Висновки - Математичне моделювання динамічних режимів електромеханічних систем на основі асинхронних двигунів

В даній роботі ми досліджували асинхронний двигун 4А112МА8У3. З механічних характеристик було помічено, що при швидкостях та, критичний момент АД знижується нижче номінального. Тому для дослідження перехідних процесів на цих швидкостях значення номінального моменту було зменшено до 10 Нм та 20 Нм відповідно.

З порівняння графіків перехідних процесів модуля вектора потокозчеплення статора видно, що при роботі на швидкостях нижче номінальної, прикладання до валу двигуна моменту навантаження призводить до більш глибокого зниження магнітного потоку двигуна у порівнянні з номінальним режимом, що в свою чергу зумовлює зменшення його перевантажувальної здатності та збільшення статичної похибки кутової швидкості.

При роботі в зоні швидкостей вище номінальної, за рахунок обмеження напруги статора, забезпечується ослаблення магнітного потоку, і двигун працює в зоні регулювання кутової швидкості з постійною потужністю(в статичному режимі). Саме тому в цьому режимі до його валу прикладається момент навантаження, рівний половині номінального моменту.

Похожие статьи




Висновки - Математичне моделювання динамічних режимів електромеханічних систем на основі асинхронних двигунів

Предыдущая | Следующая