ОХОРОНА ПРАЦІ ТА ДОВКІЛЛЯ, Аналіз фінансування працеохороних заходів та джерел фінансування - Удосконалення обліку фінансових результатів, як механізму формування та розподілу прибутку

Аналіз фінансування працеохороних заходів та джерел фінансування

Планування організаційно-технічних заходів з охорони праці - одна з провідних функцій управління охорони праці. Перед плану-ванням обов'язково визначається фактичний стан охорони праці і його прогнозування на майбутнє.

Планування робіт по охороні праці буває перспективним (на тривалий відрізок часу), поточним (на рік) і оперативним (квар-тал, місяць, декаду).

До перспективних планів належить комплексний план покра-щення умов праці і санітарно-оздоровчих заходів, що передбачає створення, відповідно до нормативних актів з охорони праці, умов праці, пов'язаних з перспективними змінами підприємства. Таке планування, як правило, розраховане па термін від 2 до 5 років. Реалізація цих планів забезпечується через річні плани номенкла-турних заходів з охорони праці, які вносяться до угоди, що є невід'ємною частиною колективного договору.

Поточні плани передбачають реалізацію заходів із покращення умов праці, створення кращих побутових і соціальних умов на ви-робництві. Ці плани обов'язково забезпечуються фінансуванням згідно з розробленими кошторисами.

Питання охорони праці можуть віддзеркалюватися в інших по-точних планах, які підприємства та організації можуть складати на вимогу трудових колективів: план соціального розвитку колекти-ву; наукової організації праці; механізації важких і ручних робіт; охорони праці жінок; підготовки підприємства до робіт в осінньо-зимовий період; підвищення культури виробництва та ін.

Оперативні плани складаються для швидкого виправлення вияв-лених в процесі державного, відомчого і громадського контролю не-доліків в стані охорони праці, а також для ліквідації наслідків аварій або стихійного лиха.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про охорону праці" фінансування охорони праці здійснюється власником. Працівник не несе ніяких витрат на заходи щодо охорони праці. На підприємствах, в галузях, на регіональному та державному рівні створюються фонди охорони праці відповідно до Положення про державний, галузеві, регіональні фонди охорони праці та фонди охорони праці підприємств (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09. 03. 1999 р. № 335).

Управління державним фондом охорони праці здійснює Держнаглядохоронпраці. Кошти державного фонду охорони праці використовуються на виконання національної програми покращення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, а також інших найважливіших робіт з охорони праці відповідно до переліку заходів, що можуть здійснюватись за рахунок фондів охорони праці.

Власники підприємств або уповноважені ними органи визначають порядок управління фондами підприємств, призначають відповідальних за це осіб. Кошти фондів підприємств використовуються на виконання комплексних заходів, що забезпечують досягнення встановлених нормативів з охорони праці, а також на подальше підвищення рівня охорони праці на виробництві відповідно до визначеного переліку.

Держнаглядохоронпраці здійснює загальний контроль за надходженням і витрачанням за призначенням коштів фондів.

Фонди підприємств формуються за рахунок:

    - добровільних перерахувань підприємств з прибутку, що залишається у їх розпорядженні; - коштів підприємств, повернених за отриману раніше допомогу на становлення і розвиток спеціалізованих виробництв, науково-технічних центрів, творчих колективів та експертних груп, якщо це передбачено умовами угоди про їх надання; - коштів інших фондів, громадських організацій, що надійшли в порядку надання допомоги, а також інших надходжень.

До підприємств застосовуються штрафи за порушення нормативних актів про охорону праці, невиконання розпоряджень посадових осіб органів державного нагляду за охороною праці з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища, нещасні випадки на виробництві та випадки професійних захворювань, що сталися з вини підприємств, а також штрафів, накладених на посадових осіб і працівників, винних у порушенні вимог щодо охорони праці. Кошти від оплати вищезгаданих штрафів перераховуються у державний бюджет.

Для підприємств, незалежно від форм власності, або фізичних осіб, які використовують найману працю, витрати на охорону праці станов-лять не менше 0,5% від суми реалізованої продукції.

Для підприємств, що утримуються за рахунок бюджету, виграти на охорону праці передбачаються в державному або місцевих бюдже-тах і становлять не менше 0,2% від фонду оплати праці.

Суми витрат з охорони праці, що належать до валових витрат юри-дичної чи фізичної особи, яка відповідно до законодавства викорис-товує найману працю, визначаються згідно з переліком заходів га за-собів з охорони праці, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Похожие статьи




ОХОРОНА ПРАЦІ ТА ДОВКІЛЛЯ, Аналіз фінансування працеохороних заходів та джерел фінансування - Удосконалення обліку фінансових результатів, як механізму формування та розподілу прибутку

Предыдущая | Следующая