НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ ДОХОДАМИ БАНКУ, Удосконалення планування доходів - Напрями удосконалення управління доходами банку

Удосконалення планування доходів

Для ефективного управління доходами важливе значення має організація фінансового планування, так як вона дозволяє виділити і ефективно управляти внутрішніми бізнесами банку.

Недоліком системи планування діяльності банків є відсутність розроблених методичних рекомендацій відносно складання планів доходів окремих банківських відділень. Слід зазначити, що традиційний підхід, який спирається на пропорційний розподіл планових показників діяльності регіональних підрозділів, є недоречним, оскільки не спроможний врахувати регіональні особливості функціонування територіальних підрозділів філій. Зазвичай, серед сукупності безбалансових відділень можна виділити кілька лідерів, які приносять їй найбільші доходи, і групу аутсайдерів, які є лише фінансовим тягарем. Не виникає жодних сумнівів у тому, що не можна наводити для цих підрозділів однакові значення планових показників діяльності.

Проблемою є визначення пропорцій розподілу цільових показників діяльності філій між її окремими територіальними відділеннями, що потребує більш глибокого дослідження [38].

Система планування доходів банку, згідно з запропонованим методичним підходом, покликана вирішувати наступні задачі:

    - покращити рівень організації процесу управління доходами шляхом мобілізації наявних та виявленні прихованих ресурсів для виконання стратегічних цілей банку; - підвищити відповідальність персоналу банку за результати діяльності, що, поряд з дієвою системою матеріального стимулювання персоналу та преміювання керівництва, має збільшити продуктивність роботи системи банку в цілому; - підвищити ефективність управління активами і пасивами у зв'язку з прямою зацікавленістю регіональних підрозділів виконати планові критерії та досягнути цільового значення фінансового результату [44].

За одиницю планування доходів в банку можна прийняти окремі філії-обласні управління, філії-відділення з урахуванням без балансових відділень. Фінансовий план головного банку складається з окремих планів підрозділів, визначених у рамках організаційної структури банку.

З метою удосконалення планування доходів банку потрібно здійснювати розподіл загальних цільових показників регіональної мережі для кожного обласного управління на основі коефіцієнтів розподілу.

Показник розподілу доходів є інтегральним індикатором оцінки впливу двох найважливіших факторів на потенційну спроможність регіонального підрозділу щодо успішного подальшого економічного розвитку: інвестиційного рейтингу регіону та коефіцієнту структурності.

Інвестиційний рейтинг регіону потрібно визначати шляхом статистичної обробки макроекономічної інформації, яка характеризує рівень його соціально-економічного та промислового розвитку, індустріального потенціалу та інвестиційної привабливості. Даний критерій розраховується на базі інформації Державного комітету статистики України. Показниками, які враховані як найважливіші параметри, що адекватно інтерпретують рейтинг регіону, визначені наступні:

    - грошові доходи населення, грошові витрати та заощадження населення (зазначені показники розкривають можливість залучення депозитів і проведення активних операцій з фізичними особами); - валова додана вартість (характеризує реальний сектор економіки).

Нерівномірність економічного розвитку адміністративних областей України, що посилює неоднорідність в базових умовах діяльності філій та їх відділень на територіальних ринках банківських послуг, вимагає диференційованого підходу до визначення фінансових показників діяльності залежно від рівня соціально-економічного розвитку регіону розташування філії та її відділень [67].

Недоліком системи планування доходів банку є відсутність методичних засад розробки планів доходів окремих банківських відділень. Це призводить до того, що в процесі складання консолідованих планів доходів обласних управлінь та філій-відділень не враховуються регіональні особливості функціонування банківських відділень, особливо тих, що знаходяться за межами обласного центру. Підхід, за яким планові показники діяльності філій діляться в рівних пропорціях між банківськими відділеннями є недоречним, оскільки є досить абстрактним і не враховує цілу низку факторів, які впливають на перебіг банківських операцій у відділеннях та їх фінансові результати.

Зважаючи на зазначений недолік, необхідно розробити методичні рекомендації, які б дозволили визначити пропорції розподілу фінансових показників діяльності.

