Банківські інформаційні технології - Банківський менеджмент

Завдання та цілі (загальні поняття). З точки зору банківських професіоналів і їх клієнтів банк є фінансовою установою. Однак з точки зору фахівців інформаційних технологій банк - це підприємство з переробки та передачі інформації. Фінансові й грошові процеси, що відбуваються в банку, можуть і повинні бути інтерпретовані як процеси обробки, зберігання і перенесення інформації. Це однаковою мірою стосується як розрахункових процесів, що маніпулюють інформацією про стан рахунків клієнтів, так і процесів управління банком та прийняття рішень у сфері, наприклад, кредитної або дилінгової діяльності. Особливо яскраво така інтерпретація проявляється при переході банків, ділового світу і всього суспільства на нові методи грошового обігу, коли введення кредитних і дебетових карток, банкоматів, електронного обслуговування клієнтів й інші подібні процеси ведуть до того, що всі платіжні, розрахункові та інші фінансові процедури не потребуватимуть паперових грошей і документів, а будуть здійснюватися за допомогою комп'ютерної обробки та передачі інформації. Зважаючи на таку перспективу, не можна недооцінювати роль комп'ютерних інформаційних систем і комп'ютерних телекомунікацій в банківській справі. З цієї точки зору в широкому розумінні проблема управління стає ключовою для забезпечення ефективності та надійності роботи банку. Саме її якісне вирішення визначить у кінцевому підсумку його життєдіяльність і конкурентоспроможність.

Коефіцієнт інтелекту компанії визначається тим, наскільки її інформаційно-технічна інфраструктура забезпечує доступ до інформації. Білл Гейтс порівняв електронну систему з нервовою системою людини.

Електронну систему банку можна порівняти з функціонуванням нервової системи людини, що забезпечує рух глибоко інтегрованих потоків інформації, які у потрібний час надходять до потрібних частин структурних підрозділів банку. "Електронна нервова система" є сукупністю електронних процесів, за допомогою яких банк сприймає світ і адекватно реагує на зміни, що відбуваються в ньому, будь то нова подія в стані конкурентів чи виникнення нової потреби у клієнтів. Для створення "електронної нервової системи" потрібні відповідні обладнання та програмне забезпечення.

Завданням електронної системи банку є точність, оперативність і багатство інформації, яка надається, що дає інтелектуальним працівникам змогу здійснювати колективну діяльність і розробляти оригінальні рішення.

Компоненти інформаційних технологій банку. До

Компонентів інформаційних технологій банку належать комп'ютерне обладнання, програмне забезпечення, організація передачі даних (зв'язок).

Комп'ютерне обладнання, Яке застосовується в комплексі технічних засобів системи "Автоматизований банк", розробленої Комп'ютерним центром Промінвестбанку, призначене для виконання задач введення, передачі, обробки, зберігання і надання результатів обробки конфіденційної банківської інформації в чотирирівневій ієрархічній системі передачі даних Промінвестбанку. Залежно від задач використовують: персональні комп'ютери, сервери, суперсервери, кластерну архітектуру.

Персональні комп'ютери. Задачі оперативної обробки банківської інформації виконуються за допомогою персональних комп'ютерів. У системі Промінвестбанку за базову прийнято апаратну платформу фірми "ІпіеГ з використанням мікропроцесорів Іпіеі Репіішп, Репіішп-Ш, Репїшт-ІУ і Сеіегоп з тактовими частотами аж до 2000 МГц. За останні роки в банку практично повністю оновлено парк ПК, і всі комп'ютери з процесорами Іпіеі 286, 386, 486 і Репгішп з частотами до 100 МГц виведені з експлуатації й замінені сучасними продуктивними системами. На всіх комп'ютерах встановлено ліцензійне програмне забезпечення від фірми "Місгозой" (операційні системи М8 ^іпсіоууз 95, ^іпс1ош5 98, \%сіоГ5 N1 і \%сіоГ5 2000, а також пакети офісних додатків М8 ОШсе 95, 97 і 2000). Для виконання банківських задач використовують відповідне програмне забезпечення, розроблене програмістами Комп'ютерного центру Промінвестбанку.

Сервери Являють собою спеціалізовані комп'ютери, які відрізняються від стандартних комп'ютерів низкою апаратних особливостей, пов'язаних з вимогами забезпечити виняткову надійність, тривалу безперебійну роботу і високу продуктивність для виконання задач певного класу.

Існує класифікація серверів, що визначається масштабом мережі, в якій вони використовуються: сервер робочої групи, сервер відділу або сервер масштабу підприємства (корпоративний сервер). Ця класифікація досить умовна. Наприклад, розмір групи може мінятися в діапазоні від декількох осіб до декількох сотень осіб, а сервер відділу обслуговувати від 20 до 150 користувачів. Залежно від числа користувачів і характеру задач, які вони вирішують, вимоги до складу обладнання і програмного забезпечення сервера, до його надійності та продуктивності значно відрізняються.

За своїм функціональним призначенням сервери поділяються на: файлові, сервери задач, сервери баз даних, інтернет-сервери.

Суперсервери НР 9000 К-400, К-200, гр7410 працюють у Промінвестбанку під управлінням операційної системи НР ІЖ, яка забезпечує багатопоточну, багатопроцесорну і багато-задачну обробку інформації, що надходить від філій. Вони використовуються для функціонування центральної бази даних.

