Організація та послідовність проведення аудиту плати за землю на підприємстві - Податковий аудит плати за землю

Основним документом, що регулює земельні відносини в Україні є Земельний кодекс України. Набувши чинності 1 січня 2002, він установив приватну власність на землю та п'ятирічний мораторій на операції з купівлі та продажу земельних наділів. Лише з 2005 року дозволять торгові операції із сільськогосподарськими угіддями, але до 2010 року розмір ділянки, що належить одній людині, не повинен перевищувати 100 га. Крім того, передбачається 20-річний мораторій на продаж землі іноземцям.

Земельне законодавство України базується на таких принципах:

    - поєднання особливостей використання землі як територіального базису, природного ресурсу та основного засобу виробництва; - забезпечення рівності права власності на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави; - невтручання держави в здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадянами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом; - забезпечення раціонального використання та охорони земель; - забезпечення гарантій прав на землю; - пріоритету вимог екологічної безпеки.

ТОВ "Бердичівський пивоварний завод" самостійно обчислює суму податкового зобов'язання щодо земельного податку в порядку та за ставками, визначеними Законом України "Про плату за землю".

Податковий розрахунок складається на підставі даних державного земельного кадастру станом на 1 січня поточного року, щороку подається власниками землі та/або землекористувачами до органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки до 1 лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частинами за місяць.

Необхідно перевірити наявність всіх необхідних додатків до зведеного розрахунку. Це, зокрема, такі:

Додаток 1 - "Відомості про наявність документів на землю"

Додаток 2 - "Звіт про пільги на земельний податок".

Додаток 4 - "Розрахунок суми земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким встановлено грошову оцінку".

Додаток 5 - "Розрахунок суми земельного податку на земельні ділянки населених пунктів, яким не встановлено грошову оцінку".

Додаток 6 - "Розрахунок суми земельного податку на земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів".

До органів податкової служби подається оригінал розрахунку, подання ксерокопії не припускається. До розрахунку додаються всі необхідні додатки. Додаток 1 до розрахунку є обов'язковим для всіх платників податку. Додаток 2 подається власниками землі та землекористувачами, які мають пільги щодо сплати земельного податку. Додатки 3-6 подаються в залежності від наявності земельних ділянок відповідної категорії та від того, встановлена чи ні їх грошова оцінка.

У додатку 1 перевіряються всі дані про наявність документів, що встановлюють право власності або користування на кожну земельну ділянку. Якщо земельна ділянка належить платнику податків на праві власності, таким документом є Державний акт на право власності на землю, якщо ділянка перебуває в користуванні - Державний акт на право користування землею.

Крім інформації про такий документ, в додатку вказуються інші кадастрові дані: кадастровий номер ділянки, її місцезнаходження, основне цільове призначення, категорія земель, а також площа ділянки, які перевіряються з даними державного земельного кадастру, який містить, зокрема, інформацію про склад та кількість земель, які використовуються тим чи іншим суб'єктом, а також на підставі яких документів занесено до кадастру зазначені відомості про земельні ділянки.

У Додатку 2 перевіряються підстави для застосування пільги щодо земельного податку. Для правильного визначення суми податкового зобов'язання щодо земельного податку з урахуванням її зменшення на підставі надання пільг платники, які користуються пільгами щодо сплати цього податку, заповнюють звіт про зазначені пільги.

Він відображає не лише документ, на підставі якого цю пільгу надано (як відповідно до Закону, так i відповідно до рішення відповідних органів місцевого самоврядування, на території яких знаходиться земельна ділянка), а також i те, що пільга може надаватися на відповідний термін або на відповідний відсоток до загальної суми земельного податку. Крім того, її може бути надано на частину площ земельних ділянок, переданих у власність або наданих у користування.

Додатки 3-6 заповнюються і здаються залежно від того, землі якої категорії перебувають у власності або користуванні платника податків: Перевіряються коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки, значення яких диференціюються від 0,5 до 2,5 відповідно до порядку грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженому спільним наказом Держкомзему України, Мінсільгосппроду України, Держкоммістобудування України зі змінами та доповненнями.

У розрахунку суми земельного податку слід перевірити правильність застосування коефіцієнтів індексації, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік та в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 "Про проведення індексації грошової оцінки земель".

