Первинний облік операцій оренди та облікові регістри бухгалтерського обліку на підприємстві ВАТ "ДонЕРМ" - Організація і методика обліку орендних операцій та фінансово-господарська діяльність ВАТ "Донецький експериментальний ремонтно-механічний завод"

На підприємстві ВАТ "ДонЕРМ" для бухгалтерського обліку операцій оренди встановлен порядок пройому, регістрації прийнятої кореспонденції, відправки вихідних документів, контролю здійснення, зберігання відпрацьованих документів по обліку операцій оренди. Існуюче діловодство забезпечує оперативну роботу обліко-аналітичного апарату, можливість організації та здійснення швидкого контролю виконання і зберігання кожного документу - носія інформації. На рис. 2.2 представлена докладна схема документообігу з операцій оренди на підприємстві ВАТ "ДонЕРМ".

Рисунок 2.1 Документообіг обліку операцій операційної оренди на підприємстві ВАТ "ДонЕРМ"

Підставою для бухгалтерського обліку орендних операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Для присвоєння номерів первинним документам ведуться журнали реєстрації первинних документів поділені на розділи по кожному виду документів.

Відповідальність за своєчасне та якісне складання документів, їх рух у встановлені графіком документообігу строки, достовірність цих даних, приведених в документах, несуть особи, які підписали і склали ці документи.

Основними законодавчими актами, регулюючими господарські відношення по договорам оренди є Господарський кодекс України та Громадянський кодекс України. Згідно з цими документами по договору найма (оренди) орендодавець передає або зобов'язується передати орендатору майно в користування за плату на зазначений термін.

Є загальні вимоги по укладенню договору, яких Підприємство ВАТ "Донецький експериментальний ремонтно-механічний завод" суворо дотримується. Договір найма укладається в письмовій формі. При недотриманні сторонами письмової форми такий договір може бути визнаним недійсним.

Основні пункти договору оренди перелічені нижче:

Найменування сторін;

Предмет договору;

Об'єкт оренди;

Обов'язки орендодавця. В цей пункт включається обов'язок надати орендарю основний засіб по акту прийому-передачі, в якому вказується стан об'єкту оренди на момент здачі в оренду.

Обов'язки орендаря. У договорі можуть бути передбачені наступні обов'язки орендаря:утримувати об'єкт оренди в порядку, передбаченому санітарними, протипожежними правилами та правилами експлуатації; своєчасно проводити поточний, а також усувати ушкодження;самостійно відповідає за дотриманням природоохоронного законодавства на території, закріпленою за ним;забезпечує роботу навченим та атестованим персоналом та ін.

Порядок передачі об'єкта в оренду;

Строк оренди;

Орендна плата та порядок розрахунків;

Порядок використання амортизаційних відрахувань;

Порядок повернення об'єкту оренди орендодавцю;

Відповідальність сторін;

Розірвання договору.

Необхідно відмітити, що згідно ч. 2 ст. 284 Господарського кодексу умови договору оренди зберігають свою силу на строк чинності договору, а також якщо після його укладання законодавством установлені правила, погіршуючи положення орендатора. Навіть реорганізація орендодавця не є підставою для зміни умов або розірвання договору оренди. Разом з тим слід мати на увазі, що строк договору оренди зазначається по узгодженню сторін.

В разі припинення договору оренди орендар зобов'язан впродовж трьох днів повернути орендодавцю майно у стані, в якому воно було отримано, з урахуванням нормального зносу, або у стані, яке було обмовлене в договорі. Передача приміщення орендодавцю після припинення дії договору оренди оформлюється актом прийому-передачі, в якому необхідно вказати стан об'єкту, який повертається. Акт прийому-передачі підписується обома сторонами договору, і з цього моменту договір оренди припиняється.

Якщо орендар не повертає майно в разі припинення дії договору оренди, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати недотримки в розмірі подвійної сплати за користування майном за час прострочення.

В податковому обліку операція по поверненню орендованого основного засобу не знаходить відображення. В бухгалтерському обліку орендар на підставі акту прийому-передачі списує вартість такого майна з кредиту позабалансового рахунку 01.

Громадянським кодексом не встановлені обмеження по приводу розміру орендної плати, а передбачена лише можливість вимагання орендатором зниження орендної плати, якщо по незалежним від нього обставинам умови експлуатації приміщення значно погіршились. Іншими словами, сума орендної плати за здачу в оренду приміщення визначається по домовленості сторін.

