Опорний розвязок. Штучний базис, запис цільової функції та розвязок М-задачі лінійного програмування - Економіко-математичне моделювання

Опорним називають базисний розв'язок, який не містить від'ємних чисел.

Серед опорних розв'язків і міститься оптимальний розв'язок, що максимізує чи мінімізує цільову функцію.

Бувають випадки, коли основне обмеження представлене у вигляді рівняння, проте базисної змінної немає. В таких випадках вводиться штучна змінна щ, призначення якої - формально виконувати роль базисної змінної.

Очевидно, що в кінцевому розв'язку штучна базисна змінна може дорівнювати 0.

Якщо в розв'язку задачі існує хоча б одна штучна базисна змінна, яка б не дорівнювала 0, це означає, що задача розв'язку немає, оскільки система обмежень є несумісною (такою, що немає розв'язків).

Щоб знайти опорний розв'язок та скласти початкову симплексну таблицю, спочатку задачу потрібно записати в канонічному вигляді.

Якщо задача на пошук мінімуму, то цільові функції біля штучної базисної змінної ставиться коефіцієнт +М, якщо задача на максимум, то записується коефіцієнт - М, де М - дуже велике число.

Оскільки задача на мінімум, то не повинно бути додатніх оцінок. Серед існуючих додатніх оцінок вибираємо найбільшу по модулю.

В останній симплексній таблиці існує змінна, яка не є базисною, проте її оцінка рівна 0. Якщо в останній симплексній таблиці змінна, що не є базисною, має нульову оцінку, це означає, що задача має не один розв'язок.

Для того, щоб знайти інший розв'язок, необхідно в базис ввести ту змінну, яка має нульову оцінку.

Між оптимальними розв'язками вихідної задачі і М-задачі існує наступний зв'язок: якщо в оптимальному розв'язку М-задачі усі штучні змінні щІ рівні нулю, то значення усіх інших координат розв'язку х? дадуть оптимальний розв'язок вихідної задачі. Якщо хоча б одна із змінних щІ Не дорівнює нулю, то вихідна задача немає розв'язку.

Звертати увагу слід лише на ті числа, що стоять над нулями нижнього рядка.

Похожие статьи




Опорний розвязок. Штучний базис, запис цільової функції та розвязок М-задачі лінійного програмування - Економіко-математичне моделювання

Предыдущая | Следующая