Аналіз стану міжнародних платіжних систем в Україні та світі, Аналіз світового досвіду користування міжнародних платіжних систем - Характеристика діяльності міжнародних платіжних систем

Аналіз світового досвіду користування міжнародних платіжних систем

Система "Фед Уайр" (Fedwire) - комунікаційна система, якою володіє і керує Федеральна резервна система США. Для проведення операцій за цією системою 12 федеральних резервних банків об'єднані між собою і функціонують як єдине ціле. Переказ коштів через "Фед Уайр" здійснюється у формі валових розрахунків у реальному часі, коли відправник коштів ініціює переказ. Учасники "Фед Уайр" можуть переказувати кошти на рахунок іншої установи у федеральному резервному банку як на користь установи-отримувача, так і на користь третьої установи (установи-кореспондента, корпорації або приватної особи).

Необхідно звернути увагу на систему міжбанківських клірингових розрахунків США ЧІПС (CHIPS) та технологію здійснення розрахунків через цю систему. ЧІПС - міжбанківська платіжна система, платіжні операції в якій здійснюються на багатосторонній основі, а розрахунки за чистими зобов'язаннями здійснюються в кінці дня.

Учасниками ЧІПС можуть бути комерційні банки, корпорації, інвестиційні компанії відповідно до законів штату Нью-Йорк про банківську діяльність, банківські філії будь-якої банківської установи, що має контору в Нью-Йорку.

Банк, який не є учасником системи, повинен звернутися до послуг учасника ЧІПС як свого кореспондента або агента. Платежі за системою ЧІПС пов'язані, в основному, з міжбанківськими операціями міжнародного характеру, включаючи доларові платежі за угодами з іноземною валютою, з розміщенням і виплатою прибутків за цінними паперами в євродоларах. Нью-йоркська асоціація клірингових палат складається з 11 найбільших банків Нью-Йорка, кожен з яких є представником у комітеті клірингової палати, що встановлює правила функціонування ЧШС. Обов'язковою вимогою допуску установ, які не є учасниками асоціації, до участі в системі ЧШС є їхня згода дотримуватися правил системи.

Важливо знати суть автоматизованої системи клірингових розрахунків Великої Британії ЧАПС (CHAPS), її функціонування та порядок здійснення розрахунків. ЧАПС - електронна міжбанківська система переказу безвідкличних, гарантованих та безумовних кредитових переказів у фунтах стерлінгів з одного розрахункового банку іншому розрахунковому банку протягом одного дня. Система здійснює розрахунки на всій території Великої Британії та об'єднує в єдину мережу 16 лондонських банків, у тому числі - банк Англії. Система ЧАПС - це розподілена мережа, в якій електронні платіжні повідомлення передаються безпосередньо від члена системи розрахунків - відправника до члена системи розрахунків - отримувача, не проходячи через центральний пункт обробки або клірингову палату.

Потрібно зазначити важливість ознайомлення зі Швейцарською міжбанківською кліринговою системою ШМКС (SIC), з метою її функціонування та з технологією здійснення розрахунків. ШМКС здійснює остаточні та безвідкличні платежі у швейцарських франках з використанням коштів, що знаходяться в Швейцарському Національному банку. Метою функціонування ШМКС є:

    - зниження кредитних ризиків; - усунення овердрафтів на рахунках у Швейцарському Національному банку; - прискорення розрахунків; - спрощення процесу управління грошовими потоками.

Варто зосередити увагу на застосуванні чекового клірингу в розрахункових палатах США. При використанні механізму місцевого клірингу банки обмінюються чеками через розрахункову палату і здійснюють один остаточний платіж за підсумками балансу розрахунків за день.

Необхідно знати загальні відомості про систему термінових міжнародних грошових переказів "Вестерн Юніон" (Western Union). Компанія "Вестерн Юніон" заснована в 1851 р. у Нью-Йорку і надає послуги з переказу коштів. Ця система здійснює швидкий переказ коштів із використанням сучасних засобів зв'язку. Перекази здійснюються між фізичними особами без відкриття банківських рахунків. У багатьох країнах при відправленні грошового переказу за додаткову плату клієнт може скористатися такими видами послуг на свій вибір:

    - доставкою чека за адресою; - повідомленням телефоном; - повідомленням (до 20 слів) з переказом; - контрольним питанням (не більше чотирьох слів).

