Характеристика проектованої підсистеми літального апарата - Математичне моделювання

Відомо, що проектування технічного об'єкта пов'язано зі створенням, перетворюванням і представленням у прийнятній формі образу цього об'єкта. Образ об'єкта чи його складових частин може створюватися в уяві людини в результаті творчого процесу чи генеруватися в процесі взаємодії людини і ПЕОМ за створеними заздалегідь алгоритмами.

Основними принципами проектування є декомпозиція і ієрархічність описів об'єктів. Описи технічних об'єктів повинні бути за складністю погоджені з можливостями сприйняття людиною і можливостями оперування описами в процесі їхнього перетворення за допомогою засобів проектування, які є у розпорядженні проектувальника. Однак виконати ці вимоги в рамках деякого єдиного опису вдається лише для простих технічних об'єктів. Необхідно розбити процес проектування на деякі складові частини, що відповідають вузлам чи блокам об'єкта, що проектується. Це дозволяє розподіляти роботи з проектування складних об'єктів між підрозділами проектної організації та окремими проектувальниками, що сприяє підвищенню ефективності і продуктивності праці проектувальників. Виходячи з цього, як приклад, в рамках курсового проекту ставиться задача проектування авіаційного пускового блока (АПБ), що є підсистемою ЛА.

АПБ широко використовується при експлуатації авіаційної техніки, і може бути використаний для пожежогасіння, скидання касет з радіоелектронними перешкодами і т. ін. Наприклад, у Харківському конструкторському бюро імені А. А. Морозова розроблена самохідна установка порошкового пожежогасіння імпульсної дії УПГ-92 (рис. 1). Авіаційних пускових блоків, що створені та виробляються на Україні, в даний час, на жаль, немає.

Рис. 1

АПБ, як правило, розміщується зовні ЛА: на пілонах у гелікоптера, під крилами у літака, і тому він повинен мати необхідний запас міцності, прийнятні аеродинамічні характеристики, мати мінімальну вагу.

Площа поперечного перерізу АПБ також повинна бути оптимальною для мінімізації аеродинамічних сил опору.

Під прийнятними аеродинамічними характеристиками розуміються два фактори:

    - інтерференція між планером ЛА і корпусом АПБ не повинна приводити до негативних наслідків; - при аварійному скиданні АПБ не повинно виникати погрози для безпеки ЛА.

Основний режим застосування АПБ не передбачає його скидання під час польоту, проте, при виникненні позаштатної ситуації під час польоту ЛА, для того, щоб зберегти сам ЛА, необхідно передбачити аварійне скидання АПБ. Тому при виконанні студентами розрахунків і проектування конструкції АПБ необхідно врахувати фактор його аварійного скидання.

Похожие статьи




Характеристика проектованої підсистеми літального апарата - Математичне моделювання

Предыдущая | Следующая