ВИСНОВКИ - Філософія марксизму та ленінізму

Марксистська теорія мала визначальний вплив на умови людського життя в ХХ ст.; вона не зійшла з історичної арени донині. Зокрема М. В. Захарченко і О. І. Погорілий зазначають, що "намальована Марксом похмура картина буржуазної цивілізації як світу, де все людське підпорядковується логіці капіталу і людські стосунки набирають форми "відносин між речами", справила великий вплив не лише на європейську соціальну думку, а й на масову свідомість. Проте в Росії та деяких країнах Сходу. набула поширення саме пройнята духом насильництва і зневаги до громадянських прав і свобод "фундаменталістська " версія марксизму, в межах якої соціологічні погляди Маркса були значною мірою деформовані і перетворені на різновид нової міфології." Подібно як у теоріях громадянського суспільства, Маркс розпочинав інтерпретацію свободи з визнання диференціації між суспільством і державою, вважаючи її виявом Нового часу. Він також визнавав, що громадянське суспільство є тим простором, у якому відбуваються, конфліктують і легітимізуються відносини, зумовлені інтересами приватної власності.

Попри всю неоднозначність і суперечливість ставлення сучасних учених, у тому числі й вітчизняних, до основоположників марксизму, не викликає сумнівів, що вони -- історичні особистості, які значною мірою вплинули не тільки на хід громадської думки, а й на розвиток цілих країн та народів у ХХ столітті. Багато ідей марксизму-ленінізму так глибоко вкоренилися в нашій свідомості (і підсвідомості), що й через 20 років після розпаду СРСР значною мірою визначають суспільне життя, економіку та політику. Де зокрема зазначалося, що Маркс і Енгельс -- найбільші мислителі і вчені. До Російської імперії вони ставилися як до тюрми народів, а до російського народу -- з повагою. Що стосується більшовиків -- то вони єдині справжні й послідовні учні Маркса та Енгельса, творчо розвивають їхнє велике вчення. Питання "російської піддатливості" марксизмові тоді не стояло, бо все прогресивне людство не могло не піддатися такому очевидно справедливому й геніальному вченню, яке в найближчому майбутньому завоює весь світ.

Філософія марксизму встановила тісний зв'язок з природознавством. Маркс і Енгельс показали, що їх філософія розвивається і вдосконалюється на основі природничо-наукових знань і відкриттів. Тому Енгельс підкреслював, що з кожним серйозним відкриттям у науці матеріалізм має набувати нової форми. Необхідність тісного союзу філософів і природодослідників підкреслювалася свого часу й В. І. Леніним.

Утверджуючи науковий статус марксистської філософії, її автори проклали шлях до пізнання загальних законів розвитку природи, суспільства і мислення. Вони вважали, що створили завершено-незавершену філософську систему, тобто таку, яка на кожному етапі розвитку є нібито завершеною, але вбирає в себе все нові й нові знання, систему, яка чужа будь-якому догматизму й начотництву. Завдяки тісному зв'язку з практикою і природознавством ця система мала бути постійно творчою.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Філософія марксизму та ленінізму

Предыдущая | Следующая