Синтетичний і аналітичний облік рахунків реалізації продукції на підприємстві - Удосконалення обліку фінансових результатів, як механізму формування та розподілу прибутку

Визначення прибутку, як фінансового результату господарської діяльності, є одним із важливих питань методології бухгалтерського обліку в усі часи його функціонування. Особливого значення набула ця проблема в даний час. Із запровадженням Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні відбулися суттєві зміни в методиці визначення фінансових результатів. Прийняті положення наближені за своїм змістом до міжнародних стандартів бухгалтерської фінансової звітності.

Більшість країн світу розглядають фінансовий результат з позиції, чи отриманий він в результаті звичайної чи надзвичайної діяльності. В загальних рисах фінансовий результат обчислюють як різницю між доходами та витратами. Доходи підприємства класифікуються за різними ознаками.

Залежно від виду діяльності розрізняють доходи від:

Звичайної діяльності;

Надзвичайної діяльності.

Під звичайною діяльністю розуміють будь-яку діяльність підприємства, а також операції, які її забезпечують або виникають внаслідок здійснення такої діяльності. До надзвичайної діяльності відносять такі операції або події, які не можна віднести до звичайної. Вони виникають внаслідок надзвичайних подій і, як правило, відбуваються не регулярно (стихійне лихо, пожежа та ін).

Звичайна діяльність, у свою чергу, поділяється на операційну та іншу звичайну діяльність (фінансову і інвестиційну).

Операційна діяльність - це основна статутна діяльність підприємства, а також інші види діяльності, що не є інвестиційною або фінансовою діяльністю.

Основна діяльність є для сільськогосподарських підприємств це діяльність, пов'язана з виробництвом і реалізацією продукції рослинництва та тваринництва, що є головною метою створення підприємства і забезпечує основну частку його доходу.

Інша операційна діяльність включає реалізацію іноземної валюти, інших оборотних активів операційну оренду активів, отримання доходів або понесених витрат від операційної курсової різниці.

Інша діяльність підприємства поділяється на інвестиційну та фінансову. Інвестиційною діяльністю вважається придбання і реалізація тих необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою частиною еквівалентів грошових коштів. Під фінансовою діяльністю розуміють діяльність, яка призводить до змін розміру власного та позикового капіталу підприємства.

Згідно із міжнародними та національними положеннями (стандартами) обліку, для визначення фінансового результату використовують принцип відповідності. Методом зіставлення доходів звітного періоду з витратами даного періоду, понесених для отримання цих доходів, визначають результат господарської діяльності. Методологічною базою застосування даного принципу є метод нарахування.

Метод нарахування означає, що результати операцій та інших подій слід відображати в облікових реєстрах та фінансових звітах тоді, коли вони мали місце, а не тоді, коли підприємство отримує або сплачує кошти. Тому доходи слід відображати в тому періоді, коли вони були зроблені, а витрати - на основі їх відповідності отриманим доходам.

В деяких країнах метод нарахування називається принципом нарощування або накопичення і відокремлений в самостійний принцип. В таблиці 2.7 представлено принципи нарахування в різних країнах.

Таблиця 2.7

Сутність принципу нарахування в різних країнах

Країна

Зміст принципу

Великобританія

Принцип нарахування (відповідності) - при складанні звіту про прибутки та збитки доходи протиставляються витратам, завдяки яким вони були отримані у звітному періоді. Це означає, що доходи та витрати визнаються не тоді, коли вони оплачені грошима, а коли вони виникли.

Естонія

Принцип обліку виникнення угоди - господарські операції відображаються тоді, коли вони відбулися, незалежно від надходження або сплати грошей

Іспанія

Накопичувальний метод - доходи та витрати повинні відображатись в момент їх фактичного здійснення, а не під час отримання або здійснення платежу.

Португалія

Принцип нарахування - трактування показників надходжень та витрат повинно здійснюватись на момент реального проведення операцій, а не під час здійснення або отримання платежів

Росія

Умовність тимчасової визначеності фактів господарської діяльності - факти господарської діяльності організації відносяться в бухгалтерському обліку до того звітного періоду, в якому вони повинні мати місце, незалежно від часу надходження або виплати грошових коштів, пов'язаних з цими фактами.

Франція

Принцип нарахування - трактування надходжень та витрат повинно проводитися в термінах реального потоку грошових коштів, незалежно від того, коли вони фактично отримані

Принцип нарахування тісно пов'язаний із принципом реалізації продукції, робіт, послуг. Так, згідно із Національним стандартом П(С)БО 15 "Дохід", доход визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Зосередимо увагу на обліку доходу від реалізації продукції (товарів, робіт і послуг), які обліковуються на рахунку 70 "Доходи від реалізації". Він призначений для обліку кожного об'єкта за відповідними групами, для яких відкриваються наступні субрахунки:

    - 701 "Доход від реалізації готової продукції"; - 702 "Доход від реалізації товарів"; - 703 "Доход від реалізації робіт і послуг"; - 704 "Вирахування з доходу"; - 705 "Перестрахування".