Необхідно визначити порядок складання планів банківських відділень, в тому числі планів доходів, та значення планових показників діяльності.

Ураховуючи складність процесу планування та необхідність спеціальної економічної підготовки працівників, складання планів діяльності відділень потрібно покласти на співробітників фінансово-аналітичного відділу філій банку. План складатиметься щоквартально з щомісячною розбивкою.

Основною проблемою при здійсненні планування діяльності банківських відділень, у тому числі планування доходів, є визначення пропорцій розподілу запланованих фінансових показників філій банку між її відділеннями [54].

Для вирішення зазначеної проблеми планування фінансових показників діяльності банківських відділень, в тому числі їх доходів, мусить грунтуватися на всебічній оцінці внутрішнього середовища та зовнішніх умов діяльності банківських відділень.

Ключовими задачами управлінського аналізу внутрішнього середовища відділень банку є:

    - дослідження закономірностей і тенденцій розвитку процесів руху та переміщення грошових ресурсів між регіонами України; - аналіз пропорцій розподілу активних операцій між територіальними відділеннями банку; - вивчення особливостей формування залучених коштів в різних адміністративно-територіальних одиницях України; - визначення ролі окремих підрозділів банку в обслуговування різних секторів економіки та характеристика широти сфер діяльності фінансової установи в галузевому розрізі.

З сукупності наявної інформації про діяльність банків, ураховуючи специфіку банківських відділень, для аналізу внутрішнього середовища відібрані наступні показники:

    - розмір депозитного портфелю, грн.; - розмір кредитного портфелю, грн.; - кількість юридичних осіб, що обслуговуються відділенням.; - кількість пенсіонерів на обслуговуванні, осіб; - платіжні картки, шт. - валюто обмінні операції - оборот за місяць, грн.; - комунальні платежі, грн.

Для визначення інтегральної оцінки зазначені показники було стандартизовано на основі варіаційного розмаху (для стимуляторів)(формула):

,

Де Xij - значення i-го показника у j-го району;

Xmax, Xmin - мінімальне та максимальне значення i-го показника.

Для де стимуляторів тобто факторів, що обернено впливають на інтегральну оцінку, пропонується використовувати наступну формулу(3.2) [67]:

,

Також потрібно розглянути групу факторів, що характеризують зовнішнє середовище, тобто рівень соціально-економічного розвитку регіонів розташування окремих відділень в банку.

Досвід визначення інвестиційної привабливості регіонів України а, отже і їх потенціалу, свідчить про суттєві диспропорції у рівнях розвитку територій у межах однієї області. Як засвідчили останні опубліковані данні відносно інвестиційного рейтингу міст і регіонів України, в розподілі міст за рівнем соціально-економічного розвитку в межах однієї області характерна наявність 1-2 лідерів та групи аутсайдерів. Очевидним є те, що великі міста магнітом притягують до себе бюджетні ресурси області та робочу силу з навколишніх територій, яка, у свою чергу, здійснює тут значну частину своїх споживчих видатків. Відтак, висновки про певний регіон, які базуються лише на основі його узагальнених показників, не є коректними. Виникає потреба в комплексній оцінці територій нижчого рівня ієрархії адміністративно-територіального устрою: адміністративних районів та міст обласного підпорядкування [55].

Показники для оцінювання зовнішніх умов діяльності банківських відділень:

    - чисельність населення в зоні обслуговування, тис. од.; - середньомісячна заробітна плата в галузях економіки, грн.; - загальна кількість потенційних клієнтів фізичних осіб, од.; - загальна кількість потенційних клієнтів юридичних осіб, од.; - кількість банків-конкурентів, од. (показник зворотної дії).

При визначенні рейтингу банківських відділень визначається індекс комплексної оцінки (ІКО), що базується на значеннях показників діяльності середнього банківського відділення. Чим вищий рейтинг відділення банку, тим більша частка прибутку філії банку має забезпечуватись відділенням.

