Охорона праці та навколишнього середовища, Загальні питання охорони праці - Довгострокова дебіторська заборгованість

Загальні питання охорони праці

Згідно до положень Закону України "Про охорону праці" державна політика базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників по відношенню до результатів виробничої діяльності підприємства, повної відповідальності власника за створення безпечних і нешкідливих умов праці.

Використовуються економічні методи для управління охороною праці на підприємстві. Створюються національні, галузеві, регіональні програми з питань охорони праці, враховуючі різні напрями економічної і соціальної політики держави. Встановлюються єдині нормативи по охороні праці для всіх підприємств, організацій незалежно від форм власності. Створюються страхові фонди.

Здійснюється соціальний захист працівників, повне відшкодування збитку особам, потерпілим від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань. Проводиться навчання населення, професійна підготовка і підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Координаційна діяльність державних органів і об'єднань громадян, що вирішують різні проблеми в області охорони праці і здоров'я працівників на підприємстві.

Забезпечується міжнародна співпраця в області охорони праці, використовується світовий досвід по поліпшенню умов і підвищення безпеки праці [13].

Власник підприємства зобов'язаний створити на робочому місці, в кожному структурному підрозділі, умови праці, відповідні нормативно-правовим актам, а також забезпечити виконання вимог законодавства щодо прав працівників в області охорони праці (стаття 13 закону України "Про охорону праці").

З цією метою власник забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

    - створює відповідні служби і призначає посадовців, які забезпечують рішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права і відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх виконання; - розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів і підвищення існуючого рівня охорони праці; - організовує атестацію робочих місць на відповідність нормативним актам з охорони праці; - забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів у разі зміни умов праці; - забезпечує усунення причин, які можуть привести до нещасних випадків, професійних захворювань, і забезпечує здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; - розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти по охороні праці, які діють в межах підприємства. Встановлює послідовність виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до державних міжгалузевих і галузевих нормативних актів по охороні праці, забезпечує безкоштовно працівників нормативно-правовими актами і актами підприємства по охороні праці; - організовує пропаганду безпечних прийомів праці і співпраці з працівниками в області охорони праці; - передбачає термінові заходи для надання допомоги потерпілим, привертає при необхідності професійні аварійно-рятівні формування у разі виникнення на підприємстві аварій і нещасних випадків.

Працедавець несе безпосередню відповідальність за порушення відзначених вимог [13].

Для забезпечення виконання вказаних задач власник розробляє і затверджує структуру управління охороною праці на підприємстві.

Власник створює на підприємстві службу охорони праці. Служба охорони праці підкоряється безпосередньо власнику і прирівнюється до основних виробничо-технічних служб.

Похожие статьи




Охорона праці та навколишнього середовища, Загальні питання охорони праці - Довгострокова дебіторська заборгованість

Предыдущая | Следующая