Використання основного продукту - Математичне моделювання та оптимізація об'єктів хімічної технології

Комплекс фізико-механічних, хімічних і діелектричних властивостей поліетилену дозволяє широко застосовувати цей матеріал в багатьох галузях промисловості (кабельної, радіотехнічної, легкої, медицині та ін.). З поліетилену готують ізоляцію електричних проводів, труби, плівки, нитки, захисні покриття, формовані вироби різних типів, пінопласти.

Ізоляція електричних проводів.

Високі діелектричні властивості поліетилену і його сумішей з поліізобутиленом, мала проникність для парів води дозволяють широко використовувати його для ізоляції електропроводів і кабелів, застосовуваних у різних засобах зв'язку (телефонного, телеграфного), сигнальних пристроях, системах диспетчерського телеуправління, високочастотних установках, в техніці високої напруги, для обмотки проводів двигунів, що працюють у воді, а також для підводних і коаксіальних кабелів.

Труби.

З усіх типів пластмас поліетилен знайшов найбільше застосування для виготовлення труб. Поліетиленові труби характеризуються легкістю, корозійної стійкістю, незначним опором руху рідини, простотою монтажу, гнучкістю, морозостійкістю, легкістю зварювання. Поліетилен високої щільності має в 1,5 рази більшу міцність в порівнянні з поліетиленом низької щільності. Застосування його дозволяє зменшити товщину стінок труб.

Труби з поліетилену можуть бути приготовані як екструзією, так і відцентровим литтям. Перший метод має більш широке поширення.

Поліетиленові труби внаслідок їх хімічної стійкості та еластичності застосовуються для транспортування води, розчинів солей і лугів, кислот, різних рідин і газів. Їх широко застосовують в хімічній промисловості, для спорудження внутрішньої і зовнішньої водопровідної мережі, для подачі молока, соків, вина і пива, в іригаційних системах і дощувальних установках.

Труби з поліетилену низької щільності можуть працювати при температурах до 60 °С, а з поліетилену високої щільності до 100 °С. Такі труби не руйнуються при низьких температурах (до -60 °С) і при замерзанні води; вони не схильні грунтової корозії від блукаючих струмів. В даний час при виготовленні штучних крижаних полів застосовують поліетиленові труби. поліетилен тиск молекулярний полімер

У ряді країн створені спеціальні агрегати, що включають канавокопач і машину для виготовлення труб. По ходу канавокопача відбувається витискування готової труби з шнек-машини і укладання її в канаву. При використанні такого агрегату, що обслуговується всього лише двома робітниками, за годину можна виготовити й укласти до 40 погонних метрів труб.

Плівки та листи.

Плівки та листи можуть бути виготовлені з поліетилену будь-якої щільності. При отриманні тонких і еластичних плівок більше застосовується поліетилен низької щільності, так як поліетилен щільності володіє підвищеною жорсткістю.

Плівки можуть бути виготовлені екструзією розплавленого полімеру через кільцеву або плоску щілину. При отриманні плівок методом екструзії через кільцеву щілину найбільш широко застосовується метод видавлювання розплавленого поліетилену через кутову головку шнек-машини. Труба пластику направляється вертикально вниз і при цьому роздувається стислим повітрям в рукав. Потім рукав, просуваючись від головки до тягнутим валикам, охолоджується, стискається в плоску подвійну стрічку, витягується і намотується на приймальну гільзу.

Захисні покриття.

Поліетилен застосовується для захисту металевих поверхонь від корозії, проникнення вологи і водяної пари а також від дії електричного струму. Особливо хороші результати виходять при товщині плівки 0,3 - 3 мм. Для нанесення захисного шару на метал найбільш доцільний метод газополум'яного напилення. Проходячи через повітряно-ацетиленове полум'я, поліетилен розм'якшується і утворює захисну плівку на нагрітій до 175 - 200 °С металевої поверхні. Розплавлений полімер міцно прилипає до металу; адгезія його до сталі складає в середньому 30 кгс/см І.

Формовані вироби.

З поліетиленових листів, отриманих екструзією або пресуванням, можна виготовити різні, вироби штампування, згинанням за шаблоном або вакуум-формуванням. Найбільш сприятлива для формування за шаблоном температура, на 10 -15 °С перевищує температуру розм'якшення поліетилену. Час прогріву листової заготовки перед формуванням 3 хв на 1мм товщини виробу. Нагріта заготовка повинна бути зафіксована і охолоджена у формі до 40 - 50 °С, після чого виріб знімається з форми. Великогабаритні вироби (човни, ванни, баки тощо) також можуть бути виготовлені з порошку поліетилену шляхом його спікання на нагрітої формі.

Похожие статьи




Використання основного продукту - Математичне моделювання та оптимізація об'єктів хімічної технології

Предыдущая | Следующая