Нарахована сума земельного податку по податковому розрахунку показників по колонці "Загальна сума нарахованого земельного податку, що підлягає сплаті"- по р. 3 "Землі несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів" - відображаються у бухгалтерському обліку по кредиту рахунку 641 "Земельний податок" з кореспонденцією рахунків 23 "Виробництво", 91 "Загальновиробничі витрати" або 92 "Адміністративні витрати" відповідно до функціонального використання земельних ділянок. При комп'ютерному обліку або меморіально-ордерній формі ведення бухгалтерського обліку такі записи робляться у відомостях, або картках рахунків 23,91,92,642. При журнально-ордерній формі ведення бухгалтерського обліку такі записи робляться у журналі-ордері № 3 розділ ІІ р.14(гр.9) та відомості № 3.6. р.2.(гр.18,19).

Нарахована плата відображається як складова частина собівартості у Ф-2: р.070 гр.3. Звіряються дані розрахунку з даними бухгалтерського обліку.

Показники "Разом нараховано податку за поточний рік у тому числі за базові податкові (звітні) місяці поточного року" є добутком 1/12 показника "Разом нараховано податку за поточний рік". Записи у бухгалтерському обліку робляться у відповідній сумі так само як зазначено вище. По р. 5 по показнику "Нараховано податку за... рік за даними раніше поданого розрахунку, що уточнюється (р.4 розрахунку, що уточнюється)" проставляється значення показника по колонці "Загальна сума нарахованого земельного податку, що підлягає сплаті" по р. 4 показнику "Разом нараховано податку за поточний рік" податкового розрахунку за період, показник якого виправляється. По р. 5.1 - 5.12 показників "у тому числі в розрізі базових податкових (звітних) місяців за даними раніше поданого розрахунку, що уточнюється" проставляється значення показників "Разом нараховано податку за поточний рік у тому числі за базові податкові (звітні) місяці поточного року" податкового розрахунку за період, показник якого виправляється.

По показникам:

    - рядку 6 "Сума податку, яка збільшує податкове зобов'язання у зв'язку з виправленням помилки (р.4 - р.5), якщо р.4 > р.5"; - рядків 6.1 - 6.12 "у тому числі в розрізі базових податкових (звітних) місяців"; - рядку 7 "Сума податку, яка зменшує податкове зобов'язання у зв'язку з виправленням помилки (р.5 - р.4), якщо р.5 > р.4" та рядків 7.1 - 7.12 "у тому числі в розрізі базових податкових (звітних) місяців" проставляється різниця значень відповідних рядків.

При цьому бухгалтером складається бухгалтерська довідка довільної форми і на суму збільшення донараховується, а на суму зменшення сторнується нарахована по кредиту сума рахунку 642. Записи робляться у тих же регістрах, які наведені вище. Перевіряється сама бухгалтерська довідка та суми виправлення.

Після перевірки розрахунку, в тому числі додатків, податковий інспектор перевіряє гр. 3 зведеного розрахунку з урахуванням пільг, визначених у додатку 2. Результат перевірки заноситься податковим інспектором в гр. 4 податкового розрахунку.

Розрахунок може бути заповнений від руки чорнильною чи кульковою ручкою або віддрукований (заповнення олівцем не припускається), без виправлень і помарок; у рядках, де відсутні дані для заповнення, має бути проставлена риска.

Суми земельного податку в розрахунку проставляються в гривнях, без копійок, з відповідним округленням за загальновстановленими правилами. Не приймається до розгляду органами державної податкової служби розрахунок, що має підчистки або дописки, закреслені слова (цифри), а також написаний олівцем або нерозбірливо; у якому не заповнені обов'язкові реквізити (коди, дати, підписи і т. ін.); текст, який неможливо прочитати внаслідок пошкодження (наприклад, документи залиті чорнилом, затерті та ін.); з порваними аркушами.

Якщо платником податку самостійно виявлено помилки, що містяться у раніше поданому ним розрахунку, то такий платник зобов'язаний подати уточнений розрахунок, що містить виправлені показники.

Якщо в зв'язку з виправленням помилки визначено заниження податкового зобов'язання, то платник самостійно нараховує та сплачує штраф у розмірі 10 відсотків суми такої недоплати.