Також у відношенні встановлення орендної плати дуже важливим моментом є вимога про те, що орендна плата за оренду приміщення або іншого капітального спорудження (їх окремої частини) складається з плати за користування цим майном і плати за користування земельної ділянки, на якому розміщується це майно.

Відносно розміру орендної плати передбачена як можливість, так обов'язок її установлення з урахуванням індексації. У зв'язку з цим в договорах оренди зазначається, що розмір орендної плати визначається с урахуванням індексу інфляції або, навпаки, вказати, що орендна плата індексації не підлягає.

Договір найму будинку або іншого капітального спорудження (їх окремої частини) строком на три року і більше підлягають нотаріальному засвідченню (ч 2 ст.793 Громадянського кодексу). У разі недотримання сторонами цієї вимоги такий договір вважається недійсним.

Письмовим підтвердженням згоди сторін по усім суттєвим умовам є підписаний обома сторонами сам договір оренди (додаткові угоди до нього), а підтвердженням повного або часткового виконання договору є підписані сторонами акти прийому-передачі майна в оренду, документи (квитанції) о внесенні орендної плати и т. д.

Передача приміщення орендатору оформляється відповідним документом (актом), котрий підписується сторонами договору, з дотриманням вимог, пред'явлених до первинних документів. В цьому випадку в акті вказується його номер, дата складання, сторони угоди, номер і дата договору оренди майна, вартість майна, підпис і печать сторін. Саме з моменту підписання акту прийому - передачі починається обчислювання строку договору оренди, якщо інше не встановлено договором. В такому разі вказується його номер, дата складання, сторони угоди и дата договору оренди майна, вартість майна, підпис та печатка. [13, с.41]

Аналітичний облік орендованих основних засобів ведеться по кожному інвентарному об'єкту. В залежності від видів орендованих основних засобів аналітичний облік ведеться на інвентарних картках обліку основних засобів (типова форма № ОЗ-6). Аналітичний облік відображає технічну та економічну характеристику об'єкту, первісну оцінку а також норму амортизаційних відрахувань. В аналітичному обліку відображають усі зміни, які відбулися за час експлуатації основних засобів. Інвентарні картки звіряються з даними синтетичного обліку. Для забезпечення належного обліку основних засобів їм в момент прийому присвоюється інвентарний номер. Переданий в операційну оренду об'єкт основних засобів враховується на балансі орендодавця у складі основних засобів, а в регістрах аналітичного обліку - виділяється їм у відокремлену групу. Орендар прийнятий в операційну оренду об'єкт обліковується на позабалансовому рахунку 01 "Орендовані необоротні активи" по вартості, вказаній в договорі оренди або акті прийому-передачі. Позабалансові рахунки відкриваються для правильної організації синтетичного і аналітичного обліку майна, яке тимчасово знаходиться в розпорядженні підприємства, своєчасного документального оформлення операцій з таким майном, контролю за зберіганням і використанням.

Регістром аналітичного обліку орендованого основного засобу є копія інвентарної картки, яка повинна бути додана бухгалтерією орендодавця до акту пройому-передачі. Орендований основний засіб обліковується за інвентарними номерами, наданими орендодавцем. До початку проведення інвентаризації перевіряється стан інвентарних карток (інвентарних книжок); наявність документів на основні засоби передані або отримані підприємством в оренду. Дані по орендованим та переданим в оренду основних засобів заносяться в окремі інвентаризаційні описи, які підписуються усіма членами інвентаризаційної комісії. [24, с. 199]

Протягом звітного місяця (якщо інше не вказано у договорі) або відразу після його закінчення орендодавець виставляє орендатору рахунки (рахунки-фактури), в котрих вказується остаточна сума орендної плати та супутніх платежів, підлягаючих сплаті. Ця сума може відрізнятися від обмовленої у договорі, якщо орендар до цього моменту затримав або сплатив наперед належні платежі. Якщо орендар здійснив передплату до отримання рахунків, банківське платіжне доручення з відміткою о даті фактичного перерахування коштів буде вважатись первинним документом для відображення такої операції тільки у бухгалтерському обліку.

Як правило, отримання орендної плати здійснюється після фактичного надання послуг, тобто валові доходи у орендодавця виникають на дату нарахування орендного платежу згідно акту наданих послуг по оренді. Що стосується суми отриманої передплати, то вона не відображається в податковому обліку податку на прибуток орендодавця. В декларації про прибуток підприємства валові доходи від операційної оренди активів відображається в рядку 01.6.

