Управління витратами ТОВ "Олвія" - Управління формуванням витрат підприємства на виробництво та реалізацію продукції

Велику роль в обгрунтуванні управлінських рішень у бізнесі грає маржинальний аналіз, методика якого базується на вивченні співвідношення між трьома групами найважливіших економічних показників: витратами, обсягом реалізації продукції і прибутком і прогнозуванні величини кожного з цих показників при заданому значенні інших. Даний метод управлінських розрахунків називають ще аналізом беззбитковості або сприяння доходові.

В основу методики покладений розподіл виробничих і збутових витрат у залежності від зміни обсягу реалізації на змінні і постійні і використання категорії маржинального доходу.

Основні можливості маржинального аналізу складаються у визначенні:

    - беззбиткового обсягу продажу (поріг рентабельності, окупності витрат) при заданих співвідношеннях ціни, постійних і змінних витрат; - зони безпеки (беззбитковості) торговельного підприємства; - необхідного обсягу продажів для одержання заданої величини прибутку; - критичного рівня постійних витрат при заданому рівні маржинального доходу; - критичної ціни реалізації при заданому обсязі продажу і рівні змінних і постійних витрат.

За допомогою маржинального аналізу влаштовуються інші управлінські рішення: продукцію, варіантів зміни асортименту продукції, ціни на нову продукцію, варіантів устаткування, оцінки ефективності прийняття додаткового замовлення та ін.

На рис. 2.2. зображені основні етапи аналізу маржинального аналізу.

Проведення розрахунків за методикою маржинального аналізу вимагає дотримання ряду умов:

    - необхідність розподілу витрат на двох частин - змінні та постійні; - змінні витрати змінюються пропорційно обсягові реалізації продукції; - ефективність реалізації, рівень цін на продукцію і споживані ресурсів не будуть піддаватися істотним коливанням протягом аналізованого періоду; - пропорційність надходження виторгу обсягові реалізованої продукції.

Для практичного застосування маржинального аналізу на Товаристві визначаємо точку беззбитковості обсягу продажу на основі зв'язку між витратами, обсягом продажу та прибутком.

основні етапи маржинального аналізу

Рис. 2.2. Основні етапи маржинального аналізу

Перед тим, як перейти до розрахунку, де кілька слів про поняття показників беззбитковості.

Беззбитковість - такий стан, коли бізнес не приносить ні прибуток, ані збитки. Це виручка, що необхідна для того, щоб підприємство почало отримувати і прибуток. Її можна виразити у кількості одиниць продукції, яку необхідно продати, щоб покрити витрати, після чого кожна додаткова одиниця проданої продукції буде приносити прибуток підприємству.

Різниця між фактичною кількістю реалізованої продукції і беззбитковим обсягом продажу - це зона безпеки (зона прибутку), і чим вона більше, тим стійкіше фінансовий стан підприємства.

Беззбитковий обсяг продажу і зона безпеки підприємства є основними показниками при розробці бізнес-планів, обгрунтуванні управлінських рішень, оцінці діяльності підприємств, визначити та проаналізувати повинен вміти і кожний бухгалтер, економіст, менеджер. Розрахунок даних показників і грунтується на взаємодії: витрати - обсяг продажу - прибуток. Для визначення і їхнього рівня можна використовувати графічний і аналітичний способи.

ТОВ "Олвія" реалізувало продукцію в кількості 20000 кг, продажною вартістю - 10 грн./кг. Постійні витрати (амортизація, накладні витрати та ін.) складають 4000 грн. Змінні і витрати на продукцію одного кілограму - 1,2 грн., а на весь запланований випуск продукції - 24000 грн.

За таких умов прибуток від реалізації продукції складе 8000 грн. (24000 - 4000 - 12000). На підставі цих даних побудуємо графік (рис. 2.3).

Рис. 2.3. Залежність між прибутком та обсягом реалізації продукції

По горизонталі показується обсяг реалізації продукції в натуральних одиницях (штуках), по вертикалі - собівартість проданої продукції і прибуток, що разом складають виручку від реалізації.

За графіком можна встановити, при якому обсязі реалізації продукції ТОВ "Олвія" отримає прибуток, а при якому його не буде. Можна визначити також точку, у якій витрати будуть дорівнюють виторгові від реалізації продукції. Вона одержала назву точка беззбиткового обсягу реалізованої продукції, або поріг рентабельності, або точка окупності витрат, нижче якого реалізація товару буде збитковим.

В нашому прикладі точка розташована на рівні 50 % можливого обсягу реалізації продукції. Якщо ця продукція буде продана споживачам більше ніж 50% від його реалізованої кількості, то буде прибуток. У випадку, якщо обсяг продажу становить 75% від можливого обсягу реалізації прибуток становитиме половину максимальної суми, тобто 2000 грн.

Якщо ж продаж менше 50% від фактичної кількості реалізації, то ТзОВ "Олвія" буде збитковим і не отримає прибутку.

Отже, попередньо повинно бути вирішене питання про доцільність організації реалізації продукції в такому обсязі.

Різниця між фактичним і беззбитковим обсягом продажу - зона безпеки. Якщо ТОВ "Олвія" повністю виконає поставлені перед нею завдання, тобто весь реалізований (10000 кг) товар буде розпроданий, то зона безпеки (запас фінансової міцності) складе 50%, при реалізації 7000 кг - 20% і т. д. Зона безпеки показує, на скількох відсотків фактичний обсяг продажу вище критичного, при якому рентабельність дорівнює нулю.

