Внутрішній аудит як складова внутрішнього контролю - Банківський менеджмент

Внутрішній аудит, будучи складовою внутрішнього контролю, одночасно досліджує, вивчає та оцінює системи внутрішнього контролю банку, тобто, внутрішній контроль на різних ділянках банківської справи є об'єктом аудиторських перевірок. Внутрішній контроль - це система організації роботи банку, до якої належать усі заходи, що вживає банк для контролю за своїми активами, запобігання шахрайству, зведення до мінімуму помилок, перевірки точності та достовірності даних бухгалтерського обліку й звітності, забезпечення ефективності операцій та додержання внутрішніх положень і вказівок керівництва.

Внутрішній контроль у банку охоплює основні функції та форми його діяльності: операції з обробки даних; системи застосування інформації; організацію бухгалтерського обліку; кредитування; інвестування, операції з готівкою, цінними паперами; депозити, позичкові кошти; діяльність на користь власників коштів (вкладників, акціонерів, клієнтів, які мають у банку поточні та інші рахунки).

У банку не існує окремих відділів чи підрозділів внутрішнього контролю. Ця система охоплює всі механізми контролю у банку, вона діє постійно і на всіх рівнях. Внутрішній контроль охоплює всі види діяльності банку, всі його структурні й функціональні підрозділи. Це структурована і впорядкована система, об'єктами якої є всі процеси, з яких складається фінансова та господарська діяльність, кожна банківська операція та кожний підрозділ банку.

До основних цілей внутрішнього контролю належать: забезпечення ефективності управління банком, обмеження ризиків банківської діяльності, дотримання вимог чинного законодавства, внутрішніх положень та інструкцій Промінвестбанку.

Саме цю роль виконує внутрішній контроль банку у вигляді Акціонерного, внутрішньо-технологічного контролю та внутрішнього аудиту.

Внутрішній контроль банку здійснюють:

Спостережна рада банку;

Ревізійна комісія;

Правління банку;

Структурні підрозділи центрального апарату;

Служба внутрішнього аудиту.

Акціонери здійснюють прямий контроль За діяльністю банку шляхом отримання необхідної інформації від його керівництва про результати діяльності за звітний період. Рада банку контролює діяльність правління, а ревізійна комісія - фінансово-господарську діяльність банку.

За Законом України "Про банки і банківську діяльність" (ст.41) ревізійна комісія за дорученням загальних зборів акціонерів, Спостережної ради банку або на вимогу учасників, які володіють у сукупності понад 10 відсотками голосів, перевіряє фінансово-господарську діяльність банку. Вона має право залучати до ревізій та перевірок як зовнішніх, так і внутрішніх експертів та аудиторів.

Ревізійна комісія:

* контролює дотримання банком законодавства України і нормативно-правових актів Національного банку України;

Отримує для попереднього розгляду звіти внутрішніх і зовнішніх аудиторів;

Виносить на загальні збори акціонерів або засідання Спостережної ради банку пропозиції з будь-яких питань, що належать до компетенції ревізійної комісії, які стосуються фінансової безпеки і стабільності банку та захисту інтересів клієнтів та акціонерів.

Ревізійна комісія складає акти перевірки звітів і балансів банку і доповідає про результати ревізій та перевірок загальним зборам акціонерів чи Спостережній раді банку. Без висновку ревізійної комісії загальні збори учасників (акціонерів) не мають права затверджувати фінансовий звіт банку.

Крім того, діяльність банку контролюється з боку Правління (ради директорів) банку та його функціональних підрозділів. Цей контроль називають внутрішньо-технологічним. Внутрішньо-технологічний контроль - сукупність процедур, що забезпечують дотримання положень внутрішніх і зовнішніх нормативних актів під час здійснення операцій банку та достовірність і повноту інформації. Він поділяється на бухгалтерський, адміністративний, правовий та контроль за видами банківської діяльності.

Система внутрішньо-технологічного контролю, як і всі інші процедури банку, має бути чітко регламентована. Документація за процедурами такого контролю (у паперовій або електронній формі) повинна бути доступною для користування працівниками банку.

Бухгалтерський контроль - Це сукупність процедур (деталізований опис здійснення конкретних банківських операцій), що забезпечують збереження активів банку і достовірність звітності та складаються службою бухгалтерського обліку на основі облікових даних.

Похожие статьи




Внутрішній аудит як складова внутрішнього контролю - Банківський менеджмент

Предыдущая | Следующая