Урахування регіональних особливостей діяльності банківських відділень та визначення їх рейтингу дозволить встановити справедливі пропорції розподілу планових фінансових показників і налагодити взаємозв'язки між філією і її відділеннями [67].

Врахування регіональних особливостей діяльності банківських відділень та визначення їх рейтингу дозволить встановити справедливі пропорції розподілу планових фінансових показників і налагодити взаємозв'язки між філією і її відділеннями.

Таким чином, узагальнюючи запропоновані шляхи удосконалення системи планування діяльності доходів для регіональних підрозділів банку, можна наголосити на необхідність реформування системи фінансового планування за наступними напрямками:

    - розробка фінансової структури; - впровадження механізмів внутрішнього госпрозрахунку в банку; - система трансфертного ціноутворення; - розподіл непрямих витрат [38].

Посилення ролі фінансового управління в умовах розвитку ринкової економіки потребує розробки методики аналізу показників фінансової діяльності банку для визначення його економічного потенціалу та оцінки перспектив розвитку. Існуюча на сьогодні методологія фінансового аналізу не дозволяє повно та об'єктивно оцінити його фінансовий стан, що відповідно обмежує процес планування фінансової діяльності банку на стратегічному рівні та негативно впливає на досягнення цілей і задач системою його менеджменту.

Тому обгрунтування економічного змісту деяких показників і методики проведення аналізу фінансового положення є проблемою, вирішення якої сприятиме вдосконаленню процедури фінансового планування та узагальненню існуючого досвіду розробки і реалізації фінансових планів банку [44] .

Побудова моделі оцінки фінансово-економічного потенціалу банку та ефективності фінансового планування його діяльності повинна здійснюватися через постійний моніторинг ключових фінансових показників, високої інформативності, низького рівня витрат та можливості автоматизації даного процесу. Крім того, основною інформаційною базою для проведення такого аналізу та складання фінансових планів повинні стати дані бухгалтерської та статистичної звітності, що полегшує процес розробки планів, а також дозволяє стандартизувати основні етапи даного процесу.

Для створення методики оцінки ефективності процесу фінансового планування в банку, необхідно сформувати ключові фінансові показники, дотримання яких буде свідчити про стабільний фінансовий стан, і які будуть враховуватися при розробці та реалізації фінансових планів як у короткостроковому, так і довгостроковому періоді. Зважаючи на це, виділяють вісім основних показників, які характеризують вплив суб'єктів корпоративного управління на результати діяльності банку, і пропонують їх використовувати для порівняльної оцінки розвитку банківських установ. Для застосування даної методики та оцінки ефективності дій менеджерів у сфері фінансового планування слід більш детально обгрунтувати вибір показників.

Для оцінки впливу ефективності корпоративного управління на результати діяльності банку необхідно використовувати показник прибутковості звичайних акцій у сукупності з іншими показниками. Застосування даної методики дозволяє здійснити експрес-аналіз впливу рівня фінансового планування на діяльність банку та загальні результати його фінансово-господарської діяльності. Запропонована система показників експрес-оцінки результатів діяльності банку може бути використана суб'єктами фінансового управління як індикатор оцінки фінансового планування для визначення напрямів поглибленого дослідження стану банку та необхідності прийняття управлінських рішень на відповідному рівні [43].

Ефективність фінансового планування повинна вимірюватися системою базових показників чи критеріїв. Відповідний набір фінансово-економічних показників свідчить про адекватність усіх напрямків діяльності банку, цілям і задачам його фінансового розвитку та нарощенню конкурентоспроможності. Тому ключовим моментом у застосуванні даного підходу є питання вибору системи показників, які будуть покладені в основу оцінки ефективності фінансового планування та в подальшому стануть критеріями при розробці, обгрунтуванні та реалізації фінансових планів. В основу запропонованої методики покладений підхід, згідно з яким процес планування поділяється на три базові рівні: поточний (оперативний), тактичний і стратегічний. Кожному рівню відповідає певна кількість ключових фінансових показників. Дана методика базується на використанні стандартних підходів до аналізу фінансового стану та діяльності [57].

