Організація внутрішнього контролю операцій з кредитування фізичних осіб в Умовному Банку - Організація обліку та контролю операцій з кредитування фізичних осіб

Система внутрішнього контролю в Умовному Банку - це сукупність процедур, що спрямовані на попередження, виявлення і виправлення суттєвих помилок, а також забезпечення захисту і збереження активів, повноти і точності облікової документації [31].

Внутрішній банківський контроль в Умовному Банку спрямований на викриття, виправлення та попередження помилок, викривлень інформації та прямих зловживань при здійсненні та обліку операцій в філії банку, а також на прийняття правильних управлінських рішень. Ця система охоплює всі механізми контролю в банку і діє постійно на всіх рівнях [31].

Внутрішній контроль в банку здійснюється відповідно до нормативно-правових актів НБУ та внутрішніх нормативних документів Умовного Банку, в яких визначаються основні етапи та процедури контролю банківських операцій. Контроль здійснюється відповідальним працівником, в обов'язки якого входить проведення контролю за певною операцією.

Організація дієвої системи внутрішнього контролю - прямий обов'язок керівництва банку Умовного Банку. Усі складові внутрішнього контролю обов'язково повинні документально відображатися у процедурах внутрішнього контролю, тобто у деталізованому проведенні кожної конкретної банківської операції (в тому числі і операції з кредитування фізичних осіб).

Внутрішній банківський контроль Умовного Банку включає попередній, поточний та подальший контроль [32].

Попередній контроль полягає в тому, що операція перед її здійсненням підлягає оцінці з точки зору її доцільності, законності та ефективності. Він здійснюється шляхом попереднього зіставлення можливої операції з планом, договором, кошторисом, завданням, нормативною базою та іншими документами. Попередній контроль здійснюється до оформлення операції та внесення інформації в систему обліку та має запобігати появі порушень та недоліків у діяльності банку.

Безпосередньо перед наданням кредиту фізичній особі проводиться ідентифікація клієнта, перевіряється правдивість поданої ним інформації про себе, з'ясовується чи має право клієнт здійснювати операцію чи має можливість банк здійснювати таку операцію. Обов'язково здійснюється перевірка майна, яке буде виступати в ролі застави.

Поточний (первинний) контроль у процесі проведення операцій забезпечується шляхом виконання встановлених процедур контролю за певними операціями установи і передбачає візуальну перевірку правильності складання документів у паперовій формі та наявності підписів на них, а також перевірку наявності цифрового підпису на електронних документах.

З метою забезпечення первинного контролю за операціями з кредитування фізичних осіб в обов'язковому порядку керівником банку підписується розпорядження на видачу кредитів. Крім того правильність складання, наявність підписів і їх звірка проводиться за кожним банківським документом в ході кредитної операції з фізичною особою.

Подальший контроль здійснюється з метою виявлення недоліків попереднього, поточного контролю, порушень правил виконання операцій та відображення їх в обліку, дотримання вимог облікової політики та інших локальних нормативно-правових актів банку. При цьому до сфери подальшого бухгалтерського контролю належить перевірка достовірності відображення операцій в обліку та наявності всіх первинних документів.

Підтвердженням повного та своєчасного здійснення операції із надання кредиту фізичній особі є документи, які свідчать про те, що ця операція була виконана та інформація про неї внесена в регістри бухгалтерського обліку. До письмових підтверджень належать і самі записи в регістрах бухгалтерського обліку.

Система контролю за операціями з кредитування фізичних осіб в Умовному Банку забезпечує перевірку наявності первинних документів, дотримання вимог правильності їх оформлення і наявності інших документів, передбачених правилами кредитування фізичних осіб в Умовному Банку, а також забезпечує перевірку дотримання технології здійснення операцій з кредитування фізичних осіб, правильності відображення їх за рахунками бухгалтерського обліку, своєчасності віднесення їх на рахунки прострочених, пролонгованих заборгованостей та дотримання порядку зберігання документів за виданими кредитами фізичним особам.

Процедури бухгалтерського контролю виключають можливість здійснення операцій взаємозаліку кредитів наданих фізичним особам та іншої кредиторської заборгованості (крім випадків, передбачених чинним законодавством) фізичних осіб кошти яких ураховуються в різних валютах та з різними строками погашення.

Внутрішній бухгалтерський контроль в Умовному Банку допомагає визначити продуктивність системи документообороту, причини порушень правил здійснення операцій з кредитування фізичних осіб, ведення бухгалтерського обліку та надає можливість упевнитися в тому, що розпорядження кредитними ресурсами (активами) здійснюється лише в межах установлених повноважень, а система аналітичного обліку дає змогу відстежувати використання коштів банку, рух активів банку та забезпечення кредитних ризиків за кредитами наданими фізичним особам.

