Аналіз доходів і витрат комерційного банку КФ ПриватБанк - Сутність та функції фінансового управління в комерційних банках

Фінансовий аналіз як наука вивчає фінансові відносини, виражені в категоріях фінансів і фінансових показників. фінансовий стан - узагальнююча характеристика банку, що відображає рівень дотримання їм у своїй діяльності зазначених обмежень.

Фінансовий аналіз дозволяє оцінити ступінь досягнення цілей управління, тобто його ефективність, при цьому фінансовий стан більше характеризує ефективність його фінансового управління, чим управління в цілому.

У даному дипломному проекті буде проведений фінансовий аналіз таких об'єктів фінансового упраління комерційному банку КФ ПриватБанк як: доходи, витрати, прибуток і рентабельність.

Аналіз доходів і витрат комерційного банку здійснюється з метою визначення напрямків та можливостей збільшення його прибутку та підвищення рентабельності на основі ефективного управління доходами і витратами. Отже, значення аналізу доходів та витрат полягає у тому, що він є необхідною умовою ефективного управління фінансовою діяльністі комерційного банку.

Завдання аналізу доходів та витрат визначаються його метою і місцем у системі управління діяльністю банку. Основними завданнями аналізу доходів і витрат комерційного банку є:

Оцінка виконання плану доходів;

Аналіз структури доходів;

Аналіз динаміки доходів в цілому, за складом та структурою;

Оцінка впливу факторів на формування доходів в цілому та за видами доходів;

Аналіз доходності активів банку;

Визначення тенденцій зміни абсолютного обсягу, структури та рівня доходів за період;

Оцінка виконання кошторису витрат;

Аналіз структури витрат;

Аналіз динаміки витрат в цілому, за складом та структурою;

Оцінка впливу факторів на утворення витрат в цілому та за видами витрат;

Аналіз рівня витрат комерційного банку;

Визначення тенденцій зміни абсолютного обсягу, структури і рівня витрат за період;

Оцінка співвідношення доходів та витрат комерційного банку і визначення прибутку (збитку) комерційного банку до оподаткування.

Загальний аналіз доходу банку передбачає попереднє його групування за джерелами утворення.

Загальний аналіз доходів банку грунтується на використанні методик вертикального та горизонтального економічного аналізу, які дозволяють оцінити структуру об'єкта аналізу (у даному випадку - доходу банку) та визначити динаміку доходу в цілому і за кожною його складовою.

Динаміка доходу комерційного банку КФ ПриватБанк за період 2004-2005 рр.

Показник

2004 р.

2005 р.

Відхилення

Грн.

% до підсумку

Грн.

% до підсумку

Абсолютне, грн.

В% до бази

За пунктами структури

Процентний доход

1385732

58,98

1514313

59,55

128581

9,28

0,57

Комісійний доход

865240

36,83

985900

38,77

120660

13,95

1,94

Доход від торгівельних операцій

45237

1,93

40415

1,59

-4822

-10,66

-0,34

Інший доход

53153

2,26

2180

0,09

-50973

-95,90

-2,18

Доход разом

2349398

100

2542807

100

193409

8,23

-

Желательно к таблице сделать диаграммы для защиты

Збільшення процентного доходу на 9,28% (128581 грн.) свідчить про активну політику банку на ринку кредитних ресурсів.

Загальне збільшення доходу на 8,23% (193409 грн.) супроводжувалось зростанням не всіх його складових.

Разом з тим, різні темпи приросту окремих видів доходу призвели до зміни в його структурі. У звітному році спостерігається зменшення питомої ваги доходів від торговельних операцій на 0,34 пункти та іншого доходу на 2,18 пункти порівняно з попереднім роком. Причиною цього є випереджаюче зменшення доходів від торгівельних операцій (причиною якого стала ситуація на ринку наявної валюти), темп приросту якого склав -10,66% і іншого доходу, темп приросту якого склав -95,90% поряд з темпом приросту всього доходу 8,23%.

Зменшення доходу від торговельних операцій з іноземною валютою на 4822 грн. (40415 грн. у 2003 році і 45237 грн. у 2002 році) є результатом діяльності банку на ринку валютних ресурсів.

Коливання питомої ваги іншого доходу пов'язане з конкретною фінансово-господарською ситуацією, що виникла у процесі діяльності банку. Продаж основних засобів або надходження штрафів не можуть бути стабільними джерелами отримання доходу, тому їх значення у формуванні доходу є другорядним, а оцінка здійснюється за кожним фактом отримання іншого доходу окремо.

Падіння питомої ваги й абсолютної величини інших доходів у структурі на -2,18 пункти або на 50973 грн. свідчить про те, що імовірніше всього в попередньому році були разові операції, яких у звітному періоді не було.

