Аудит податку з доходів громадян - Організація аудиту податків

ПП "Газель" є платником податку з доходів фізичних осіб.

Аудит прибуткового податку з громадян доцільно проводити в два етапи:

    1. Перевірка нарахування і обліку податку протягом звітного року. 2. Перевірка декларації, що подається до державної податкової адміністрації, про сукупний оподатковуваний дохід, після чого перевіряються перерахування оподатковуваного доходу з урахуванням суми податків, сплачених протягом року.

Розпочинаючи проведення перевірки, аудитор повинен встановити кількість працівників підприємства, переглянути трудові книжки, трудові угоди, контракти, які засвідчують законність найму працівника.

Прибутковим податком обкладаються доходи, одержані за виконання трудових обов'язків, у тому числі за сумісництво, за роботи за договорами підряду, дивіденди, а також інші грошові доходи, які підприємство виплачує своїм працівникам.

Для обліку сум податків, утриманих з громадян на користь державного бюджету використовують рахунок 64 "Розрахунки за податками і платежами" , на якому узагальнюють інформацію про розрахунки підприємства з усіх видів платежів до бюджету, включаючи прибутковий податок з доходів працівників ПП "Газель". Тому аудитор повинен перевірити результат річного перерахунку податку показаного кореспонденцією рахунків: Дт641 Кт661, що відображає повернення працівнику переплати з податку з доходів або Дт661 Кт641, утримуючи недоплату. Суму податку перерахованого до бюджету відображають кореспонденцією рахунків Дт641 Кт311.

Аудитор повинен перевірити правильність поставлення кореспонденції рахунків за кожним платежем і реальність сум, підтверджених первинними документами (платіжними дорученнями), а також звірити обороти по рахунках: 661, 641, 331.

Аудитор перевіряє нарахування виплат до бюджету як для основних працівників, так і для тих що працюють за сумісництвом.

При нарахуванні доходів у вигляді заробітної плати аудитор повинен перевірити чи правильно визначається об'єкт оподаткування, тобто чи зменшується сума нарахованої заробітної плати на суму збору до Пенсійного фонду України, внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, соціальних внесків, а не лише на суму податкової соціальної пільги (якщо вона звичайно застосовується до доходу працівника даного підприємства).

Крім цього, аудитор перевіряє чи застосовується ставка податку 13%, яка визначена ст. 7 Закону України №889 і чи вірно визначено розмір податку для кожного працівника, що підлягає сплаті до бюджету. Звірити ці дані з даними занесеними в податкову декларацію.

Наступним етапом аудиторської перевірки є встановлення чи не включаються до сукупного доходу працівників суми, які не підлягають оподаткуванню згідно із п. 4.3 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб". Крім цього, перевіряється чи зменшується сукупний оподатковуваний дохід на суму податкових соціальних пільг передбачених ст. 6 даного закону.

Податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого місячного доходу працівника ПП "Газель" у вигляді заробітної плати виключно за одним місцем його нарахування. Тому аудитор повинен перевірити наявність заяв працівників, які мають право на пільгу, про самостійне обрання місця застосування податкової соціальної пільги, до отримання якої пільга не може застосовуватись до доходу, крім випадків, зазначених у п. 6.3.3. Так само, у разі зміни за самостійним рішенням місця отримання податкової соціальної пільги, аудитор повинен перевірити наявність заяви про відмову від пільги за даним місцем роботи.

Наявність усіх цих заяв повинна фіксуватись згідно законодавства в річній податковій звітності, але за відсутності у ній відповідних граф і рядків (а спеціальної форми звітності не затверджено) дана інформація не фігурує.

Без подання заяви про застосування пільги, податкова соціальна пільга застосовується за місцем одержання працівником основного доходу (що перевіряється записами в трудовій книжці).

Аудитор повинен прослідкувати і за тим чи дохід отриманий протягом місяця, до якого застосовується податкова соціальна пільга, не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня 2004р., помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 грн. (540 грн.).

