Облік основних операцій та аналіз діяльності національного банку України, Організація обліку основних операцій Національного банку України - Національний банк України

Організація обліку основних операцій Національного банку України

Бухгалтерський облік у банківській системі України організується Національним банком з урахуванням діючих у міжнародній практиці принципів та стандартів бухгалтерського обліку та чинного національного законодавства. Найбільш жорстко регулює Національний банк України фінансовий облік. Управлінський облік, як зазначалося, банки організують самостійно, залежно від особливостей діяльності, структури, потреб управління.

Облік основних операцій Національного банку України здійснюється за допомогою Плану рахунків бухгалтерського обліку Національного банку України табл.. 2.1 (Додаток Б).

Балансові рахунки в Плані рахунків бухгалтерського обліку Національного банку України класифікуються за:

    - активами й зобов'язаннями; - типом операцій; - ступенем зниження ліквідності.

План рахунків ділиться на три логічних частини:

    - баланс активів і пасивів; - доходи й видатки; - меморандні й позабалансові рахунки.

Активні й пасивні рахунки відображаються окремо в чіткій послідовності за балансовими рахунками - у розрізі рахунків ІV порядку, ІІІ, ІІ й І порядку. Кожний рахунок першого порядку - клас, розподілений на рахунки ІІ порядку (вони двозначні і є розділами плану), ІІІ порядку (вони тризначні і являють собою групу рахунків) і ІV порядку (вони чотиризначні й служать як балансові рахунки).

Рахунку доходів ( 6-і клас) і видатків ( 7-і клас) закриваються один раз наприкінці року.

Рахунку класу 8 "Меморандні рахунки" до балансу не включаються. Меморандні рахунки використовуються з метою забезпечення оперативною інформацією для здійснення контролю за окремими операціями НБУ і як технічні для здійснення розрахунків і т. п.. Позабалансові рахунки відображаються в розрізі балансових рахунків (рахунків IV порядку) і груп.

Інформація про господарські операції банку за звітний період з облікових регістрів переноситься до звітності банку. Залежно від цілі використання показників звітність банків розділяють на:

    - державну статистичну звітність; - банківську звітність.

Державна статистична звітність подається банками всіх видів і форм власності, включаючи Національний банк України, місцевим статистичним органам за формами й у порядку, установленому Державним комітетом статистики України відповідно до діючому законодавству з питань державної статистики. Ця звітність містить інформацію, що є типовою для будь-якого суб'єкта господарювання і яка узагальнюється органом державної статистики в цілому по народному господарству для розробки статистики національних рахунків з розподілом за секторами економіки. Банк має спеціальну звітність, що подається окремим користувачам і містить цільову інформацію.

Похожие статьи




Облік основних операцій та аналіз діяльності національного банку України, Організація обліку основних операцій Національного банку України - Національний банк України

Предыдущая | Следующая