Більший темп приросту процентного доходу (9,28%) порівняно з середнім темпом приросту доходу (8,23%) зумовив збільшення питомої ваги процентного доходу у загальному обсязі доходів на 0,57 пункти, що обумовлено збільшенням кредитного портфеля.

Кількісна оцінка впливу різноманітних чинників на доход комерційного банку передбачає застосування методик факторного аналізу.

Основою факторного аналізу доходу є побудова факторної моделі, що характеризує зв'язок між чинниками та результатом, яким у даному випадку є доход комерційного банку.

В основу детермінованого моделювання факторної системи покладено можливість тотожного перетворення первісного алгоритму результативного показника відповідно до теоретично передбачених функціональних зв'язків цього показника з чинниками. Детерміноване моделювання є основою кількісної оцінки впливу окремих чинників на зміну результативного показника.

Детермінований факторний аналіз доходів здійснюється за видами операцій, внаслідок яких вони отримуються.

Доходи від основних операцій, пов'язаних з розміщенням капіталу і зобов'язань в активах банку, складаються з доходів, отриманих від кредитування і аналогічних операцій, доходів від операцій з цінними паперами, доходів від обліку векселів, доходів від операцій з іноземною валютою, комісійних доходів тощо.

Особлива увага приділяється процентним доходам від кредитних операцій, питома вага яких у обсязі валового доходу за нормальних умов складає близько 70%, а в деяких випадках і більше. При проведенні аналізу процентні доходи деталізуються за статтями доходів, категоріями позичальників, терміном наданого кредиту, ставками позикового процента тощо.

Подальший аналіз доходів від основних операцій передбачає визначення і кількісну оцінку впливу факторів на суму отриманих доходів.

Факторний аналіз процентних доходів від кредитних операцій може здійснюватись за кожним видом з урахуванням умов конкретної угоди. У цьому випадку застосовується дво - або трьохфакторна мультиплікативна модель:

Або д, (2.1)

Де Д - сумма отриманого доходу, грн.;

R - доходність операції (норма доходу на вкладений капітал),%;

Р - сума наданого кредиту (позики), грн.;

T - термін здійснення операцій, днів;

К - 360 днів і є постійною величиною, тому не розглядається як окремий фактор впливу на доход;

I - річна ставка позикового проценту,%.

Показник доходності операцій за першою факторною моделлю обчислюється незалежно від терміну дії угоди:

Або. (2.2)

У другій моделі замість показника доходності операцій (r) використано річну процентну ставку (і), яка дозволяє не тільки порівнювати доходність даної операції з аналогічними, але і дає змогу ввести до моделі третій фактор - термін дії угоди (t).

МОДЕЛЬ

1. факторна модель залежності процентного доходу від залишків на відповідних активних рахунках та середньозваженої процентної ставки має вигляд:

, (2.3)

Де A - залишки на рахунках активу балансу, де обліковуються надані банком кредити і позики, грн.;

LД - середньозважена процентна ставка за даною групою активів,%.

2. Визначення абсолютної зміни процентних доходів у звітному періоді (Д):

ДД=Д1 - Д0, (2.5)

Де Д1, Д0 - відповідно процентні доходи звітного і попереднього періодів, грн.

3. Оцінка кількісного впливу чинників на зміну процентного доходу:

Д(А) =ДА*LД0, Д(LД) =А1 *LД, (2.6)

Де Д(А), Д(LД) - абсолютна зміна процентного доходу внаслідок зміни відповідних чинників: величин процентних активів (А) та їх доходності (LД), грн.;

А, LД - абсолютна зміна у звітному періоді чинників, що обумовлююсь зміну процентного доходу;

LД0 - доходність процентних активів у попередньому році, у вигляді десяткового дробу;

А1 - величина процентних активів на кінець звітного року, грн.

4. Оцінка сукупного впливу чинників на зміну процентного доходу:

Д=Д(А) +Д(LД). (2.7)

Якщо аналіз проведено правильно, результат обчислень на даному етапі (Д) має співпадати з абсолютною зміною процентного доходу, яку було обчислено на другому етапі факторного аналізу за формулою:

Д=Д1-Д0. (2.8)

Результати факторного аналізу узагальнено у табл. 2.4.

Таблиця 2.4

Розрахунок впливу чинників на зміну процентного доходу комерційного банку КФ ПриватБанк

Показник

Умовне позначення

2004 р.

2005 р.

Абсолютне відхилення

Усього

У тому числі внаслідок впливу чинників

А

Показники фінансової звітності:

Процентний доход, тис. грн.