Порядок річного перерахунку податку з доходів фізичних осіб подаємо у такій схемі. (рис 3.1)

1. Знаходимо суму зарплати за місяці розрахункового періоду (ЗП)

2. Визначаємо загальну суму податку з доходів, утриманого із заробітної плати працівника протягом розрахункового періоду (СП1)

3. Обчислюємо середньомісячну зарплату за місяці розрахункового періоду (ЗП ділимо на кількість місяців розрахункового періоду

Працівник користується пільгами за пп. 6.1.1, пп. "г" - "ж" пп. 6.1.2, пп. "а" - "д" пп. 6.1.3 Закону про доходи

Працівник користується пільгами за пп. "а" -"в" пп. 6.1.2 Закону про доходи

4. Порівнюємо, чи не перевищує отриманий показник 540 грн., і дізнаємося, чи може працівник скористатися податковою соціальною пільгою у місяцях розрахункового періоду при перерахунку

4. Порівнюємо, чи не перевищує ця середньомісячна зарплата 540 грн., помножених на кількість дітей, і дізнаємося, чи може працівник скористатися податковою пільгою у місяцях розрахункового періоду при перерахунку

5. Дізнаємося про загальну суму пільг, на які працівник мав право у розрахунковому періоді

6. Вибираємо дані про загальну суму утриманих соціальних внесків (В) з доходів працівника за місяці розрахункового періоду (з усіх доходів, а не лише з зарплати

9. Обчислюємо податок, який слід доутримати ("+") або ("- ") (СП2 - СП1)

Покажемо конкретний приклад перерахунку податку з доходів:

Працівник за основним місцем роботи (він прийнятий у лютому 2004р., трудова книжка знаходиться на підприємстві на 1 січня 2005року) з січня 2005року користувався правом на загальну податкову соціальну пільгу (61,50 грн.) без подання заяви. У червні та грудні його зарплата перевищила 540 грн., через те, що до доходу цих місяців потрапила нарахована піврічна премія.

Перерахунок треба провести за 12 місяців розрахункового періоду.

Отже:

    1. сума зарплати за місяці розрахункового періоду становила 6354,04 грн.; 2. загальна сума податку, утриманого протягом року із зарплати працівника, - 718,42 грн. ; 3. розраховуємо середньомісячну зарплату за місяці, задіяні в перерахунку: 6351,02 / 12 міс.=529,50 грн.; 4. 529,50 грн. Менше 540 грн., а значить, працівник мав право на пільгу протягом року; 5. загальна сума пільг за всі місяці розрахункового періоду : 61,50 грн. * 12 міс.=738,00 грн.; 6. загальна сума утриманих за місяці розрахункового періоду пенсійних та соціальних внесків - 212,63 грн.; 7. знаходимо суму зарплати, яку оподатковують податком з доходів у розрахунковому періоді:

6354,04 грн. - 738,00 грн. - 212,63 грн.=5403,41 грн.;

    8. визначаємо податок, який підлягає утриманню із зарплати за результатами перерахунку: 5403,41 грн.* 13% =702,44 грн.; 9. обчислюємо податок, який слід до утримати ("+") або повернути ("-"): 702,44 грн. - 718,42 грн. = -15,98 грн.

За результатами перерахунку виявлено, що 15,98 грн. податку було утримано зайво, тому їх повернуть працівникові.

3 4. Комунальний податок

Сплата комунального податку на ПП "Газель" здійснюється щомісячно авансовими чеками до 15 числа наступного місяця.

При розрахунку сум комунального податку враховується середньооблікова (середньоспискова) чисельність працівників та встановлений на дату розрахунку розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Зайнятий працівник враховується тільки один раз (по місцю основної роботи), незалежно від строку трудового договору та тривалості робочого часу, тобто сумісники в розрахунок чисельності не входять.

Комунальний податок встановлено в розмірі 0,1 НМД для кожного працівника, виходячи з середньоспискової чисельності персоналу підприємства.

На підприємстві середньооблікова чисельність штатних працівників за 1 півріччя 2005 р. становила:

- січень - 25 чол., лютий - 24 чол., березень - 25 чол., квітень - 26 чол., травень - 26 чол., червень - 25 чол.

Середньооблікова чисельність становить: (25+24+25+26+26+25)=151 чол.

Середньомісячна чисельність дорівнює : 151 чоловік : 6 місяців =25,16 = 25 чоловік.

Розрахунок суми комунального податку за І півріччя 2005 р.

Оплата праці за місяць становить 11500, отже

КПод = 0,1 * 11500 = 1150 (грн..)

Похожие статьи




Аудит податку з доходів громадян - Організація аудиту податків

Предыдущая | Следующая