УРОЖАЙНІСТЬ І ЯКІСТЬ ГІБРИДНОГО НАСІННЯ ЗАЛЕЖНО ВІД КІЛЬКІСНО-ПРОСТОРОВОГО РОЗМІЩЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ФОРМ - Заходи поліпшення якості та підвищення врожайності насіння кукурудзи в Центральному Лісостепу України

Резервом збільшення виробництва насіння гетерозисних гібридів кукурудзи з одиниці площі необхідно забезпечити якнайповніше запилення качанів материнської форми і, разом з тим, зменшити площу, що займають рослини батьківських форм, які не дають гібридного насіння.

Для материнської форми - лінії ЦГ 10 М досягнуто підвищення індивідуальної продуктивності рослин при розміщенні у її кожному третьому міжрядді рядка батьківського компонента лінії F 115 зМ з видаленням його в кінці вегетації (варіант 1) або після відцвітання волотей (варіант 2) порівняно з контролем (6+:2> з міжряддям 75см).

При розміщенні батьківських рослин лінії УР 89 МВ у міжряддях материнської форми гібрида Мир М з видаленням їх перед збиранням гібридного насіння продуктивність материнських рослин знижувалась, а при видаленні рядків батьківської форми відразу після цвітіння, маса зерна з однієї материнської рослини знаходилась у межах контролю і значно перевищувала попередній варіант.

Для комбінації РічкаЧРіст характерне зниження індивідуальної продуктивності материнських рослин як у першому (мінімальне значення), так і другому варіанті порівняно з контролем, що свідчить про пригнічення материнських рослин на початкових фазах розвитку внаслідок загущення.

Для всіх материнських форм характерне зменшення частки продуктивних рослин у варіанті 1, для інбредної лінії ЦГ 10 М та гібрида Мир М збільшення - у варіанті 2 порівняно з контролем. У батьківських форм зростав відсоток рослин, що не утворили волотей.

У варіантах із розміщенням батьківських рослин у міжряддях материнських підвищувалась урожайність гібридного насіння ЦГ 10 МЧF 115 зМ за всі роки досліджень і в середньому за 2002-2004рр. на 65% до контролю при видаленні запилювача після цвітіння і на 40% при видаленні його у кінці вегетації (табл. 3). Зростання врожайності можна пояснювати як раціональним використанням земельної площі, так і підвищенням індивідуальної продуктивності рослин за рахунок кращого запилення материнських рослин пилком батьківських та меншою конкуренцією за фактори життя між інбредними лініями - компонентами гібриду.

У середньому за три роки врожайність трьохлінійного гібрида Мир МЧУР 89 МВ підвищувалась у варіанті 1 на 5,0 % порівняно з контролем, хоч у 2002р. спостерігалось деяке зниження цього показника, зумовлене потребою гібридних рослин з більшим габітусом відповідно більшої площі живлення, ніж лінії, особливо в критичний період - формування та наливу зерна. Однак при загущенні індивідуальна продуктивність рослин хоч і знижувалась, проте на одиниці площі спостерігалось підвищення врожайності.

Таблиця 3

Похожие статьи




УРОЖАЙНІСТЬ І ЯКІСТЬ ГІБРИДНОГО НАСІННЯ ЗАЛЕЖНО ВІД КІЛЬКІСНО-ПРОСТОРОВОГО РОЗМІЩЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ФОРМ - Заходи поліпшення якості та підвищення врожайності насіння кукурудзи в Центральному Лісостепу України

Предыдущая | Следующая