Орендар має право на включення нарахованих сум орендної плати до складу валових витрат на підставі п. п 7.9.6. Закону України про оподаткування прибутку підприємств. Документом, підтверджуючим включення таких витрат до складу валових, є акт про отримані послуги з оренди. Валові витрати орендаря, незважаючи на здійснення передплати, виникають по даті їх нарахування. В декларації про прибуток підприємства валові витрати на операційну оренду відображаються в рядку 04.13.

Первинним документом для цілей оподаткування податком на додану вартість орендодавець виписує податкову накладну на вартість наданих послуг по оренді. Що стосується операційної оренди, в орендодавця виникають податкові зобов'язання по першій події (нарахування до одержання або одержання коштів за оренду), а, відповідно, в орендаря також по першій події (нарахування до сплати або сплата) - податковий кредит.

Згідно статті 7.2. ЗУ про ПДВ податкова накладна має містити зазначені окремими рядками:

    А) порядковий номер податкової накладної; Б) дату виписування податкової накладної; В) назву юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; Г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); Д) місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість; Е) опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм);

Є) повну назву отримувача;

    Ж) ціну продажу без врахування податку; З) ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні; И) загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Податкова накладна складається у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надаються, копія залишається у продавця орендодавця. Податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом. [6]

В Декларації з податку на додану вартість в орендодавця орендна плата (без ПДВ) відображається в колонці А, а сума ПДВ в колонці Б. Орендар відображає вартість послуг з оренди в 10 рядку з ПДВ, а в 11 без ПДВ.

Для хронологічного, систематичного або комбінованого накопичення, групування та узагальнення інформації господарських операціях, які містяться в прийнятих до обліку первинних документах призначені облікові регістри. Господарські операції відображаються в облікових регістрах при надходженні первинних документів. [11]

На підприємстві ВАТ "ДонЕРМ" для обліку розрахунків з постачальниками і підрядниками, різними дебіторами і кредиторами, по податкам і платежам, облік довгострокових та поточних зобов'язань, відстрочених податкових активів та зобов'язань здійснюється в Журналі 3 та відомостях аналітичного обліку 3.1-3.6.

Для аналітичного обліку поточної дебіторської заборгованості по оренді на підприємстві використовується відомість № 3.2 по рахунку 377 "Розрахунки з покупцями за послугу оренди". В цій відомості для обліку розрахунків по кожному дебітору відводиться необхідна кількість рядків. Сальдо визначається по кожному дебітору і переноситься на наступний місяць. Підсумки рядку "Разом по рахунку 377" переносяться в графу 6 розділу І Журналу 3.

Дохід від операційної оренди визнається іншим операційним доходом відповідного звітного періоду. Для узагальнення інформації о доходах від операційної, інвестиційної і фінансової діяльності підприємства і фінансових результатах від звичайної діяльності і надзвичайних подій (по кредиту рахунків 70,71,72,73,74,75,76,79) на підприємстві ведеться Журнал 6. В відомості 6.1. накопичуються дані про основні складові доходів підприємства.

Для аналітичного обліку розрахунків по взятим в оренду основним засобам ВАТ "ДонЕРМ" використовує відомість 3.5, яка призначена для обліку операцій, які відображаються на рахунку 685 "Розрахунки з іншими орендодавцю відводиться необхідна кількість рядків. Підсумки рядку "Разом" цієї відомості переносяться відповідно у графи 3,4 і 8,9 розділу І Журналу 3.

Орендар відображає орендований основний засіб в відомості 8 позабалансового обліку. В ній вказується наступна інформація: порядковий номер, назва об'єкту, надходження, вибуття орендованих основних засобів, кількість, ціна, сума, підстава.

Усі облікові регістри складаються щомісячно та підписуються головним бухгалтером і виконавцями. Підсумкові записи з журналів переносяться в Головну книгу по кожному рахунку окремо. Сума підсумків журналів по горизонтальним підрахункам (сума рядків) дорівнює сумі підсумків того самого журналу по вертикальним підрахункам (сума граф).

Регістри бухгалтерського обліку (журнали, відомості, таблиці аналітичних даних) по усім господарським операціям заповнюються в гривнях і копійках.

Похожие статьи




Первинний облік операцій оренди та облікові регістри бухгалтерського обліку на підприємстві ВАТ "ДонЕРМ" - Організація і методика обліку орендних операцій та фінансово-господарська діяльність ВАТ "Донецький експериментальний ремонтно-механічний завод"

Предыдущая | Следующая