14. ОСНОВНІ ЗАКОНИ ЛОГІКИ - Сучасна філософія як наука

    1. Поняття закону у формальній логіці 2. Закон тотожності 3. Закон протиріччя 4. Закон виключеного третього 5. Закон достатньої підстави

Закон є результатом відображення необхідного, істотного, сталого і багаторазового повторюваного відношення між предметами і явищами реальної дійсності.

Закон мислення - це результат відображення необхідних істотних, сталих, багаторазово повторюваних зв'язків між думками, вираженими логічними засобами.

Визначення: будь-яке висловлювання є тотожним саме собі.

Це означає, що у процесі міркування воно повинне зберігати одне й те ж значення, скільки б разів воно не повторювалося. Зовнішньо це найпростіший із логічних законів. Його можна сформулювати також таким чином: якщо висловлювання є істинним, тоді воно істинне.

Наприклад: "Якщо право - наука, тоді воно - наука.".

Схема цього закону записується так:

А>А; або А -А

Читається: "Якщо А, тоді А"; "А тоді і тільки тоді, коли А".

Визначення: ніяке висловлювання не може бути істинним одночасно із своїм запереченням.

Цей закон говорить про суперечливі одне одному висловлювання, тобто висловлювання, одне з яких є запереченням другого. В одному із суперечливих висловлювань щось стверджується, а в другому - те саме заперечується, причому твердження і заперечення стосуються одного й того ж об'єкта, розглянутого протягом того самого часу і у тому самому відношенні.

Так, наприклад, суперечать одне одному такі висловлювання: "Ця людина здійснила цей злочин", "Ця людина не здійснила цей злочин".

Схема цього закону записується так: (А-А).

Читається: "Невірно, що А і не-А".

Визначення: з двох висловлювань, в одному з яких стверджується те, що заперечується у другому, - одне є неодмінно істинним, тобто істинне або саме висловлювання, або його заперечення ("третього не дано").

Наприклад: з двох висловлювань "Обвинувачений в момент здійснення злочину був осудним" і "Обвинувачений в момент здійснення злочину не був осудним" одне неодмінно є істинним, а друге - хибним. Якщо буде встановлено, що істинним є перше висловлювання, тоді друге буде обов'язково хибним і навпаки.

Схема цього закону записується так: А v ~А.

Читається: "А або не-А".

Необхідною рисою логічно правильного мислення є його доведеність, обгрунтованість. Даний закон нерозривно пов'язаний з цією рисою мислення.

Закон достатньої підстави: достовірною треба вважати тільки ту думку, істинність якої достатньо обгрунтована.

Цей закон не тільки дозволяє, а й змушує нас сумніватися в істинності (чи хибності) будь-яких думок. Він не піддається формалізації, його не можна переконливо виразити засобами сучасної логіки у вигляді формули або неправильним" адекватне висловлюванню "Міркування є неправильним або правильним".

Схема цього закону записується так:

(А v В) - (В v А)

Читається: "А або В тоді і тільки тоді, коли В або А".

Закони де Моргана - логічні закони, які пов'язують заперечення, кон'юнкцію і диз'юнкцію.

Перший закон де Моргана: заперечення кон'юнкції еквівалентне диз'юнкції заперечень.

Схема закону записується так:

(А ^ В) - (~А v ~В)

Читається: "Хибно, що А і В тоді і тільки тоді, коли хибно, що А, або хибно, що В".

Другий закон де Моргана: заперечення диз'юнкції еквівалентне кон'юнкції заперечень.

Схема закону записується так:

(А v В) - (~А ^ ~В)

Читається: "Хибно, що А або В тоді і тільки тоді, коли хибно, що А і хибно, що В".

Використана література

    1. Хоменко І. В. Логіка - юристам, К.,2003, с.95-103. 2. М. Г.Тофтул Логіка, К., 1999, с.131-224. 3. В. Х.Арутюнов, В. М.Мішин, Д. П.Кирик Логіка, К., 2000, с.46-55. 4. І. В.Хоменко, І. А.Алексюк Основи логіки К., 1996, с.138-145. 5. В. И.Кирилов, А. А.Старченко Логика, М., 1995, с.120-186.

Похожие статьи




14. ОСНОВНІ ЗАКОНИ ЛОГІКИ - Сучасна філософія як наука

Предыдущая | Следующая