Відповідно до запропонованої методики оцінки ефективності фінансового планування, кожний з напрямків фінансової політики може бути виражений через декілька ключових фінансових показників, які є найбільш точними індикаторами його ефективності (табл. 3.1.).

Таблиця 3.1 Методика оцінки ефективності фінансового планування банку

Рівень планування

Напрямки фінансової політики

Об'єкти фінансового планування

Критерії оцінки

Допустиме значення

Недопустиме значення

1

2

3

4

5

Стратегічний рівень

Управління капіталом

    - ВК (власний капітал) - Кавт (коефіцієнт автономії)

Зростання ВК, Кавт.

Кавт.< 0,5

ВК < ПК

Управління інвестиціями

    - СК (розмір статутного капіталу) - П (прибуток від фінансової

Зростання СК, П

П < 0

Антикризове управління

    -Кмл (коефіцієнт миттєвої ліквідності) - Кпл (коефіцієнт поточної ліквідності) -Ккл(коефіцієнт короткострокової ліквідності)

Зростання Кмл, Кпл, Ккл

Кмл < 20%

Кпл < 40%

Ккл < 20%

Управління виплатою дивідендів

    - ДВ (розмір виплачених дивідендів) - АК (розмір акціонерного капіталу)

Зростання ДВ, АК

ДВ ? 0

Тактичний рівень

Управління грошовими потоками

    - ГПо. д. (грошовий потік від операційної діяльності) - ГПф. д. (грошовий потік від фінансової діяльності) - ГПі. д. (грошовий потік від інвестиційної діяльності)

Зростання ГПо. д., ГПф. д., ГПі. д

ГПо. д ? 0

ГПф. д ? 0

ГПі. д ? 0

Управління активами

РСК (рентабельність акціонерного капіталу)

    - РВК (рентабельність власного капіталу) - А (П) (вартість активів (пасивів)

Зростання РАК, РВК, А

РАК ? 0

РВК ? 0

Управління фінансовими ризиками

- ВК (власний капітал)

Зростання ВК

ВК ? 0

Поточний рівень

Управління фінансуванням основної діяльності

    -Рз. (загальний рівень рентабельності) - RОА (рентабельність активів)

Зростання RОА, Рз.

RОА ? 0

Рз ? 0

Управління прибутком

    - По (операційний прибуток) - Пд. оп. (прибуток до оподаткування)

Зростання По., Пд. оп.

По. ? 0

Пд. оп. ? 0

Перевагою даної методики є використання фінансової звітності банку, яка є публічною. Слід зазначити, що з точки зору фінансового управління всі фінансово-економічні показники мають однаковий ступінь важливості (ваговий коефіцієнт), оскільки ігнорування будь-якого показника може призвести до втрати фінансової стійкості банку. Аналізуючи запропоновану методику оцінки ефективності процесу фінансового планування, необхідно зазначити, що кожний напрям фінансової політики має свій власний набір показників або критеріїв, які найбільш повно характеризують процес його розвитку. Тому відповідність фінансових показників зазначеним критеріям дозволяє говорити про адекватність окремого напрямку фінансової політики загальним цілям розвитку банку, а також достатню ефективність процесу фінансового планування [38].

Практичні аспекти реалізації даної методики дозволяють зробити висновки про стан та ефективність фінансово-господарської діяльності банку, ефективність процесу фінансового планування його діяльності, рівень та особливості фінансового управління, існуючі перспективи розвитку, а також виявити фінансові проблеми та обгрунтувати напрямки їх вирішення. Застосування запропонованої методики для оцінки ефективності фінансового планування дозволяє більш чітко визначити існуючі пріоритети розвитку банку та зосередити фінансовий потенціал для реалізації найактуальніших задач на певному етапі розвитку чи стадії життєвого циклу.

Похожие статьи




НАПРЯМИ УДОСКОНАЛЕННЯ УПРАВЛІННЯ ДОХОДАМИ БАНКУ, Удосконалення планування доходів - Напрями удосконалення управління доходами банку

Предыдущая | Следующая