Інформаційна підтримка стратегічного планування - Банківський менеджмент

Існують поняття стратегічних і тактичних цілей. Обидва вони певною мірою є умовними, оскільки тактичні цілі Правління банку можуть бути стратегічними для іншого рівня управління, наприклад кредитного підрозділу. Однак для банківської сфери можна розділити цілі, а отже, й фази управління за тривалістю періоду управління на оперативні (один робочий день), поточні (місяць, квартал) і перспективні (рік).

Стратегічне планування розвитку банку реалізується в щорічних планах, що розробляються у трьох напрямах: бізнес-план, фінансовий план, план комп'ютеризації установ Промінвестбанку.

Причому система побудови планів така, що в бізнес-план включаються роботи з комп'ютеризації установ банку, які забезпечують автоматизацію задач бізнес-плану, а в фінансовий план - витрати, необхідні для розвитку технічної бази комп'ютеризації, придбання системних програмних засобів, експлуатаційної підтримки діючого комп'ютерного обладнання і засобів зв'язку.

Завдання 2003 року і стратегія розвитку Промінвестбанку. У 2003 році план комп'ютеризації передбачає розробку таких нових задач, які визначають стратегічні плани розвитку банку в частині забезпечення динамічного розвитку клієнтської та ресурсної бази, оптимізації фінансових потоків, розширення спектра банківських послуг і забезпечення високої якості їх надання:

Показники діяльності Промінвестбанку;

Облік ощадних (депозитних) сертифікатів;

Планування кредитного портфеля;

Дані про видачу і погашення кредитів за період;

Розрахункова палата для пред'явлення векселів до оплати;

Організація обміну інформацією між розрахунковою палатою і платником за векселем засобами системи "Клієнт - Банк";

Нормативний розмір вкладень у зобов'язану за векселем особу;

Розшифровка аналітичних рахунків за процентними та комісійними прибутками в іноземній валюті;

Моніторинг проходження інформації в базах даних Розрахункової палати;

Динамічне управління коррахунком банку;

Динамічне управління коррахунком філії;

Ліміт кредитування за картковими рахунками;

Класифікація клієнтів Промінвестбанку залежно від середньоденних залишків на їхніх рахунках;

Міграція клієнтів - інформація про клієнтів, які відкрили або закрили рахунки в Промінвестбанку;

Інформація про кількість клієнтів та їхні поточні рахунки в іноземній валюті;

Контроль лімітів на банки-кореспонденти;

Обслуговування фізичних осіб;

Ідентифікація фізичних осіб, які здійснили, загрожують здійснити або підтримують тероризм при здійсненні переказів за системою МопеуОгат;

Термінові грошові перекази в системі установ банку;

Аналіз структури платежів за місцезнаходженням банків, які беруть участь в їх проходженні;

Аналіз значних і сумнівних операцій;

Інтернет-банкінг.

Експлуатуються та постійно удосконалюються задачі комплексної системи "Автоматизований банк", яка містить понад тисячу задач й інструментальних засобів у 41 комплексі 11 підсистем.

Взаємодія Комп'ютерного центру з центральним апаратом і філіями банку при розробці та впровадженні нових технологій. Загальна схема взаємодії Комп'ютерного центру з центральним апаратом, визначена Положенням про порядок роботи над програмним продуктом, має такий вигляд. Визначається замовник теми, яка підлягає автоматизації. Замовник готує технічне завдання, яке повинно містити опис передбачуваного документообігу, форми вхідних і вихідних документів та алгоритми розрахунку їх показників. Комп'ютерний центр, вивчивши технічне завдання, спільно із замовником визначає можливі варіанти технічної реалізації задачі: засоби розробки, що використовуються, забезпечення засобами зв'язку, комп'ютерною технікою і визначає можливості філії із впровадження нової розробки. Якщо необхідно - здійснюється придбання додаткових програмно-технічних засобів.

Нові платформи. З часу впровадження внутрішньої платіжної системи Промінвестбанку (початок 90-х років XX ст.) сталися значні зміни в розвитку комп'ютерної техніки, програмного забезпечення і засобах зв'язку. Сучасні інформаційні технології базуються на використанні значно потужніших комп'ютерів, більш швидкісних каналів зв'язку. Операційну систему БО8 замінили розрахованими на багато користувачів системами Гіпсклуз, ІЛЧІХ. Це дає змогу побудувати продуктивнішу інформаційну систему. Змінилися також засоби розробки. На зміну компіляторам С, С++ прийшли візуальні засоби розробки:

Розробка і впровадження по системі Промінвестбанку сучасних операційних систем ^іпсіо^з >ІТ і використання баз даних 8уЬазе А8Е сприятимуть збільшенню можливостей комплексу "Операційний день банку", розширенню кількості задач, що вирішуються. А головне - стануть можливими обробка значних обсягів інформації, збільшення числа користувачів, що, в свою чергу, дасть змогу на рівні "Операційного дня банку" працювати з інформацією щодо фізичних осіб, об'єднувати філії банку.

У даний час усі розробки задач ведуться тільки під ^ішіо^з, оскільки БО8 не може забезпечити необхідної виробничої потужності. Створено моделі і пишуться програми для "Операційного дня банку" та обслуговування фізичних осіб. У філіях працює керуюча програма, розробляються програми відкриття рахунку, введення платіжних документів, збереження та відновлення даних.

Із впровадженням у Промінвестбанку МопеуОгат набуто досвіду роботи в новому середовищі Інтранет-технології. Найближчим часом буде впроваджено нові задачі, пов'язані з платіжним оборотом: термінові грошові перекази, інтернет-банкінг у сучасному середовищі Інтернет-технологій.

Похожие статьи




Інформаційна підтримка стратегічного планування - Банківський менеджмент

Предыдущая | Следующая