Відображення в обліку операцій з кредитування фізичних осіб - Організація обліку та контролю операцій з кредитування фізичних осіб

Бухгалтерський облік кредитних операцій грунтується на принципах, загальноприйнятих у міжнародній практиці, зокрема: безперервності діяльності установи банку, стабільності правил бухгалтерського обліку, обережності, поділу звітних періодів, дати операції, переваги змісту над формою, оцінки активів та пасивів, окремого відображення активів та пасивів [20].

В міжнародній практиці операції з кредитування фізичних осіб в обліку відображаються відповідно до вимог міжнародних стандартів бухгалтерського обліку. Згідно з МСБО 39, під час первісного визнання фінансового активу слід оцінювати його за справедливою вартістю плюс витрати на операцію, які прямо відносяться до придбання або випуску фінансового активу [39].

Справедлива вартість - це сума, за якою можна обміняти актив або погасити заборгованість в операції між обізнаними, зацікавленими та незалежними сторонами (МСБО 39).

Витрати на операції - це додаткові витрати, які прямо відносяться до придбання, випуску або вибуття фінансового активу (МСБО 39).

Відповідно до міжнародних стандартів, на дату балансу кредити надані фізичним особам, оцінюються за амортизованою собівартістю з використанням ефективної ставки відсотка під час здійснення амортизації дисконту(премії) та нарахування процентів [39].

Ефективна ставка відсотка - ставка, яка дисконтує очікуваний потік майбутніх грошових платежів або надходжень продовж очікуваного терміну дії фінансового інструменту до чистої балансової вартості цього інструменту. Ефективна ставка відсотка розраховується під час первісного визнання фінансового інструменту шляхом визначення потоків грошових коштів з урахуванням умов договору (МСБО 39).

Амортизована собівартість фінансового активу (кредиту) - це сума, за якою фінансовий актив оцінюється при первісному визнанні, мінус виплати основної суми, плюс (або мінус) накопичена амортизація будь-якої різниці між цією первісною сумою та сумою погашення із застосуванням методу ефективного відсотка та мінус будь-яке зменшення (прямо чи через застосування рахунку резервів) унаслідок зменшення корисності або неможливості інкасації (МСБО 39).

В Україні організація обліку операцій з кредитування фізичних осіб здійснюється відповідно до нормативних актів НБУ, міжнародних стандартів бухгалтерського обліку та внутрішніх положень банку, які розроблені на основі законодавства.

Фінансовий облік кредитних операцій банку, в тому числі кредитування фізичних осіб, здійснюється відповідно до Інструкції з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних(депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.12.2007 р. № 481 [12].

В даній інструкції зазначено, що банк оцінює надані кредити під час первісного визнання за справедливою вартістю, уключаючи витрати на операцію, і відображає в бухгалтерському обліку відповідно як актив.

Визначення справедливої вартості фінансового активу (кредиту наданого фізичним особам) відбувається шляхом дисконтування всіх очікуваних майбутніх грошових потоків із застосуванням ринкової процентної ставки щодо подібного фінансового інструменту.

Після первісного визнання подальший облік кредитів наданих фізичним особам здійснюється за амортизованою собівартістю з використанням ефективної ставки відсотка під час нарахування процентів та амортизації дисконту (премії).

Операції з продовження строку дії (пролонгації) кредитних договорів у бухгалтерському обліку відображаються за відповідними рахунками з обліку короткострокової або довгострокової заборгованості Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України залежно від строку, що визначається від дати пролонгації договору до дати їх погашення [9].

Відображення в обліковій системі банку операції з кредитування фізичних осіб складається з п'яти етапів (рис 1.2) [8].

Рис. 1.2 Послідовність відображення операцій з кредитування фізичних осіб в обліковій системі банку

Операції з кредитування фізичних осіб відображаються за відповідними рахунками плану рахунків бухгалтерського обліку банків України [10] залежно від виду кредиту і строків використання.

Для обліку кредитів наданих фізичним особам використовують рахунки 2 класу. На позабалансових рахунках також обліковують операції, які пов'язані з кредитуванням клієнтів: отриману заставу, не сплачені в строк доходи та заборгованість, списана у збиток.

Групи рахунків, що відображають кредити фізичним особам [10]:

    1) на поточні потреби - група 220; 2) в інвестиційну діяльність - група 221; 3) за врахованими векселями - група 222; 4) іпотечні кредити - група 223.

Таблиця 1.1 Схема структури кредитної групи рахунків [21]

Типова

Наприклад: 220 група

Ххх0 ххх1

Ххх2 Кредити за видами ххх3 у даній групі

Ххх4

Кредити на поточні потреби, надані фізичним особам: 2202 "Короткострокові кредити на потреби, що надані фізичним особам"

2203 "Довгострокові кредити на потреби, що надані фізичним особам"

Ххх5 Неамортизована премія

2205 "Неамортизована премія за кредитами на поточні потреби, що надані фізичним особам"

Ххх6 Неамортизований дисконт

2206 "Неамортизований дисконт за кредитами на поточні потреби, що надані фізичним особам"

Ххх7Прострочена заборгованість

2207 "Прострочена заборгованість за кредитами на поточні потреби, що надані фізичним особам"

Ххх8 Нараховані доходи

2208 "Нараховані доходи за кредитами на поточні потреби, що надані фізичним особам"

Ххх9 Прострочені нараховані

Доходи

2209 "Прострочені нараховані доходи за кредитами на поточні потреби, що надані фізичним особам"

Кредит наданий фізичній особі відображається в обліку з того часу, коли банк узяв на себе безвідкличне зобов'язання з кредитування клієнта. Якщо дата операції (укладання договору) і дата перерахування коштів клієнту (видача кредиту) не збігаються, тобто виникає розрив між цими двома операціями, банк факт виникнення зобов'язання відображає поза балансом, дебетуючи рахунок "Рахунки для обліку наданих зобов'язань з кредитування" та кредитуючи контр рахунок - на суму зобов'язань за цим договором. Зобов'язання з кредитування за позабалансовими рахунками можна не відображати, якщо на дату операції (у день виникнення в банку зобов'язання з кредитування) кредит надається в повній сумі. Списання відповідної суми зобов'язання з позабалансових рахунків відображається шляхом дебетування контр рахунка і кредитування рахунка "Рахунки для обліку наданих зобов'язань з кредитування" [9].

Таким чином, проаналізувавши наведену інформацію, можна стверджувати, що облік кредитів наданих фізичним особам здійснюється відповідно до вимог міжнародних стандартів та нормативних актів НБУ. А також розглянувши основні аспекти обліку операцій з кредитування фізичних осіб бачимо, що синтетичний облік операцій з кредитування фізичних осіб здійснюється за рахунками другого класу Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, за відповідними групами. Аналітичний облік даного виду операцій ведеться за видами кредитів, що надані фізичним особам, а також за строками їх погашення.

Похожие статьи




Відображення в обліку операцій з кредитування фізичних осіб - Організація обліку та контролю операцій з кредитування фізичних осіб

Предыдущая | Следующая