Кластерна архітектура. Існують комп'ютерні системи, які відрізняються своїми великими функціональними можливостями і дуже високою надійністю. До таких належать кластерні системи. Кластеризація - це об'єднання машин, що є єдиним цілим для операційної системи, прикладних програм і користувачів. Машини, кластеризовані разом у такий спосіб, можуть у разі відмови одного процесора дуже швидко перерозподілити роботу на інші процесори у межах кластера. Такі машини широко застосовуються в системах обробки трансакцій в режимі оп-Нпе, системах підтримки прийняття рішень, використовуються при роботі з критично важливими для діяльності Промінвестбанку задачами, які експлуатуються по 24 години на добу (приклад - міжнародна платіжна система 8^ІРТ, банківський процесинговий центр міжнародної платіжної системи УІ8А).

Програмне забезпечення. Промінвестбанк для побудови власної глобальної комп'ютерної мережі на території всієї України виходив з таких позицій: власними силами розробляв усе прикладне програмне забезпечення, а ліцензійне програмне забезпечення (операційні системи, системи управління базами даних, засоби розробки, телекомунікаційні програми) було придбане у провідних фірм.

Програмне забезпечення цифрового підпису і шифрування 8АКАСЕN розроблене Комп'ютерним центром Промінвестбанку з використанням ідентифікаторів, наданих фірмою ЕЛІАС (Росія, 1995). У програмному забезпеченні для здійснення цифрового підпису під електронними платіжними документами використовуються ліцензійні смарт-карти фірми СЕМРШ8 (Франція, 1999).

Антивірусне програмне забезпечення розроблене російською фірмою "Лабораторія Касперського". Програмне забезпечення Рігеуа11 використовується для захисту мережі від несанкціонованого доступу.

Оновлення програмного забезпечення здійснюється шляхом організації технічної підтримки.

Прикладне банківське програмне забезпечення комплексів "Операційний день банку", "Клієнт-Банк", задачі "Обмінний пункт" розроблені Комп'ютерним центром Промінвестбанку і сертифіковані Національним банком України. Крім того, фахівцями Промінвестбанку самостійно розроблене програмне забезпечення внутрішньої платіжної системи, розрахунки з іншими банками через єдиний коррахунок за системою електронних платежів НБУ. Розроблені компоненти внутрішнього документообігу в системі грошових переказів МопеуОгат. Програмні розробки відповідають вимогам Національного банку України, у тому числі із захисту інформації.

Зв'язок. Для забезпечення телекомунікаційних потреб Промінвестбанк розгорнув мережу передачі даних на основі протоколу доступу Х.25. В усіх установах банку було встановлене типове обладнання різної продуктивності (експлуатується понад 250 вузлів).

Нині по мережі передачі даних Промінвестбанку передається вся його електронна кореспонденція в масштабах системи: електронні платежі, трансакції міжнародних плас-тикових карток, процесинг внутрішніх пластикових карток, електронна пошта, електронна біржа кредитних ресурсів, реплікації баз даних, внутрішня Іпігапеї-мережа, грошові перекази МопеуОгат тощо. Таким чином здійснюється файлова передача і працюють онлайнові задачі, причому кількість останніх постійно зростає.

Через центральний вузол мережі щодня проходить близько 3 Гігабайт інформації. При цьому зі збільшенням кількості послуг і розмірів баз даних обсяг трафіка продовжує зростати.

Мережа функціонує цілодобово і доступна для будь-якої установи банку незалежно від її територіального розташування в межах України (а за необхідності - й за межами).

Мережа підтримує базовий набір протоколів доступу. Забезпечена можливість доступу до мережі клієнтів банку. Мережа гнучко пристосовується до зміни кількості користувачів, обсягів інформації, що передається.

Мережа передачі даних Промінвестбанку являє собою чотирирівневу ієрархічну систему і призначена для забезпечення інформаційного обміну між підрозділами банку незалежно від їх територіального розташування та організаційного підпорядкування:

Перший рівень - Центральний апарат і Комп'ютерний центр;

Другий рівень - Центральні відділення банку;

Третій рівень - Відділення банку;

Четвертий рівень - Філії відділень банку, ощадкаси, віддалені робочі місця тощо, клієнти банку.

Мережа передачі даних Промінвестбанку побудована за топологією "зірка" з поперечними зв'язками. Кожний вузол мережі має мінімум два з'єднання з сусідніми вузлами. Складається з магістральної (1-2 рівні) і периферійної (3--4 рівні) частин.

Адміністрування і моніторинг мережі здійснюються з єдиного центру управління мережею, який знаходиться у Комп'ютерному центрі банку, за допомогою спеціалізованих програмно-апаратних засобів.

Основні напрями розвитку мережі передачі даних Промінвестбанку. 1. Збільшення пропускної спроможності за рахунок підвищення пропускної спроможності каналів зв'язку, зменшення рівня помилок в каналах, організації додаткових (альтернативних) каналів зв'язку. Здійснюється побудова цифрових каналів 64К-128К на всі регіональні вузли.

2. Забезпечення безперебійної роботи глобальної мережі. У цей час банк знаходиться на такій стадії наповнення електронною інформацією, що недопустима навіть незначна за тривалістю зупинка роботи мережі. Для повноцінного резервування мережі постійно вживають таких заходів:

Організацію альтернативних каналів зв'язку;

Резервування апаратних засобів мережі передачі даних;

Резервування вузлів мережі;

Організацію резервного центру комутації повідомлень;

Забезпечення цілодобової роботи обладнання мережі (без вимкнення);

Забезпечення гарантованого електроживлення;

Забезпечення наявності на місцях кваліфікованого персоналу, здатного забезпечити перший рівень підтримки.

3. Застосування нових технологій - передача по одних каналах зв'язку як даних, так і голосу. Для ефективнішого використання цифрових каналів зв'язку, економії витрат на міжміські телефонні переговори і підвищення оперативності взаємодії відділень банку з Центральним апаратом здійснюється інтеграція передачі даних і голосу по одних каналах зв'язку.

Похожие статьи




Банківські інформаційні технології - Банківський менеджмент

Предыдущая | Следующая