Деякі риси, які відрізняють роботу вченого від роботи філософа - Творчість В. І. Вернадського та філософія

Філософ приймає слово, яке визначає природне тіло, тільки як поняття і робить з нього всі висновки, які логічно з такого аналізу випливають. Вчений має бути в курсі творчої шукає філософської роботи, але не повинен забувати про її неповноту і недостатньої точності визначення природних тіл в області, що підлягає її відання. Він завжди повинен вносити у висновки філософа поправки, враховуючи відміну реальних природних тіл, їм вивчаються, від понять про них, з якими працює філософ. Вчений, логічно аналізуючи поняття, передане у природному тілу, безперервно повертається до його предметного наукового дослідження (числом і мірою). Нерідко в ході наукової роботи вчені повертаються безпосередньо до перегляду властивостей природного тіла мірою, вагою, досвідом, описом і уточненням спостереження, тисячі разів на Протягом десятків років, сторіч. У результаті всі уявлення про природному тілі може докорінно змінитися.

Філософ змушений рахуватися з існуванням часу, а не з незалежними один від одного двома "природними тілами" - простором і часом. Нероздільність простору-часу є емпіричне наукове положення, міцно увійшло в XX ст. в наукову роботу. На відміну від ученого, для філософа в його роботі головне значення в досягненнях науки мають схематичні раціоналізована, логічні форми вираження дійсності.

Тільки завдяки філософському і математичному аналізу вони тоншають і поглиблюються, приймають нові форми і нову силу проникнення.

Ця критична, вікова робота філософської думки справила величезний вплив на наукову думку, але вона по суті відтворює тільки невелику частину наукового знання.

Похожие статьи




Деякі риси, які відрізняють роботу вченого від роботи філософа - Творчість В. І. Вернадського та філософія

Предыдущая | Следующая