Методи транспортування тварин на м'ясопереробні підприємства. Завдання ветеринарної служби - Ветеринарно-санітарна експертиза транспортування тварин

Першим етапом у процесі переробки тварин на м'ясо є транспортування їх на м'ясопереробні підприємства. Основне завдання транспортування -- забезпечити доставку тварин на м'ясопереробні підприємства в найкоротший термін, щоб унеможливити втрати у живій масі та виникнення захворювань у дорозі.

Безпосередньо перед відправленням тварин на забій лікар ветеринарної медицини, який обслуговує суб'єкт господарювання, оглядає усіх тварин і вибірково проводить термометрію. На здорових тварин видає ветеринарне свідоцтво за формою № 1 (у межах району -- ветеринарна довідка). Ветеринарне свідоцтво видають лікарі державної служби ветеринарної медицини. Крім ветеринарного свідоцтва, на кожну партію тварин складається товарно-транспортна накладна. На племінних тварин, але вибракуваних за віком або з інших причин, повинні бути акти про їх вибракування. Тільних корів без актів вибракування відправляти на забійні і м'ясопереробні підприємства не дозволяється.

Велика рогата худоба, свині і коні повинні бути забірковані. Для тварин з промислових тваринницьких комплексів вказують, крім того, номер секції відгодівлі.

Не підлягають відправленню на забійні підприємства такі тварини:

Які мають клінічні ознаки захворювання на бруцельоз і туберкульоз;

З невизначеним діагнозом хвороби;

Хворі незаразними хворобами, з підвищеною температурою тіла;

Птиця, хвора на орнітоз, грип та ньокаслську хворобу;

Щеплені інактивованою вакциною проти ящуру протягом 21 доби з неблагополучно! щодо ящуру місцевості;

Щеплені вакцинами проти сибірки протягом перших 14 днів;

Яким вводилася з лікувальною метою протисибіркова сироватка протягом перших 14 днів;

Яким застосовували антибіотики з лікувальною і профілактичною метою (у тому числі з кормом) протягом перших трьох днів із моменту їхньої останньої дачі або протягом терміну, вказаного в інструкції з використання антибіотиків.

Тварин, яких обробляли пестицидами, направляють на забій після проведення витримки у господарстві, відповідно до терміну, вказаному в "Списку хімічних реактивів, пропонованих для обробки сільськогосподарських тварин проти комах та кліщів" Не можна відправляти на забій тварин протягом ЗО діб, а птицю -- 10 діб після останньої годівлі їх рибою, рибними відходами або рибним борошном.

Залежно від відстані до м'ясопереробних підприємств, сезону року, специфічності даної місцевості та інших чинників, тварини можуть доставлятися на забійні м'ясопереробні підприємства автотранспортом, залізницею, водним транспортом і гоном.

Похожие статьи




Методи транспортування тварин на м'ясопереробні підприємства. Завдання ветеринарної служби - Ветеринарно-санітарна експертиза транспортування тварин

Предыдущая | Следующая