7. ДІАЛЕКТИКА ТА ЇЇ АЛЬТЕРНАТИВИ - Сучасна філософія як наука

Сутність діалектики. Об'єктивна і суб'єктивна діалектика

Закони діалектики

Категорії діалектики

Альтернативи діалектики

Мета: Дати визначення термінам: "діалектика", "зв'язок", "взаємодія", "матерія", "руж", "простір", "час". Пояснити закони діалектики. Розкрити зміст категорій діалектики.

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ ТЕМИ:

Зв'язок, відношення, закон, закономірність, принцип, діалектика, поняття, категорія, кількість, якість, властивість, міра, еволюція, революція, стрибок, тотожність, відмінність, протилежність, протиріччя, єдність, боротьба, конфлікт, антагонізм, заперечення, прогрес, регрес, одиничне, особливе, загальне, сутність, явище, частина, ціле, елемент, структура, система, форма, зміст, причина, слідство, необхідність, випадок, можливість, дійсність, метафізика, "негативна" діалектика, догматизм, софістика, еклектика.

ПИТАННЯ 1: У діалектичному матеріалізмі діалектика визначається як вчення, наука про загальні зв'язки, про найбільш загальні закони зміни і розвитку буття і мислення.

Як філософська теорія розвитку діалектика спирається на такі фундаментальні поняття як зв'язок, взаємодія, ставлення.

ПИТАННЯ 2: Діалектика спирається на три основних, універсальних закони: закон взаємного переходу кількісних і якісних змін, закон єдності і боротьби протилежностей і закон заперечення заперечення.

Закон взаємного переходу кількісних і якісних змін Цей закон розкриває характер розвитку, внутрішній механізм переходу до нової якості в будь якій сфері об'єктивної дійсності, відповідаючи на питання, як, яким чином відбувається розвиток, рух і зміна всього сущого.

Закон єдності і боротьби протилежностей відбиває таку фундаментальну особливість об'єктивної дійсності, яка полягає в тому, що всі її предмети, явища і процеси включають в себе суперечливі моменти, тенденції, сторони, що борються і взаємодіють між собою.

Якщо закон взаємного переходу кількісних і якісних змін розкриває характер розвитку, форми переходу старого якісного стану до нового, закон єдності й боротьби протилежностей - джерело розвитку, то закон заперечення заперечення показує, як виникають, розвиваються і вирішуються властиві даному предмету, явищу, процесу протиріччя, у якому напрямку відбувається розвиток, у якій формі і як здійснюється зв'язок та історична спадкоємність у розвитку.

ПИТАННЯ 3: Категорії діалектики - це універсальні форми мислення, форми узагальнення реального світу, у яких знаходять свій відбиток найбільш загальні сутнісні ознаки, зв'язки, властивості, відношення речей, що мають місце в об'єктивній дійсності.

ПИТАННЯ 4: Говорячи про альтернативи діалектики, слід насамперед назвати метафізику. Метафізика - це концепція розвитку, метод пізнання, альтернативний діалектиці, особливістю якого є однобічність, абстрактність, ; абсолютизація того чи іншого моменту в складі цілого.

Альтернативами діалектики є також софістика й еклектика, які виступають різновидами метафізики. Софістика - міркування, засноване на свідомому порушенні законів логіки, неправильному виборі вихідних положень, абсолютизації того або іншого визначення, змішуванні суттєвого і несуттєвого, на помилкових доказах, довільному випинанні другорядних властивостей предмета, використанні різноманітних, значень того самого слова. Еклектика - алогічна концепція, що базується на довільному виборі координат, випадковому з'єднанні різних сторін речей, ігноруванні їхніх істотних розбіжностей, суб'єктивістському поєднанні елементів, положень різних вчень, і концепцій, шкіл, поглядів. Еклектика - це, образно кажучи, "суміш" несумісного, а отже, вона не є ні теорією розвитку, ні теорією пізнання, ні методом, ні світоглядом.

Використована література

    1. Бур М., Иррлиц Г. Притязание разума. - М., 1978. 2. Гегель Г. В. Ф. Философия истории. - СПб., 1993. 3. Гулыга Ф. Кант. - М., 1977.

Похожие статьи




7. ДІАЛЕКТИКА ТА ЇЇ АЛЬТЕРНАТИВИ - Сучасна філософія як наука

Предыдущая | Следующая