За кредитом субрахунків 701-703 відображається загальна сума доходів разом із сумою непрямих податків. За дебетом - належна сума непрямих податків (ПДВ, акцизного збору та інших відрахувань, передбачених законодавством) та списання у порядку закриття суми чистого доходу на рахунок 79 "Фінансові результати". Таким чином, рахунки класу 7 в кінці звітного періоду закриваються і залишку на них немає. Рахунки класу 7 починають новий звітний період з нульового сальдо, на них накопичується інформація про доходи і витрати за звітний місяць, що дає змогу складати проміжну звітність.

Записи на бухгалтерських рахунках згідно з Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій будуть наступними:

1. Відображати суму, на яку покупцеві (замовнику) пред'явлені розрахункові документи за реалізовану сільськогосподарську продукцію, слід в такій кореспонденції рахунків:

Д-т 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками"

К-т 70 "Доходи від реалізації"

2. Відображено суму нарахованого податку з доходу.

Д-т 70 "Доходи від реалізації"

К-т 64 "Розрахунки за податками й платежами".

За новим планом рахунків передбачено облік доходів і витрат по видам діяльності. Для кожного виду діяльності передбачено відповідні рахунки доходів і витрат, а на рахунку 79 "Фінансові результати" передбачено відповідні субрахунки для відображення фінансових результатів по кожному виду діяльності. Фінансовий результат розподіляють на прибутки (збитки) від звичайної діяльності та надзвичайних подій.

Призначений рахунок 79 "Фінансові результати" має такі субрахунки:

    - 791 "Результат операційної діяльності"; - 792 "Результат фінансових операцій"; - 793 "Результат іншої звичайної діяльності"; - 794 "Результат надзвичайних подій".

Фінансовий результат від операційної діяльності включає фінансовий результат від основної, а також прибуток (збиток) від іншої операційної діяльності. Відповідно до Плану рахунків для цього призначений рахунок 791 "Результат основної діяльності".

За кредитом даного субрахунку відображається сума доходів від реалізації продукції в порядку закриття рахунків 70 "Доходи від реалізації", 71 "Інші операційний доход". За дебетом витрати в порядку закриття рахунку 90 "Собівартість реалізації", 92 "Адміністративні витрати", 93 "Витрати на збут", 94 "Інші витрати операційної діяльності".

Для організації системи аналітичних рахунків, на яких протягом облікового періоду відображаються доходи та витрати підприємства, необхідно виходити із потреб внутрішнього менеджменту та вимог форм зовнішньої фінансової звітності і відповідних рахунків та субрахунків чинного Плану рахунків.

Метою аналітичного обліку фінансових результатів є формування інформаційної бази для визначення ефективності окремих сегментів діяльності; рентабельності виробництва окремих видів продукції (виконання робіт, надання послуг, реалізації товарів); результативності та ефективності окремих проектів, технологій.

Така інформація необхідна для оцінки: прогнозної рентабельності випуску нових видів продукції на базі вивчення ринків збуту; альтернативних варіантів розвитку підприємства, його фінансового стану на перспективу та прийняття відповідних управлінських рішень.

Для ведення синтетичного і аналітичного обліку у ТОВ "СПП ЛАНА" застосовують первинні документи, меморіальні ордери, книги, відомості, картки.

Таким чином, організація первинного, аналітичного, синтетичного обліку реалізації продукції в ТОВ "СПП ЛАНА" в основному відповідає встановленим правилам.

схема взаємозв'язку синтетичного і аналітичного обліку рахунку 70

Рис. 2.2 - Схема взаємозв'язку синтетичного і аналітичного обліку рахунку 70 "Доходи від реалізації"

Розглянемо типові операції, які відображають реалізацію продукції на підприємстві та їх фінансові результати.

Таблиця 2.8

Облік реалізації продукції та формування фінансових результатів в

ТОВ "СПП ЛАНА" Михайлівського району

Зміст господарських операцій

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

Реалізована продукція на митній території країни

361

701

Відображено податкове зобов'язання по ПДВ за ставкою 20%

701

641

Реалізована продукція іноземному покупцю

361

701

Відображено податкове зобов'язання по ПДВ за ставкою 0%

701

641

Списана на реалізацію готова продукція за фактичною собівартістю

901

27

Надійшла оплата від покупця за отриману продукцію

311

361

Отриманий аванс від покупця в рахунок поставки продукції

311

681

Відображено податкове зобов'язання по ПДВ за ставкою 20%

643

641

Надано послуги вантажного автотранспорту іншому підприємству

361

703

Відображено податкове зобов'язання по ПДВ за ставкою 20%

703

641

Відображене надходження сировини від постачальника

201

631

Відображено податковий кредит по ПДВ

641

631

Списана на фінансові результати фактична собівартість продукції

791

901

Віднесена сума виручки від реалізації на фінансові результати

701

791

Таким чином у таблиці 2.8 були наведені типові бухгалтерські операції, необхідні для обліку реалізації продукції та формування фінансових результатів, що застосовуються на підприємстві

Похожие статьи




Синтетичний і аналітичний облік рахунків реалізації продукції на підприємстві - Удосконалення обліку фінансових результатів, як механізму формування та розподілу прибутку

Предыдущая | Следующая