При перевірці реквізитів розрахунку податковим інспектором перевіряється наявність у заголовній частині зведеного розрахунку повної назви підприємства, ідентифікаційного коду, підпорядкованість, виду діяльності за ЗКГНГ та КВЕД, організаційно-правова форма господарювання, форма власності, місце знаходження та номер телефону платника, поточний банківський рахунок платника та назва установи банку, де відкрито цей рахунок, назва податкового органу та область, де юридичну особу зареєстровано як платника податків, назва органів державної податкової служби, до якого подасться зведений розрахунок та кадастрові номери земельних ділянок: у спеціальному полі повинна бути відмітка з позначкою "х" відповідного рядка про тип розрахунку (загальний або уточнений) Представник органу державної податкової служби, який перевірив поданий платником податку розрахунок, ставить дату перевірки та особистий підпис.

ТОВ "Бердичівський пивоварний завод" беруть участь у формуванні фінансових ресурсів місцевих органів влади, сплачуючи місцеві податки і збори. Це має важливе значення для розвитку місцевої інфраструктури, яка забезпечує реалізацію соціальної та економічної політики.

Сплачуючи місцеві податки і збори, суб'єкти господарювання забезпечують наповнення в бюджетів місцевих, селищних і сільських Рад фінансовими ресурсами, що, у свою чергу, справляє позитивний вплив на діяльність підприємств.

Особливості їх стягнення і впливу на фінансово - господарську діяльність ТОВ "Бердичівський пивоварний завод" полягають у такому.

    1. Місцеві податки і збори включаються до складу валових витрат, які виключаються зі скоригованого валового доходу, а отже, зменшують суму оподатковуваного прибутку. 2. Місцеві податки і збори суб'єкти господарювання відносять на собівартість продукції (робіт, послуг),що впливає на формування їхнього прибутку.

Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, земельна частка (пай), що перебуває у користуванні. Земельний податок сплачують з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (ст.15 Закону про плату за землю).

Відповідно до частини першої ст.126 Земельного кодексу право власності на земельну ділянку і право постійного користування нею посвідчується державними актами, а саме:

Державним актом на право власності на земельну ділянку для власника земельної ділянки;

Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою для землекористувача.

Відсутність документа не звільняє платника від сплати земельного податку. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності сплачують за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році (ст,15 Закону про плату за землю).

Суми відшкодування підприємство повинно включити до складу валового доходу згідно з п. 1.31ст.1 Закону про прибуток.

Земельний податок обчислюється як добуток ставки податку на грошову оцінку 1 га. та на площу землі.

Головне - взяти правильну оцінку землі. Вона буває нормативною та експертною.

Для розрахунку земельного податку слід використовувати саме нормативну. Щороку станом на 1 січня нормативну оцінку землі уточнюють на коефіцієнт індексації. На 01.01.14 за коефіцієнт індексації становить 1,152.

Для забезпечення справляння земельного податку за землю грошова оцінка земель населених пунктів, яка проведена за вихідними даними, ТОВ "Бердичівський пивоварний завод" є платником за землю, оскільки використовує земельні ділянки.

Загальна площа земельної ділянки ТОВ "Бердичівський пивоварний завод" становить 2800 м2. Нормативна грошова оцінка 2520000грн. Проіндексована орендна плата у 2014 році становить 13597*1,152 = 15664 грн в рік, тобто 2100 грн. щомісяця.

Згідно зі ст.14 Закону про плату за землю юридичні особи, яким є дане підприємство на підставі даних використання землі на відповідну земельну ділянку до 1 лютого поточного року подають до органу податкової інспекції за місцезнаходженням земельної ділянки декларацію за формою, затвердженою Наказом № 588.

До декларації додаються необхідних додатки.

У відповідності зі ст. 75 Закону про Держбюджет сплата податку здійснюється щомісяця рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

Винятки становлять землекористувачі (громадяни і виробники сільськогосподарської і рибної продукції), для яких розбивка річної суми здійснюється на дві рівні частини і сплачується 2 рази на рік - до 15 серпня і до 15 листопада.

Відповідно до п. 18 П(С)БО 16 сума податку на землю включається до складу адміністративних витрат, тому що до них відносяться податки, збори й інші передбачені законодавством обов'язкові платежі, крім податків, зборів і обов'язкових платежів, що включаються у виробничу собівартість продукції, робіт, послуг.

