Аналіз закономірностей розвитку соціально-економічних процесів за допомогою системи абсолютних і відносних характеристик інтенсивності динаміки - Аналіз інтенсивності динаміки

Для кращого розуміння і аналізу зміни досліджуваних явищ у часі статистичні дані, що їх характеризують, необхідно систематизувати у хронологічному порядку і вже потім аналізувати. У статистиці це виконується за допомогою Рядів динаміки або ще їх називають часовими рядами.

Отже, ряди динаміки - це ряди чисел, що характеризують закономірності зміни суспільних явищ і процесів у часі, тобто це сукупність значень статистичних показників, розташованих у хронологічному порядку.

Кожний ряд динаміки складається з двох елементів:

    ? числових значень статистичних показників (рівнів ряду) - y; ? періодів або моментів часу, яким відповідають рівні ряду - t.

Економічні та соціальні явища дуже різні і тому вони можуть бути представлені у хронологічному порядку у вигляді різних рядів динаміки.

Класифікація рядів динаміки за чотирма напрямками та їх характеристики представлено у курсі лекцій, тема 7 [5].

Однією із відмінностей інтервального та моментного часових рядів є те, що для інтервального ряду динаміки є можливість підсумовувати значення рівнів за коротший період часу, отримуючи так звані накопичені підсумки, які мають реальний економічний зміст; підсумок рівнів моментного ряду динаміки не має ніякого реального змісту, тому накопичені підсумки для цих рядів динаміки не визначаються.

Ряд динаміки об'єктивно відображає тенденцію розвитку лише за умови порівнянності між собою його рівнів. Порівнянність всіх рівнів ряду між собою є основною вимогою при побудові рядів динаміки. Порівнянність рівнів ряду повинна забезпечуватися:

Е За періодами часу;

Е За критичним моментом (Для явищ із сезонними коливаннями);

Е За територією;

Е За колом охоплюваних одиниць (Наприклад, зміна підпорядкованості об'єктів, відомчої приналежності);

Е За методологією обчислення показника (Наприклад, чисельність робітників на підприємстві в одні роки визначалася на початок кожного року, а в інші - як середньорічна чисельність);

Е За одиницями виміру (Наприклад, за роки незалежності в Україні як грошова одиниця виміру використовувалися рублі, карбованці. купони, гривні).

Для приведення у порівнянний вигляд використовують прийом "зімкнення рядів динаміки". Його сутність полягає в об'єднанні в один ряд (більш тривалий) двох або кількох рядів динаміки, рівні яких розраховані за різними методологіями або за різними територіальними межами. Виконується це через коефіцієнти перерахунку (1 метод) або шляхом заміни абсолютних величин відносними (2 метод). Для здійснення зімкнення рядів необхідно, щоб для одного з періодів (перехідного) існували дані, які було розраховано за різними методологіями або в різних межах (умови прикладу наведені в таблиці 3.7)

Таблиця 3.7

Реалізована продукція об'єднання "Онікс", млн. грн.

Рік

2006

2007

2008

2009

2010

2011

Продукція 5 підприємств

20

26

30

Продукція 8 підприємств

-

-

45

50

52

54

1 метод - з використанням коефіцієнтів перерахунку

Коефіцієнт - сумірник зміни обсягу реалізації продукції за рахунок збільшення кількості підприємств у складі об'єднання "Онікс" дорівнює:

КСум = 45 : 30 = 1,5.

Далі коригуємо дані за 2006 та 2007 роки:

Q1999 = 20 - 1,5 = 30 млн. грн.; Q2000 = 26 - 1,5 = 39 млн. грн..

Зімкнений ряд динаміки, за яким можна виконувати аналіз, наведено у таблиці 3.8.

Таблиця 3.8

Динаміка реалізації продукції об'єднанням "Онікс", млн. грн.

(зімкнений РД із врахованим коефіцієнтом - сумірником)

Рік

2006

2007

2008

2009

2010

2011

Продукція 8 підприємств

30

39

45

50

52

54

2 метод - заміна абсолютних рівнів відносними

За 2006 р. значення буде дорівнювати = 0,667;

За 2007 рік - = 0,867 і т. д.

Зімкнений за цим методом ряд динаміки, за яким можна виконувати аналіз, наведено у таблиці 3.9.

Таблиця 3.9

Динаміка реалізації продукції об'єднанням "Онікс", млн..грн.

(зімкнений РД у відносних одиницях)

Рік

2006

2007

2008

2009

2010

2011

Продукція 8 підприємств

= = 0,667

= = 0,867

=1,000

= =1,111

= =1,156

= 1,200

Ряд динаміки представляє собою ряд послідовних рівнів, при співставленні яких між собою можна отримати характеристику швидкості та інтенсивності розвитку явища. В результаті такого порівнювання рівнів отримують Систему абсолютних та відносних показників динаміки. Виконання розрахунків при цьому можливо у двох варіантах:

    O 1-й варіант - кожний рівень ряду динаміки порівнюється безпосередньо з попереднім, і таке порівняння називається порівнянням із змінною базою, а розраховані показники - Ланцюговими характеристиками динаміки. O 2-й варіант - кожний рівень ряду динаміки порівнюється з одним і тим же попереднім рівнем, який прийнято за базу порівняння. В якості базового рівня вибирають початковий рівень ряду динаміки, або рівень, з якого починається якийсь новий етап розвитку явища. Таке порівняння називається порівнянням з постійною базою, а розраховані показники - Базисними характеристиками динаміки.

Базисні показники характеризують Кінцевий результат всіх змін у рівні ряду від періоду, до якого відноситься базисний рівень, до даного (І-го ) періоду.

Ланцюгові показники характеризують Інтенсивність зміни рівня від періоду до періоду ( або від дати до дати) в межах проміжку часу, що вивчається.

Похожие статьи




Аналіз закономірностей розвитку соціально-економічних процесів за допомогою системи абсолютних і відносних характеристик інтенсивності динаміки - Аналіз інтенсивності динаміки

Предыдущая | Следующая