Отриману залежність можна представити по-іншому (рис. 2.4). При обсязі реалізації, рівному нулю, Товариство одержує збиток у розмірі суми постійних витрат. При обсязі 10000 кг прибуток становитиме 8000 грн. З'єднавши ці точки між собою, одержимо на лінії X точку критичного обсягу продажу.

Крім графічного методу, можна використовувати й аналітичний.

Аналітичний спосіб розрахунку беззбиткового обсягу продажу і зони безпеки ТОВ "Олвія" більш зручний у порівнянні з графічним, тому що не потрібно креслити щораз графік, що досить трудомістко. Можна вивести ряд формул за допомогою яких розрахувати дані показники. Для цього використовуємо рис. 2.5.

Рис. 2.4. Визначення точки беззбитковості

Рис. 2.5. Залежність між обсягом реалізації продукції, її собівартістю і сумою прибутку

На графіку поміняємо місцями змінні і постійні витрати для того, щоб відповідно до визначення категорії маржинального доходу об'єднати зону прибутку і зону постійних витрат.

Для зручності виводу формул використовуємо наступні позначки:

Т - точка беззбиткового обсягу реалізації продукції (поріг рентабельності, точка рівноваги, критичний обсяг продажу);

Дм - маржинальний дохід (загальна сума);

Ду - питома вага маржинального доходу від виручки реалізованої продукції;

Де - ставка маржинального доходу в ціні за одиницю продукції;

Ц - ціна одиниці продукції;

Н - непропорційні (постійні) витрати;

Рп - пропорційні (змінні) витрати;

В - виручка від реалізації продукції;

К - кількість проданої продукції в натуральних одиницях;

V - питомі змінні витрати.

Формула для розрахунку маржинального доходу має вигляд:

Дм = П + Н (І)

Графік дозволяє також визначити маржинальний дохід як різниця між виручкою від реалізації продукції і змінних витрат:

Дм = В - Рп (ІІ)

Виходячи з формули маржинальний дохід складає 12000 грн. (24000 -12000). Відповідно до графіка, можна записати таку пропорцію: Т/Н = В/Дм. Звідси можна вивести формулу для розрахунку точки беззбиткового обсягу продажів у грошовому вимірі:

Т = В х Н/Дм, (ІІІ)

Або

Т=Н/(Дм/В) = Н/Ду. (ІV)

Тобто точка беззбиткового обсягу продажу складає

    20000 х 4000 / 8000 = 10000 грн., або 4000 / (8000/20000) = 4000 / 0,4 = 10000 грн.

Для розрахунку точки критичного обсягу реалізації у відсотках до максимального обсягу, що приймається за 100 %, може бути використана формула:

Т = Н/Дмх100% (V)

Т = 4000 /8000x100 = 50%.

Неважко помітити, що відношення постійних витрат до загальної суми маржинального доходу і є той коефіцієнт, що визначає місце розташування точки критичного обсягу реалізації продукції на графіку.

Якщо замінити максимальний обсяг реалізації товару в грошовому вимірі (В) на відповідний обсяг реалізації в натуральних одиницях (К), то можна розрахувати беззбитковий обсяг реалізації в натуральних одиницях:

Т = К*Н/Дм, (VІ)

Т = 1000 х 4000 / 8000 = 500 кг.

Для визначення точки критичного обсягу реалізації продукції можна замість суми маржинального доходу використовувати ставку маржинального доходу в ціні за одиницю продукції (Де):

Де = Дм / К (VІІ)

Де = 80000/10000 = 8 грн.

Звідси

Дм = К х Де.

Тоді формулу (ІV) можна записати в наступному вигляді:

Т = Н / Де, (VІІІ)

Т = 8000/8 = 1000 кг.

Ставку маржинального доходу можна уявити як різницю між ціною (Р) і питомими змінними витратами (V):

Дс = Р-У, (ІX)

Тоді, перетворивши формулу (VІІІ), критичний обсяг реалізації продукції можна розрахувати так:

Т = Н/(Р - V), (X) і Т = 8000/(20-12) = 8000/8 = 1000 кг.

Якщо головним завданням є визначити обсяг реалізації продукції для отримання визначеної суми прибутку, тоді формула буде мати наступний вигляд:

К = (Н + П) / (Р-V) (XІ)

К = 8000 + 2000/ 20-12 = 750 кг.

Отримана величина в 1,5 рази більше, ніж беззбитковий обсяг продажів у натуральному вимірі (750:500). При цьому 500 кг товару потрібно реалізувати, щоб покрити постійні витрати ТзОВ "Олвія" та 250 кг для отримання 2000 грн. прибутку.

Для визначення зони безпеки за вартісними показниками аналітичним методом використовується наступна формула:

ЗБ = (В - Т) / В (XІІ)

ЗБ = (20000 - 10000) / 20000 = 0,5 або 50%

Для одного виду продукції зону безпеки можна знайти за кількісними показниками:

ЗБ = (K - T) / К (ХІІІ)

ЗБ = 1000 - 500 / 1000 = 0,5 або 50%.

Таким чином, розподіл постійних та змінних витрат та застосування маржинального аналізу дозволить більш правильно проаналізувати різні варіанти управлінських рішень для вибору найбільш оптимальних із них. Наведені графіки та аналітичні розрахунки показують, що беззбитковий обсяг продажу та зона беззбитковості залежать від суми постійних та змінних витрат, а також від рівня цін на продукцію.

Похожие статьи




Управління витратами ТОВ "Олвія" - Управління формуванням витрат підприємства на виробництво та реалізацію продукції

Предыдущая | Следующая