У нашій країні компанія "Вестерн Юніон" почала свою активну діяльність з 1994 р. Відправлення і виплата грошових переказів здійснюється в доларах США. Оплата грошового переказу здійснюється відправником відповідно до тарифів.

E-gold - міжнародна платіжна система, створена компанією E-Gold Ltd, Nevіs corporatіon (одним зі спонсорів E-Gold є всесвітньо-відомий банк JP-Morgan).

E-gold є інтернаціональною платіжною системою, грошові кошти якої корреспондовані в дорогоцінні метали: срібло, золото, платину і Палладій. Такий підхід виділяє її з ряду подібних систем. За заявою представників: "ця особливість робить E-Gold особливо ефективної для проведення міжнародних платежів, тому що рахунка користувачів не прив'язані до якої або національної валюти". З іншого боку, як показує практика, світові ціни на дорогоцінні метали не є зразком стабільності, тому можливо ситуацію, при якій учасник такої системи понесе збитки. Розроблювачі, у свою чергу, заявляють, що "...тому що курси дорогоцінних металів стосовно валют постійно міняються, їсти можливість грати на різниці в курсах"[ 22 ].

Платіжна система E-Gold початку свою роботу у 1996 р., за цей час було відкрито близько 90 тисяч рахунків, із щоденним оборотом порядку 500000$.

Відкриття рахунка в E-Gold - безкоштовно, відсутній не знижуваний залишок і первісний внесок. Для відкриття необхідно зайти на сайт E-Gold і заповнити реєстраційну форму.

При правильному заповненні анкети клієнт одержує унікальний номер і пароль, що будуть ідентифікувати його рахунок у E-Gold.

При зарахуванні грошей на рахунок E-Gold формально відбувається покупка і подальше збереження обраних користувачем дорогоцінних металів: золота, срібла, платини, палладія. У будь-який момент учасник системи може перевести засобу з один рахунок на інший або вивести їх із системи.

Вибір металу в системі залежить від обсягу угоди. Так, для великих трансакцій рекомендовано здійснювати прив'язку засобів до палладія або платини, для мікроплатежів - срібло.

Поповнення рахунків у E-Gold можна здійснювати декількома способами:

    1. Перевести необхідну суму з іншого рахунка. 2. Безпосередньо, через систему E-Gold, банківським переведенням, суми починаючи від 1000$, всього 8 видів валют (рубля і гривні серед них немає). 3. Через обмінні пункти, що можуть перевести потрібну суму (наприклад, із застосуванням кредитної карти користувача, банківською проводкою або через Western Unіon) на рахунок у платіжній системі). 4. Для громадян СНД провайдери системи рекомендують уведення грошей через платіжну систему WebMoney [15].

Висновок грошей із системи здійснюється в зворотному порядку.

При ознайомленні з даною платіжною системою складається враження, що її представники наполегливо пропонують громадянам Росії, України для введення-висновку грошей користуватися системою WebMoney. Але в такому випадку виникає закономірне питання: "А який зміст узагалі використовувати дану систему, якщо з великою зручністю можна користуватися іншою?" На сьогоднішній день задовільної відповіді на нього так і не знайдено.

Переклад платіжних засобів з одного рахунка на іншій рівносильний передачі металу від однієї особи іншому. Фактично ж, метал не залишає сховища в банку Nova Scotіa у Торонто. Вартість перекладу складає 1% у металі від перекладної кількості, але не більше еквівалента 0,5 USD.

За збереження металу береться 1% від суми засобів у рік [ 20 ].

Похожие статьи




Аналіз стану міжнародних платіжних систем в Україні та світі, Аналіз світового досвіду користування міжнародних платіжних систем - Характеристика діяльності міжнародних платіжних систем

Предыдущая | Следующая