Організація праці, розпорядок робочого дня та норми обслуговування різних статевих і вікових груп худоби при різних системах і способах утримання - Переваги і недоліки різних систем і способів утримання худоби

Основною формою організації в скотарстві є постійна виробнича бригада. Бригадна форма створює можливості Для Ефективного використання робочого часу, матеріальних засобів, сприяє вирішенню економічних і соціальних завдань.

На дрібних і середній фермах переважають галузеві бригади, до складу яких крім основних працівників входить невелика кількість допоміжного персоналу. На великих фермах і комплексах проводять поглиблений розподіл праці і в трудових колективах організовують спеціальні бригади, ланки, зайняті на однорідних технологічних процесах. Ланки можуть бути й самостійними трудовими колективами. До складу ланки входить 3-10, до складу бригади-18-60 чоловік.

За кожною ланкою закріплюють приміщення, худобу, обладнання, інвентар і дають їй виробниче завдання. Члени ланки несуть колективну відповідальність, економічне витрачання кормів.

Колективний підряд - це вище, досконаліша форма внутрішньогосподарських відносин, побудованих на підвищенні ролі бригад і ланок. Підрозділ на основі договору, з адміністрацією господарства зобов'язується отримати заплановану кількість продукції, а адміністрація господарства надає в його розпорядження тварин, корми, техніку, приміщення та інші матеріальні засоби, необхідні для виробництва продукції, створює працівникам нормальний режим праці й відпочинку, забезпечує йому повну самостійність у виконанні виробничих завдань.

Основою колективного підряду є акордно-преміальна система оплати праці залежно від кількості та якості продукції. Колективний підряд можу бути бригадний, ланковий і сімейний.

Однією з форм підряду є оренда. Орендатор бере на тривалий час за певну плату основні засоби виробництва з метою значного збільшення виробництва продукції, ефективного використання засобів і ресурсів і діє на основі укладеного договору.

Усі роботи на фермі, пов'язані з годівлею, доглядом та утриманням тварин, регламентуються розпорядком дня. Його розробляють на осінньо-зимовий і весняно-літній періоди.

При шестиденному робочому тижні робочий день тваринника не повинен перевищувати 7 год, при п'ятиденному-8 год.

У молочному скотарстві найпоширенішим є однозмінний режим роботи, поділений на 2-3 цикли з тривалими перервами між ними.

За такого розпорядку дня робочий час операторів машинного доїння розпочинається о 6 годині і закінчується пізно ввечері, о 20 годині, з перервою на відпочинок тривалістюЗ,5-4 години. Двоцикловий режим праці можливий при дворазовому доїнні корів. При триразовому доїнні організовують трицикловий режим праці.

Більш ефективним є двозмінний режим роботи. За такої організації праці перша зміна проводить ранкове доїння, в обід на фермі працюють обидві зміни, а роботу в другій половині дня і вечірнє доїння виконує друга зміна.

Перша зміна починає робочий день о 6 годині ранку і закінчує о 14 годині з перервою на обід з 11 до 12 години. Друга зміна починає роботу 0 12 годині й закінчує о 20 годині з перервою на обід з 16 до 17 години. Тривалість робочого дня обох змін - 7 годин.

Режим роботи основних скотарів двозмінний, нічні скотарі працюють з 20 до 6 години ранку. За понаднормовий час роботи їм надається один додатковий вихідний день.

Норма обслуговування худоби залежить від прийнятої в господарстві технології виробництва молока чи яловичини, способів утримання худоби, продуктивності худоби, рівня механізації виробничих процесів, технічної характеристики машин та обладнання, що використовується на фермі. Наприклад, при рівні молочної продуктивності корів 3000-4000 кг, безприв'язному утриманні і доїнні корів на доїльній установці УДА-8А навантаження на одного оператора становить 136 корів, а при молочній продуктивності корів 5000-6000 кг - 127 корів.

При прив'язному утриманні корів і доїнні на доїльній установці АДМ-8А та продуктивності корів 3000-4000 кг молока і доїнні трьома апаратами навантаження становить 50 корів, при доїнні чотирма апаратами - 58 корів; при молочній продуктивності 5000-6000 кг навантаження відповідно становить 47 і 54 корови. Тому для визначення норм обслуговування слід користуватись даними з "Типових норм обслуговування великої рогатої худоби".

Похожие статьи




Організація праці, розпорядок робочого дня та норми обслуговування різних статевих і вікових груп худоби при різних системах і способах утримання - Переваги і недоліки різних систем і способів утримання худоби

Предыдущая | Следующая