Особливості та принципи математичного моделювання економіки. Етапи побудови економіко-математичних моделей - Економіко-математичне моделювання

Моделювання є процесом побудови, вивчення та застосування моделей. Воно є невід'ємною частиною будь-якої цілеспрямованої діяльності.

Процес моделювання включає три елементи, що утворюють систему:

    * суб'єкт дослідження (системний аналітик);* об'єкт дослідження; * модель, яка опосередковує відносини між об'єктом, який

Вивчається, та суб'єктом, який пізнає (системним аналітиком). В якості загальних принципів економіко-математичного моделювання доцільно прийняти такі принципи: системності, інтегрованості, невизначеності, головних видів діяльності, достатності, інваріантності, наступності та ефективності. Принципи:1. Модель має адекватно описувати реальні економ процеси.2. У моделі потрібно враховувати все істотне, суттєве в досліджуванному явищі, не зважаючи на другорядне, неістотне у ньому. З одного боку модель повинна бути достатньо точною, з іншого - по можливості простою. 3. Модель має бути зрозумілою для користувача, зручною для реалізації на ЕОМ.

Перший етап передбачає Наявність деяких знань про об'єкт-оригінал. Вивчення одних властивостей модельованого об'єкта відбувається за рахунок відмови від відображення інших сторін. Через це будь-яка модель заміщує оригінал тільки у строго обмеженому сенсі. Із цього випливає, що для одного об'єкта може бути побудовано декілька "спеціалізованих" моделей, які концентрують увагу на певних сторонах досліджуваного об'єкта чи характеризують об'єкт із різним рівнем деталізації. (побудова якісної моделі: виділенн факторів, встановлення закономірностей)

На другому етапі модель постає як самостійний об'єкт дослідження. Однією з форм такого дослідження є Проведення "модельних" експериментів, за яких свідомо змінюють умови функціонування моделі і систематизують дані про її "поведінку". Остаточним результатом цього етапу є множина знань про модель В. (побудова матем моделі)

На третьому етапі здійснюється Перенесення знань з моделі на оригінал -- формування множини знань S про об'єкт. Цей процес перенесення знань проводиться за певними правилами. Знання про модель мають бути скоригованими з урахуванням тих властивостей об'єкта-оригіналу, котрі не знайшли відображення чи були деформованими під час побудови моделі. Четвертий етап -- Практична перевірка одержаних за допомогою моделей знань та використання їх для побудови узагальнюючої теорії об'єкта чи управління ним.

Похожие статьи




Особливості та принципи математичного моделювання економіки. Етапи побудови економіко-математичних моделей - Економіко-математичне моделювання

Предыдущая | Следующая