ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА БАНКІВСЬКОЇ УСТАНОВИ - Інвестиційна політика банку на прикладі Луганського міського відділення Ощадбанку

Загальна характеристика Луганського Міського відділення Ощадбанку.

Всяке відділення банку є складно організованою системою, що складається з декількох підсистем і, у свою чергу, включеною у велику систему фінансово-економічних стосунків, як її найважливіший системостворюючий чинник.

Об'єктом дослідження даної роботи є банківські операції, здійснювані Луганським Міським відділенням Ощадбанка, в систему якого входить 11 служб і 44 філії.

Всі вони функціонують системно, тобто взаємозалежно, оскільки лише в структурі відділення філії можуть реалізувати свої функції, а без будь-якого з них система районного відділення Ощадбанка стає неповною - не охоплює всю територію району або не виконує частину своїх завдань.

Історія вітчизняної ощадної справи налічує 150 років. Вона почалася в той самий період, коли услід за європейськими країнами наша країна вступила на дорогу інтенсивного економічного розвитку і накопичення фінансової потужності.

Перші ощадні каси були засновані а 1841 року. Надалі, не дивлячись на всі знегоди, що припали на долю нашої країни, народ зумів зберегти кращі традиції своєї господарської діяльності. Одна із збережених традицій - ощадна справа.

В наші дні за об'ємними показниками Ощадний банк є найбільшим в банківській системі України. Організаційна структура Ощадбанка включає сотні територіальних установ, відділень, філій і агентств, в яких зайняті тисячі працівників.

У 1991 році "Ощадбанк" змінив організаційно-правову структуру, здійснив організаційну перебудову своєї діяльності і управління. Були створені нові функціональні напрями: кредитове, комерційне, валютне, по роботі з коштовними паперами.

З часу створення перших ощадкас "Ощадбанк" прошел довгу і складну дорогу розвитку від організацій соціально-добродійного характеру до сучасних банківських установ, що надають широкий спектр послуг, а по деяких з них що займає лідируюче положення.

На відміну від більшості комерційних банків (а в деяких випадках і від всіх), установи "Ощадбанку" є в Україні виконавцями таких масштабних фінансово-банківських послуг, як:

    -прийом від населення і перерахування за призначенням податкових, страхових, комунальних, побутових і всіх інших платежів; -виплата пенсій і посібників; -видача зарплати робітником і службовцем підприємств і організацій; -распространеніє лотерей, погашення облігацій і інших державних коштовних паперів; -активна участь в реалізації різних державних програм, і, зокрема, по видачі приватизаційних чеків.

Перші декілька років діяльності Ощадбанка як комерційна структура збіглися з різким загостренням ситуації в соціально-політичній і економічній сферах нашого суспільства, що ускладнило роботу банку, негативно вплинуло на забезпечення нормальних умов його роботи. Але, не дивлячись на це, банк функціонує динамічно, зберігаючи стабільність позицій по головних напрямах розвитку, затверджуючи своє лідируюче місце і важливу роль на ринку кредитних ресурсів і керуючись при цьому необхідністю сприяння стабілізації економіки, зокрема - грошового звернення, розвитку міжбанківської співпраці і конкуренції, ділових контактів з акціонерами і партнерських стосунків з клієнтами.

Враховуючи інфляційний процес в країні, "Ощадбанк" в цілях захисту вкладів від знецінення неодноразово передивлявся процентні ставки по вкладах у бік збільшення, а за ситуації, коли облікова ставка НБУ стала знижуватися, розробив вклад з відсотками, не залежними від облікової ставки НБУ.

"Ощадбанком" постійно проводиться робота по скороченню готівково-грошового звороту.

"Ощадний" банк - єдиний з комерційних банків є учасником Державної програми приватизації. Філії банку здійснюють видачу громадянам України приватизаційних чеків і забезпечують консультаційні послуги з питань використання цих чеків.

При здійсненні кредитної політики "Ощадний" банк керується орієнтирами Національного банку на макроекономічну стабілізацію і перехід до ринкової економіки.

Філії банку виробляють всі види валютного обслуговування фізичних і юридичних осіб.

"Ощадбанк" динамічно трансформується в найбільший інститут українського фінансового ринку. Головною своїм завданням банк ставить створення універсальної банківської структури, здатної надати широкий спектр фінансових продуктів фізичним і юридичним особам на базі розгалуженої мережі своїх філій і відділень, добре оснащених новітніми комп'ютерними і організаційно-технічними засобами.

В умовах посилення міжбанківської конкуренції Ощадбанк нарощує свій потенціал, усе більш стверджує своє місце і роль на ринку кредитних ресурсів і валютних операцій.

Луганське Міське відділення "Ощадбанка" і всі його філії працюють в економічних умовах на підставі чинного законодавства, указів Президента, вирішень Кабінету Міністрів України. Стосовно сфери банківської діяльності їх положення конкретизовані в директивних матеріалах Національного банку України. Наприклад, НБУ встановлює облікові ставки банківського кредиту.

При безпосередньому здійсненні своєї фінансово-господарської діяльності банк вступає в контакти з такими структурами, як місцеві органи влади податкова адміністрація, фонд зайнятості, пенсійний фонд, фонд Чорнобиля і ін.

Основоположні цілі банку можна охарактеризувати як:

    А) організація механізму взаємодії господарської, фінансової і інвестиційної діяльності; б) акумуляція крупних, постійно зростаючих грошових ресурсів населення і підприємств за рахунок депозитів, вкладення їх в різні виробничі сфери з максимально можливою прискореною окупністю; В) найбільш раціональне інвестування власних ресурсів банку (реінвестований чистий прибуток, амортизаційні відрахування і ін.); Г) створення широкої системи інформації про оцінку і рейтинг грошового вкладення в різні проекти, імідж і рейтинг самого банку; Д) налагодження постійної взаємодії з відповідними державними органами;

Методи досягнення "Ощадбанком" своїх цілей об'єднані в три групи відповідно для виконання трьох основних його завдань.

Групі методів обслуговування юридичних осіб властиві:

    А) депозити юридичних осіб; Б) кредитування; В) відкриття і обслуговування розрахункових рахунків; Г) прийняття на депозити юридичних осіб; д) відкриття і ведення валютних рахунків.

Методи обслуговування фізичних осіб є:

    А) операції по експортно-імпортних платежах; Б) депозити населення в гривнах; В) прийом комунальних платежів; Г) здійснення безготівкових перерахувань і виплата готівки; Д) покупка і продаж іноземної валюти; Е) валютні вклади; Ж) операції з дорожніми валютними чеками; З) операції по експортно-імпортних платежах.

Взаємини "Ощадбанка" України з іншими банками також є розгалуженою системою, яка складається з таких напрямів:

    А) міжбанківський кредит; Б) покупка і продаж готівки; В) обмін інформацією.

Похожие статьи




ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА БАНКІВСЬКОЇ УСТАНОВИ - Інвестиційна політика банку на прикладі Луганського міського відділення Ощадбанку

Предыдущая | Следующая