Д

1385732

1514312

128580

314773,74

А*в

-186193,7

С*д

Процентні активи на кінець року, тис. грн.

А

7018671

8612986

С

1594315 а

-

-

Розрахунковий показник:

0,1974

В

0,1758

-0,0216

Д

-

-

Доходність про - центних активів

Як видно з результатів обчислень, наведених у табл. 2.4, приріст процентного доходу у розмірі 128580 грн. є наслідком впливу обох чинників: обсягу процентних активів і доходністі процентних активів.

За рахунок збільшення обсягу процентних активів на 1594315 грн. процентний доход збільшився на 314773,7 грн., а за рахунок зменшення фактора прибутковості активів - на -0,0216 процентний доход зменшився на 186193,7 грн.

Доходність активів обчислюється як відношення отриманих за звітний період доходів до середніх залишків активів банку, визначених згідно з балансом. Показники:

Загальна доходність активів (dA)

Доходність процентних активів (dA процент)

. (2.9)

, (2.10)

Де Д - доход банку, грн.;

Д процент - процентний доход, грн.;

А - середні залишки активів банку згідно за балансом, грн.;

А процент - середні залишки процентних активів згідно з балансом, що є джерелом процентних доходів.

Динаміка доходності активів комерційного банку КФ ПриватБанк за 2004-2005 рр.

Показник

Умовне позначення

2004 р.

2005 р.

Відхилення

Абс.

Відносне

1

2

3

4

5

6

Доход - всього, грн. у тому числі: процентний

Д

2349398

2542807

193409

8,23

Д процент

1385732

1514312

128580

9,28

Активи на кінець року - всього, грн. у тому числі: процентні

А

9265493

11119550

1854057

20,01

А процент

7018671

8612986

1594315

22,72

Загальна доходнісіь актинів,%

DA

25,36

22,87

-2,49

-

Доходність процентних активів,%

DA процент

19,74

17,58

-2,16

-

Зменшення доходності активів банку в звітному році (табл. 2.5) відображає загальну ситуацію серед комерційних банків України. Разом з тим, привертають увагу більш високі темпи приросту доходності процентних активів порівняно з приростом загальної доходності активів, а також випереджальний темп приросту процентного доходу (9,28%) над всім іншим доходом (8,23%).

Це означає, що в системі управління доходом банку пріоритети не переносяться на інші джерела отримання доходу: прискорюється приріст процентних активів (темп приросту звітного року склав 22,72% порівняно з середнім приростом активів - 20,01%).

Доцільність такої політики комерційного банку потребує обгрунтування, важливим елементом якого є аналіз витрат і порівняння з ними отриманих доходів.

Метою аналізу витрат є їх оптимізація на основі ефективного використання ресурсів комерційного банку. Аналіз витрат здійснюється за двома напрямками: Загальний аналіз витрат банку та Факторний аналіз витрат банку.

Динаміка витрат комерційного банку КФ ПриватБанк за 2004-2005 рр.

Показник

2004 р.

2005 р.

Відхилення

Абс.

Значен-ня, грн.

Питома вага,%

Абс. значен-ня, грн.

Питома вага,%

Абсолют-не, грн.

В% до бази

За пун-ктами струк-тури

Процентні витрати

887275

40,36

921191

38,65

33916

3,82

-1,71

Комісійні витрати

26222

1,19

22000

0,92

-4222

-16,10

-0,27

Відрахування до резервів та фондів

104321

4,75

79350

3,33

-24971

-23,94

-1,42

Витрати на утримання підрозділів

554293

25,21

626871

26,30

72578

13,09

1,09

Витрати на персонал

519458

23,63

672936

28,23

153478

29,55

4,60

Інші операційні витрати

106810

4,86

61200

2,57

-45610

-42,70

-2,29

Витрати разом

2198379

100

2383548

100

185169

8,42

-

Ефективне управління витратами передбачає забезпечення випереджаючих темпів приросту доходів порівняно з темпами приросту витрат. Тому, оцінюючи динаміку витрат, необхідно порівняти середній темп приросту витрат (8,42%) з середнім темпом приросту, доходів (8,23%).

Перевищення приросту доходів над витратами можна вважати ознакою стабілізації структури доходів і втрат, що за інших рівних умов свідчить про виважену політику управління доходами і витратами банку

Але тому що це перевищення не є істотним, то не можна говорити про неефективне управління в аналізованому комерційному банку. В даний момент банк активно розширює свою діяльність на ринку регіону (відкриває нові відділення, розширює вже існуючі, збільшує мережу банкоматів, залучає висококваліфіковані кадри, удосконалює технічне забезпечення тощо) Також без витрат неможливо підвищувати якість обслуговування клієнтів Збільшення процентніх витрат на 33916 грн. говорить про активну політику залучення платних ресурсів, темп приросту яких склав 3,82% і що привело до збільшення цих витрат у структурі на 1,71 пункти.