Для забезпечення повноти, своєчасності та ефективності контролю за використанням і погашенням кредиту наданого фізичній особі значна увага приділяється організації руху інформаційних потоків про кредитну угоду між підрозділами, які беруть участь у її виконанні, де особливе місце посідають взаємовідносини між бухгалтерією та структурними підрозділами, які займаються операціями щодо надання кредиту фізичним особам.

Контрольні функції Умовного Банку мають забезпечити належне супроводження виданих кредитів фізичним особам та своєчасність проведення в разі необхідності відповідної претензійно-позовної роботи з позичальниками або гарантами.

Погашення прострочених кредитів в Умовному Банку може здійснюватися через:

    - стягнення заставленого майна; - стягнення боргу з позичальника в судовому порядку, в тому числі і стягнення іншого майна позичальника; - стягнення боргу з гаранта чи поручителя; - продаж боргу з дисконтом; - списання боргу за рахунок резерву на відшкодування можливих втрат за кредитами.

Особлива увага в Умовному Банку приділяється контролю за операціями з надання кредитів цільового призначення.

Контроль за цільовим використанням кредиту наданого фізичній особі складається:

    - з попереднього контролю, який виконується на стадії оплати розрахункових документів; - з наступного контролю, який здійснюється на підставі даних про дату та суму наданого кредиту, строк його погашення, мету спрямування кредитних коштів, що має підтверджуватися первинними документами (договорами купівлі-продажу, податковими накладними, товарно-транспортними накладними, рахунками-фактурами, графіками виконаних робіт та ін).

При встановленні факту нецільового використання кредиту застосовуються санкції, передбачені кредитним договором.

Контроль за наявністю і станом зберігання заставленого майна здійснюється на підставі договору застави, даних складського обліку та даних бухгалтерського обліку. Такий контроль здійснюється безпосередньо у позичальника - фізичної особи (на місці утримання майна) не рідше одного разу в квартал. При цьому обов'язковим є виконання таких умов:

- наявність документів, що засвідчують право власності на майно; - місцезнаходження майна згідно з договором.

За результатом здійсненої перевірки складається акт, в якому зазначається можливість забезпечення заставленим майном зобов'язань позичальника за одержаним кредитом та процентів за ним.

Загальний контроль в Умовному Банку за додержанням вимог щодо оформлення, надання та своєчасного погашення кредиту фізичною особою і сплати процентів покладається на керівника установи банку.

Таким чином, внутрішній контроль за операціями з кредитування фізичних осіб в Умовному Банку складається з попереднього, поточного та подальшого контролю, а також включає контроль за поверненням кредитів фізичними особами, контроль за погашенням прострочених кредитів, контроль за цільовим використанням кредитів, контроль за наявністю і станом зберігання заставленого майна.

Висновки до розділу 2

Таким чином, Умовний Банк здійснює кредитування фізичних осіб на підставі банківської ліцензії НБУ на здійснення операцій з розміщення коштів від свого імені, на власних умовах та на власний ризик.

Проведений аналіз кредитного портфеля населення в Умовному Банку показав, що за 2008 - 2010 роки обсяг наданих кредитів фізичним особам знизився на 29,91 %. Причиною чого є порівняно високий рівень початкових витрат, котрі має здійснити банк, впроваджуючи нові види даних послуг, а також невисокий рівень доходів більшої частини населення.

Аналіз кредитного портфеля населення Умовного Банку здійснюється відповідно до таких видів кредитів як кредити фізичним особам - підприємцям, іпотечні кредити фізичним особам, споживчі кредити фізичним особам та інші кредити фізичним особам. У структурі кредитів населення Умовного Банку переважають споживчі кредити фізичним особам, їх частка на 01.01.2011 рік склала 79,18 % від загального обсягу.

Організація обліку операцій з кредитування фізичних осіб в Умовному Банку регламентується як нормативно-правовими актами НБУ так і внутрішніми нормативними актами затвердженими постановами правління даного банку, які визначають учасників відносин щодо надання кредитів фізичним особам, вимоги до них, умови кредитування фізичних осіб, процедуру надання кредитів фізичним особам, послідовність проведення етапів щодо здійснення операції з кредитування фізичних осіб.

Обов'язковим в Умовному Банку є здійснення внутрішнього контролю за операціями з кредитування фізичних осіб, який включає контроль за поверненням кредитів фізичними особами, контроль за погашенням прострочених кредитів, контроль за цільовим використанням кредитів, контроль за наявністю і станом зберігання заставленого майна. Проте Умовному Банку має здійснювати впровадження ефективних форм і методів внутрішнього контролю, що нададуть змогу оперативно реагувати на зміни у зовнішньому та внутрішньому середовищі з метою цілеспрямованого впливу на останнє.

Похожие статьи




Організація внутрішнього контролю операцій з кредитування фізичних осіб в Умовному Банку - Організація обліку та контролю операцій з кредитування фізичних осіб

Предыдущая | Следующая