МЕХАНІЗМ ФОРМУВАННЯ ДЕПОЗИТНИХ РЕСУРСІВ БАНКУ, Механізм проведення депозитних операцій з фізичними особами - Депозитні ресурси банку та операції, пов'язані з їх формуванням

Механізм проведення депозитних операцій з фізичними особами

Депозити фізичних осіб займають найбільшу питому вагу в ресурсній базі банків.

Банки проводять депозитні операції з фізичними особами у відповідності з нормативно-правовими документами НБУ, що визначають порядок відкриття, ведення і закриття рахунків фізичних осіб, а саме Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах [26] та Положенням про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами [21].

Що стосується безпосередньо механізму залучення коштів клієнтів, то умовно можна виділити наступні етапи, кожен з яких має певні складові (табл. 2.1).

За вкладами на вимогу банки відкривають фізичним особам поточні рахунки. Згідно з Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах [26], поточний рахунок - рaхунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

На рахунках на вимогу клієнти банку, як правило, утримують залишки коштів, необхідні для покриття найближчих поточних платежів. Оскільки власник рахунку може в будь-який час вилучити кошти, тому банк повинен мати завжди високоліквідні активи за рахунок скорочення частки менш ліквідних, але тих, що дають високі доходи. У зв'язку з цим на залишок коштів на поточних рахунках виплачуються невеликі відсотки.

Таблиця 2.1 Етапи проведення депозитної операції для фізичних осіб

Етапи

Дії на етапі

Вибір виду депозиту(вкладу)

Вклад на вимогу

Вклад строковий

Подання заяви та відповідних документів для відкриття рахунку

Документи:

    - Паспорт або документ, що його замінює; - Документ, виданий органом державної податкової служби, що засвідчує присвоєння фізичній особі ідентифікаційного номера платника податків; - Довіреність (за умови відкриття рахунку на користь третьої особи); - Заповідальне розпорядження.

Оформлення депозиту

Укладання депозитного договору

Видача ощадної книжки (для Ощадного банку)

Депозитний сертифікат

Відкриття рахунку та внесення коштів

Внесення готівки

Перерахування з поточного (карткового) рахунку

Обслуговування та закриття депозитного рахунку

Нарахування процентів

Повернення за умовами договору (іншого документу) суми депозиту (вкладу) та процентів:

    - видача готівки - перерахування на поточний (картковий) рахунок

Відкриття поточного рахунку фізичної особи здійснюється в такому порядку [26]:

Ѕ фізична особа пред'являє уповноваженому працівнику банку паспорт (або документ, що його замінює), а також документ, який засвідчує присвоєння їм ідентифікаційного номера платника податків;

Ѕ уповноважений працівник банку ідентифікує фізичну особу, яка відкриває рахунок, та підтверджує здійснення ідентифікації копіюванням вищезазначених документів;

Ѕ фізична особа заповнює заяву про відкриття поточного рахунку та картку із зразками підписів;

Ѕ зразки підписів засвідчуються підписом уповноваженого працівника банку;

Ѕ між фізичною особою і банком укладається договір банківського рахунку.

Для відкриття карткового рахунку фізичні особи подають документи, які необхідні для відкриття поточних рахунків, крім картки із зразками підписів. Якщо клієнт уже має в банку рахунок, то відкриття такому клієнту карткового рахунку здійснюється шляхом укладання договору на підставі заяви про відкриття поточного рахунку.

Обов'язковою умовою відкриття рахунку є ідентифікація клієнта відповідно до Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" [27]. Статтею 4 цього Закону визначено, що банки є суб'єктами первинного фінансового моніторингу, які відповідно закону зобов'язані проводити ідентифікацію особи, яка здійснює фінансову операцію, що підлягає фінансовому моніторингу, або відкриває рахунок (в тому числі депозитний).

Уповноважений працівник банку ідентифікує фізичну особу, яка відкриває рахунок, та підтверджує здійснення ідентифікації копіюванням вищезазначених документів. фізична особа заповнює заяву про відкриття поточного рахунку та картку із зразками підписів. Зразки підписів засвідчуються підписом уповноваженого працівника банку. Якщо фізична особа вже має в цьому банку рахунок, цей клієнт ідентифікований банком і сформована справа з юридичного оформлення рахунку, то відкриття нового поточного рахунку здійснюється в такому порядку: фізична особа пред'являє працівнику банку паспорт або інший документ, що посвідчує особу і заповнює заяву про відкриття поточного рахунку та картку із зразками підписів.

