управління спеціальним апаратом фірми.

Формування керівної ланки будь-якої організації визначається особливостями господарської діяльності організації і полягає в доборі заступників першої особи.

організаційна структура ват

Рис. 2.1. Організаційна структура ВАТ "Декоративні культури"

ВАТ "Декоративні культури" є значним акціонерним товариством, що нараховує 117 акціонерів. Створена на підприємстві спостережна рада (рада директорів), є постійно діючим колективним органом, що виражає інтереси акціонерів і контролює діяльність виконавчих органів товариства. Виконавчий же орган товариства (голова правління) вирішує всі питання діяльності товариства, які не віднесені до компетенції загального збору або спостережної ради. Головний агроном відповідає за технічний процес, контролює його з моменту посадки до моменту виходу в торгову мережу рослин. В обов'язки керівника збуту входить одержання готової продукції, яку він повинен реалізувати з найменшими втратами. Головний економіст відповідає за економічну діяльність і перспективи розвитку господарства. Відповідальність за фінансово-господарську діяльність

Підприємства несе головний бухгалтер. Головний інженер очолює технічний відділ, організує і керує його роботою, приймає активну участь у вирішенні техніко-економічних показників, відповідає за подачу електроенергії, води. Директор будинку квітів організує всю роботу з торгівлі магазина.

Похожие статьи




Управлінське обстеження підприємства ВАТ "Декоративні культури", Історія створення підприємства - Управління збутовою політикою, як фактор ефективної роботи підприємств в сучасних економічних умовах

Предыдущая | Следующая