Організація контролю операцій з кредитування фізичних осіб - Організація обліку та контролю операцій з кредитування фізичних осіб

Одним з основних напрямів реалізації кредитної політики банку є організація системи внутрішньобанківського контролю за якістю кредитного портфеля та ступенем ризику за операціями з кредитування.

Чинне українське законодавство, зокрема Положення про організацію бухгалтерського обліку та звітності в банках України, затверджене постановою Правління НБУ № 566 від 30.12.1998 р., визначає внутрішній банківський контроль як "сукупність процедур, які забезпечують дотримання положень внутрішніх і зовнішніх нормативних актів при здійсненні операцій банку та достовірність і повноту інформації" [29]. В іншому нормативному акті, зокрема Положенні про організацію внутрішнього аудиту в комерційних банках України, затвердженому постановою Правління НБУ № 114 від 20.03.1998 р., внутрішній контроль у банку визначається як "сукупність процедур, які забезпечують достовірність і повноту інформації, яка передається керівництву банку, дотримання внутрішніх і зовнішніх нормативних актів при здійсненні операцій банку, збереження активів банку і його клієнтів, оптимальне використання ресурсів банку, управління ризиками, забезпечення чіткого виконання розпоряджень органів управління банку в досягненні мети, яка поставлена у стратегічних та інших планах банку" [30]. Методичні рекомендації щодо вдосконалення корпоративного управління в банках України, схвалені постановою Правління НБУ № 98 від 28.03.2007 р., визначають внутрішній контроль як "процес, що відбувається на всіх рівнях управління. Він розробляється банком для гарантування досягнення поставлених цілей з питань ефективності та результативності операцій, здійснених банком; достовірності фінансової звітності; дотримання законодавства та внутрішніх процедур банку" [17].

Внутрішній контроль за операціями банку з кредитування фізичних осіб є ключовим компонентом комплексу процедур пов'язаних з механізмом управління, що мають забезпечувати ефективність кредитної діяльності банку, надійність його фінансової звітності та дотримання відповідних нормативно-правових актів.

Кредитні операції банку є найризикованішими, тому вони повинні підлягати найбільш глибокому та частому контролю, перевірятися внутрішніми контролерами (аудиторами).

Внутрішній банківський контроль операцій з кредитування фізичних осіб повинен забезпечувати види контролю, які представлені на рисунку 1.3 [2].

Протягом усього терміну дії кредитного договору, укладеного із фізичною особою, комерційний банк здійснює внутрішній контроль за кредитною операцією. На практиці внутрішній банківський контроль здійснюється відповідно до Положення про облікову політику банку для забезпечення єдиного підходу при проведенні контролю за всіма видами банківських операцій та прийняття управлінських рішень.

Рис. 1.3 Види контролю за операціями з кредитування фізичних осіб, які забезпечуються за допомогою внутрішнього банківського контролю

Оскільки метою внутрішньобанківського контролю є оперативний аналіз кредитування фізичних осіб банку та узагальнення його результатів з обов'язковим повідомленням правління банку, він поєднує в собі бухгалтерський та адміністративний контроль. Чинна нормативно-правова база виділяє у складі кожного з цих видів внутрішнього контролю такі етапи: попередній, поточний і подальший.

На рисунку 1.4 зображено систему внутрішньобанківського контролю за операціями банку із кредитування фізичних осіб.

Охарактеризуємо кожен вид внутрішньобанківського контролю за операціями з кредитування фізичних осіб окремо.

Внутрішньобанківський контроль за операціями банку з кредитування фізичних осіб

Бухгалтерський контроль - це сукупність процедур, що дають змогу забезпечити збереження активів банку та достовірність звітності, що складається службою бухгалтерського обліку на основі даних, отриманих від операційних підрозділів [29].

Внутрішній бухгалтерський контроль за операціями з кредитування фізичних осіб повинен включати такі заходи:

    1) забезпечення правильного і безпомилкового відображення кредитних операцій відповідно до їх економічного змісту; 2) перевірка виконання операцій з видачі кредитних коштів тільки з дозволу керівництва банку; 3) ефективне функціонування системи документообігу за операціями з кредитування фізичних осіб; 4) відображення кредитних операцій відповідно до вимог облікової політики банку.

Адміністративний контроль - це сукупність процедур, згідно з якими керівник банку делегує свої повноваження, зокрема такі: збереження цінностей та активів; безпека працівників банку; ефективність, продуктивність і безпека процедур обробки інформації; наявність процедур, які чітко розмежовують завдання та відповідальність служб і працівників банку [29].

Внутрішній адміністративний контроль за операціями з кредитування фізичних осіб повинен передбачати розподіл повноважень між уповноваженими співробітниками банку таким чином, щоб жоден працівник чи група працівників не мали змоги зосередити у своїх руках усі необхідні повноваження для здійснення кредитних операцій.

Таким чином, внутрішній контроль банку за операціями з кредитування фізичних осіб є однією з найважливіших функцій управління. Визначення, оцінка та мінімізація ризиків за кредитами є найважливішим завданням проведення внутрішньобанківського контролю, якість якого залежить від оптимізації взаємовідносин та обміну необхідною інформацією між внутрішнім контролем, зовнішнім і внутрішнім аудитом комерційного банку.

Висновки за розділом 1

Підсумовуючи все вище зазначене, можна сказати, що кредитування фізичних осіб - це продаж торговельними підприємствами споживчих товарів з відстрочкою платежу або надання фінансовими установами позичок населенню на придбання товарів, автомобілів, житла, а також на оплату різноманітних витрат приватного (особистого) характеру (плата за навчання, медичне обслуговування, придбання побутових товарів тощо).

Організація операцій банку з кредитування фізичних осіб включає розробку внутрішніх документів, які регламентують порядок розгляду документів позичальника, функції структурних підрозділів, які беруть участь у процесі кредитування фізичних осіб, порядок організації роботи з простроченими кредитами та особливості надання окремих видів кредитів фізичним особам.

Розглянувши основні аспекти обліку операцій з кредитування фізичних осіб бачимо, що синтетичний облік операцій з даного виду кредитування здійснюється за рахунками другого класу Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, за відповідними групами. Аналітичний облік даного виду операцій ведеться за видами кредитів, що надані фізичним особам, а також за строками їх погашення.

Оскільки, кредитні операції банку є найризикованішими, то вони повинні підлягати найбільш глибокому та частому контролю, перевірятися внутрішніми контролерами (аудиторами).

Внутрішній контроль банку за операціями з кредитування фізичних осіб є однією з найважливіших функцій управління. Визначення, оцінка та мінімізація ризиків за кредитами є найважливішим завданням проведення внутрішньобанківського контролю, якість якого залежить від оптимізації взаємовідносин та обміну необхідною інформацією між внутрішнім контролем, зовнішнім і внутрішнім аудитом комерційного банку.

Таким чином, кредитування фізичних осіб є важливим фактором у розвитку економічної діяльності банку та може розв'язати низку актуальних соціально-економічних проблем суспільства і тому банкам необхідно стимулювати видачу кредитів фізичним особам, раціонально організовувати облік та контроль щодо надання такого виду кредитів.

Похожие статьи




Організація контролю операцій з кредитування фізичних осіб - Організація обліку та контролю операцій з кредитування фізичних осіб

Предыдущая | Следующая