Поточні рахунки на ім'я малолітніх осіб (дітей, які не досягли 14 років) відкриваються їх законними представниками - батьками (усиновлювачами) або опікунами.

Відкриття поточного рахунку однією фізичною особою на ім'я іншої фізичної особи може здійснюватися на підставі довіреності, засвідченої в установленому законодавством порядку. Якщо довіреність надана тільки на відкриття поточного рахунку, то картка із зразками підписів під час відкриття рахунку не заповнюється.

У договорі банківського рахунку фізичних осіб зазначають:

Ѕ адресу місця постійного проживання;

Ѕ номер, дату та ким виданий документ, що засвідчує особу громадянина (паспорт або інші документи);

Ѕ ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків;

Ѕ предмет договору - номер поточного рахунку;

Ѕ режим рахунку;

Ѕ інші умови.

Для покриття операційних витрат, пов'язаних з веденням поточних рахунків, банк стягує з клієнта комісійну винагороду.

Виконання операцій на поточних рахунках здійснюється на підставі розрахункових документів у безготівковій та готівковій формах. У документах зазначається підстава для перерахування коштів. При проведенні операцій у безготівковій формі фізична особа дотримується вимог, передбачених "Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" [28].

На поточні рахунки в національній валюті фізичних осіб - резидентів зараховуються [26]:

Ѕ заробітна плата, пенсії, допомоги, авторські гонорари за літературні роботи, музичні твори, витвори образотворчого мистецтва, артистичну діяльність, наукові роботи та винаходи;

Ѕ виплати страхових сум з особистого страхування, страхове відшкодування за майновим страхуванням;

Ѕ орендна плата за використання житлових приміщень, рухомого і нерухомого майна;

Ѕ відшкодування шкоди, заподіяної робітникам та службовцям у випадку каліцтва або у разі втрати годувальника;

Ѕ кошти у національної валюті за продану іноземну валюту;

Ѕ кошти за реалізоване власне майно та здану сільськогосподарську продукцію;

Ѕ інші надходження у випадках, що не суперечать чинному законодавству України.

З поточних рахунків у національній валюті фізичних осіб - резидентів за розпорядженням власника чи за його дорученням проводяться такі операції [26]:

Ѕ розрахунки за надані послуги юридичними та фізичними особами;

Ѕ розрахунки за придбані в підприємствах торгівлі товари;

Ѕ відрахування до державних та місцевих бюджетів обов'язкових та інших платежів;

Ѕ розрахунки за участь у створенні підприємств різної форми власності;

Ѕ розрахунки за купівлю/продаж цінних паперів на біржовому або позабіржовому ринках;

Ѕ розрахунки за куплену іноземну валюту;

Ѕ інші операції у випадках, що не суперечить чинному законодавству України.

З поточних рахунків фізичних осіб забороняється перерахування коштів на будь-які рахунки фізичних осіб-нерезидентів, крім рахунків нерезидентів-інвесторів.

Поточний рахунок фізичної особи закривається на підставі його заяви, у разі смерті та в інших випадках, передбачених договором або чинним законодавством України. Банки мають право розірвання договору банківського рахунку:

Ѕ на підставі заяви власника рахунку;

Ѕ на підставі рішення відповідного органу;

Ѕ у разі смерті власника рахунку - фізичної особи та фізичної особи-підприємця (за заявою третьої особи, зокрема спадкоємця);

Ѕ на інших підставах, передбачених законодавством України або договором.

Банк може відмовитися від договору банківського рахунку та закрити поточний рахунок клієнта, якщо операції за цим рахунком не здійснюються протягом трьох років підряд і на цьому рахунку немає залишку коштів.

Фізична особа може зробити відповідне розпорядження банку щодо коштів, що їй належать, на випадок своєї смерті (розпорядження). Якщо розпорядження клієнта складається у формі окремого документа, то на ньому має бути зазначена дата його складання. Цей документ засвідчується підписом уповноваженого працівника банку і зберігається в справі з юридичного оформлення рахунку [29].

