ВСТУП - Основні аспекти імітаційного моделювання

Імітаційне моделювання застосовується у всіх сферах діяльності людини починаючи від моделей технічних, технологічних та організаційних систем і закінчуючи проблемами розвитку людства і всесвіту.

Актуальність теми. Основна цінність імітаційного моделювання полягає в тому, що в основі його лежить методологія системного аналізу. Воно дозволяє здійснити дослідження проектованої або аналізованої системи за схемою операційного аналізу, що включає взаємопов'язані етапи: змістовна постановка задачі, розробка концептуальної моделі, розробка і програмна реалізація імітаційної моделі, перевірка адекватності моделі та оцінка точності результатів моделювання, планування і проведення експериментів, прийняття рішень. Це дозволяє використовувати імітаційне моделювання як універсальний метод для прийняття рішень в умовах невизначеності та для врахування в моделях важко формалізованих факторів, а також застосовувати основні принципи системного підходу для вирішення практичних задач.

Модель являє собою абстрактний опис системи, рівень деталізації якої залежить від мети моделювання і можливості отримання вихідних даних з необхідною точністю. Включати або не включати даний елемент в модель визначає дослідник. Модель існує в розумі розробника, тобто вона суб'єктивна за своєю природою і відображає загальні властивості і закономірності у світі об'єктів. Об'єкти можуть бути визначені через перерахування їх атрибутів (властивостей) для даного об'єкта. Успіх моделювання багато в чому залежить від того, наскільки добре дослідник може виділяти важливі елементи системи й описати взаємозв'язки між ними.

На відміну від інших видів моделювання імітаційне моделювання враховує зміну властивостей об'єктів у часі, тобто імітаційні моделі - це динамічні моделі. Вони можуть бути детермінованими або стохастичними. Облік у моделі випадкових чинників призводить до необхідності їх розіграшу та статистичної оцінки результатів моделювання. Такий розіграш здійснюється методом статистичного моделювання.

Одним з перших мов моделювання, що полегшують процес написання імітаційних програм, була мова GPSS, створений фірмою IBM. Ця мова раніше входила в першу десятку кращих мов програмування, випереджаючи транслятор з мови АЛГОЛ, і був реалізований практично на всіх типах ЕОМ.

GPSS (General Purpose Simulating System - загально цільова система моделювання) є мовою моделювання, використовуваним для побудови дискретних моделей та проведення моделювання на ЕОМ.

Моделі систем на GPSS можуть бути записані у вигляді блок-схем або представлені у вигляді послідовності рядків програми, еквівалентних блок-схемі. Блок-схема являє собою набір фігур з характерним обрисом блоків мови GPSS, з'єднаних між собою лініями. В систему моделювання GPSS входять спеціальні засоби для опису динамічної поведінки систем шляхом зміни станів в дискретні моменти часу. GPSS являє собою мова та транслятор. Як кожна мова він містить словник і граматику, за допомогою яких можуть бути розроблені моделі систем певного типу.

Похожие статьи




ВСТУП - Основні аспекти імітаційного моделювання

Предыдущая | Следующая