Тому в бухгалтерському обліку податок на землю варто враховувати на рахунку 92 "Адміністративні витрати". У податковому обліку пунктом 5.2 Закону про прибуток дозволено включати до складу валових витрат суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), установлених Законом про систему оподаткування.

Отже, сума податку на землю також включається у валові витрати підприємства. ТОВ "Бердичівський пивоварний завод" одержало право на користування земельною ділянкою несільськогосподарського призначення загальною площею 2800 м2. Підприємство є платником податку на землю.

Грошова оцінка земельної ділянки відповідно до Грошової оцінки земель становить 90,00 грн./м2. Необхідні розрахунки відображено в бухгалтерському обліку. Розрахунок податку на земельні ділянки, грошова оцінка яких проведена, можна представити у вигляді формули:

П = Пд х Ог х Сп,

Де П - сума податку на землю;

Пд - площа земельної ділянки;

Ог - грошова оцінка землі з урахуванням коефіцієнта індексації;

Сп - ставка податку на землю.

Таблиця 2.11 Відомості про наявність документів на землю

N з/п

Документи, що встановлюють право власності та/або користування землею

Кадастровий номер земельної ділянки

Місцезнаходження земельної ділянки

Основне цільове призначення земельної ділянки

Категорія земель

Площа земельної ділянки (кв. м або га)

1

2

3

4

5

6

7

1

Державний акт на право користування земельною ділянкою

257689

Вул. К. Лібкнехта, 114

Землі під бідівлями

2800 м2

Таблиця 2.1 2 Податковий розрахунок земельного податку

№ з/п

Категорія земель

Загальна сума нарахованого земельного податку, що підлягає сплаті (грн., коп.)

1

2

3

1

Землі сільськогосподарського призначення, усього

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

У тому числі:

1.1

У межах населених пунктів

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1.2

За межами населених пунктів

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

2

Землі населених пунктів

-

-

-

2

5

2

0

0

-

0

0

3

Землі несільськогосподарського призначення, за межами населених пунктів

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

4

Разом нараховано податку за поточний рік

-

-

-

2

5

2

0

0

-

0

0

У тому числі за базові податкові (звітні) місяці поточного року

4.1

Січень

-

-

-

-

2

1

0

0

-

0

0

Лютий

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Березень1

-

-

-

-

2

1

0

0

-

0

0

....

4.12

Грудень

-

-

-

-

2

1

0

0

-

0

0

Таблиця 2.13 Відображення в обліку

№ з/п

Зміст операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн.

Податковий облік

Дт

Кт

ВД

ВВ

1

Нараховано податок на землю

92

641

2100,00

-

2100,00

2

Перераховано податок на землю

641

311

2100,00

-

-

Відповідальність платників податку на землю, як і іншої податкової звітності, визначається статтями 16, 17 Закону № 2181:

    1) за несвоєчасне надання Зведеного розрахунку податку на землю передбачається штраф у розмірі 10 н. м. д. г. (170 грн.) за кожне неподання або затримку; 2) за несвоєчасне надання Зведеного розрахунку податку на землю при визначенні суми земельного податку контролюючим органом додатково до штрафу, установленого п. 1, передбачено штраф у розмірі 10% суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше 50% від суми нарахованого податкового зобов'язання і не менше 10 н. м. д. г.; 3) за заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявлених у Зведеному розрахунку, за даними документальних перевірок результатів діяльності платника податків - штраф у розмірі 10% від суми недоїмки за кожний місяць, починаючи з місяця, на який доводиться недоїмка і, закінчуючи місяцем, на який доводиться одержання податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше 50% такої суми і не менше 10 н. м. д. г. сукупно за весь термін недоїмки, незалежно від кількості минулих податкових періодів; 4) за допущені арифметичні або методологічні помилки в поданому Зведеному розрахунку, що виявлені при проведенні камеральної перевірки і які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання - штраф у розмірі 5% від суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше 1 н. м. д. г. сукупно за весь термін недоплати, незалежно від кількості минулих податкових періодів.

Похожие статьи




Організація та послідовність проведення аудиту плати за землю на підприємстві - Податковий аудит плати за землю

Предыдущая | Следующая