Залучення депозитів фізичних осіб оформляється банком шляхом [21]:

Ѕ відкриття депозитного рахунку з укладанням договору банківського вкладу (видачею ощадної книжки);

Ѕ видачі ощадного сертифіката.

Договором банківського вкладу може бути передбачено внесення грошових коштів або банківських металів на інших умовах їх повернення. Банкам забороняється в односторонньому порядку змінювати умови укладених договорів банківського рахунку та договорів банківського вкладу, зокрема, зменшувати розмір процентної ставки за договорами банківського вкладу (крім вкладу на вимогу).

Ощадний сертифікат - це письмове свідоцтво банку про депонування грошових коштів, яке засвідчує право власника сертифіката або його правонаступника на одержання після закінчення встановленого строку суми вкладу та процентів, установлених сертифікатом, у банку, який його видав [21].

Ощадні сертифікати можуть випускатися за ініціативою банку:

Ѕ одноразово або серіями;

Ѕ іменними або на пред'явника;

Ѕ на вимогу або на строк.

Ощадні сертифікати мають бути емітовані в паперовій (документарній) формі. Ощадні сертифікати можуть випускатися процентними, купонними або без купонними і бути номіновані як у національній валюті, так і в іноземній валюті. Випуск та розміщення банками ощадних сертифікатів, номінованих у банківських металах, не дозволяється. Ощадними сертифікатами на пред'явника, номінованими як у національній, так і в іноземній валюті, оформляються лише вклади на строк більше ніж 30 днів [21].

Грошові кошти на вкладні рахунки фізичних осіб можуть бути внесені готівкою, перераховані з іншого вкладного рахунку або поточного рахунку і повертаються банками готівкою або в безготівковій формі на зазначений у договорі рахунок вкладника для повернення коштів чи за заявою вкладника на інший його рахунок. Банки можуть відповідно до умов договору банківського вкладу перераховувати фізичним особам нараховані проценти за вкладами на їх поточний рахунок, для поповнення вкладу або видавати готівкою.

За вкладним рахунком фізичної особи можуть проводитися операції, пов'язані з реалізацією майнових прав на суму коштів, що зберігаються на вкладному рахунку, відповідно до договору застави грошових коштів.

Періодичність нарахування та сплати процентів по вкладам громадян встановлюється рішенням правління банку. Розмір процентної ставки встановлюється наказом правління банку з врахуванням стану фінансового ринку.

Банк сплачує вкладнику суму вкладу і нараховані за ним проценти [21]:

Ѕ у національній валюті, якщо грошові кошти надійшли на вкладний рахунок у національній валюті;

Ѕ у валюті вкладу, якщо грошові кошти надійшли на вкладний рахунок в іноземній валюті, або відповідно до заяви вкладника - в іншій іноземній чи в національній валюті;

Ѕ у банківських металах, якщо вкладний рахунок відкритий у банківських металах, або відповідно до заяви вкладника - у національній валюті.

Проценти на вклад (депозит), залучений відповідно до договору банківського вкладу, нараховуються від дня, наступного за днем надходження до банку грошових коштів, до дня, який передує поверненню грошових коштів вкладнику. За договором банківського вкладу незалежно від його виду банк зобов'язаний видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника. Якщо вкладник не вимагає повернення суми строкового вкладу із закінченням строку, установленого договором банківського вкладу, або повернення суми вкладу, то договір вважається продовженим на умовах вкладу на вимогу. Отже, депозитнi вклади фiзичниx оciб вiдiгpають важливy pоль y фоpмyваннi pеcypcної бази банкy i cлyжать мipилом довipи та визнання дiяльноcтi банкy вкладниками. Основними етапами проведення депозитних операцій банку із фізичними особами є подання документів для відкриття відповідного рахунку, оформлення договору, відкриття рахунку та внесення коштів, обслуговування рахунку, яке включає нарахування та виплату процентів, а також повернення суми депозиту в кінці строку.

Похожие статьи




МЕХАНІЗМ ФОРМУВАННЯ ДЕПОЗИТНИХ РЕСУРСІВ БАНКУ, Механізм проведення депозитних операцій з фізичними особами - Депозитні ресурси банку та операції, пов'язані з їх формуванням

Предыдущая | Следующая