Істотне зниження відрахувань у резерви і фонди на 24971 грн. насамперед свідчить про поліпшення якості кредитного портфелю.

Збільшення витрат на персонал на 153478 грн., темп приросту яких склав 29,55%, говорить, що в аналізованому періоді банк, розширюючи інфраструктуру, збільшував кількість робочих місць. Також мало місце підвищення рівня заробітної плати працюючим робітникам, що служить додатковим стимулом у роботі. Збільшення фонду оплати праці прямопропорційно впливає на відрахування в бюджет, тим самим поліпшуючи соціальну ситуацію в місті й у країні.

Зменшення комісійних витрат на 4222 грн., темп приросту яких склав -16,1%, пов'язано з ефектом масштабу (росте комісійний доход: розрахунково-касове і кредитне обслуговування).

Остаточну оцінку можна скласти тільки за результатами факторного аналізу, який дозволить визначити чинники скорочення витрат.

Для визначення доцільності політики управління доходами і витратами банку необхідно розглянути динаміку коефіцієнтів витратовіддачі за різними видами доходних активів, обчислених як відношення відповідних доходів до витрат, що обумовлюють їх отримання

Дані табл. 2.7 свідчать про негативні тенденції зміни коефіцієнтів витратовіддачі: загальні зміни призвели до зниження витратовіддачі на 0,002. Це означає, що внаслідок здійсненних змін у звітному році на кожну гривню витрат отримано на 0,002 коп. менше, ніж у попередньому.

Динаміка коефіціентів витратовіддачі КФ ПриватБанк

Показник

2005 р.

2004 р.

Відхилення (+/-)

Загальний коефіцієнт витратовіддачі

1,067

1,069

-0,002

Коефіцієнти віддачі:

Процентних витрат

1,644

1,562

0,082

Комісійних витрат

44,814

32,997

11,817

Інших банківських операційних витрат

0,303

0,466

-0,163

Проаналізувавши отримані коефіцієнти, можна зробити висновок про несуттєвий ріст процентних витрат на 0,082, головною причиною якого стало падіння процентних ставок по притягнутих коштах. Істотно зріс коефіцієнт комісійних витрат на 11,817 у більшій частині за рахунок разових операцій. Коефіцієнт витрат інших банківських витрат знизився на 0,163.

Отже, у сфері здійснення банківських операцій політика управління витратами може бути визнана доцільною та ефективною.

Збільшення адміністративних витрат при збільшенні витрат на персонал не викликає занепокоєння: зростання цих витрат при загальному збільшенні доходів свідчить про дотримання банком політики стимулювання співробітників, розширення своєї діяльності, а також витрачанні коштів на власні функціональні потреби.

До інших витрат належать витрати на аудит, маркетинг та рекламу, сплачені банком штрафи та пені. Ці витрати бажано вивчати окремо за кожним видом.

Обчислимо рівень витрат по відношенню до середніх залишків активів банку,

Рівень витрат (Ув) може обчислюватись, виходячи із загального їх обсягу або за кожним видом витрат окремо, за формулою:

, (2.11)

Де В - витрати банку, грн.;

А - середні залишки активів банку (або залишки активів на кінець періоду), грн.

;

.

Тенденція зниження рівня витрат, яка відповідає нормальному розвитку банку (див. табл. 2.7), обумовлена тим, що Збільшення обсягу діяльності банку до певного рівня супроводжується зростанням тільки умовно-змінних витрат, а умовно-постійні витрати при цьому залишаються незмінними. Саме це сприяє уповільненню темпу приросту обсягу витрат порівняно з темпом приросту активів банку.

Однак це твердження справедливе тільки для короткострокового періоду діяльності. У довгостроковому періоді, за умови, що банк намагається розширювати свою присутність на ринку, умовно-постійні витрати ростуть. Це обумовлено тим, що росте інфраструктура банку (транспорту, техніки, кількості орендованих приміщень), що вимагає витрат поза залежністю від інтенсивності банківської діяльності

Факторний аналіз процентних витрат

Для залучення кредитних ресурсів:

Або, (2.12)

Де В - процентні витрати банку, грн.;

S - обсяг залучених коштів, грн.;

Q - норма плати за використання коштів,%;

I - ефективна процентна ставка,%;

T - тривалість операції, днів;

К - кількість днів у році.

Оскільки ці рівняння відображають функціональний зв'язок між факторами і результатами для дослідження кількісного впливу факторів на результат, застосовуються методи детермінованого факторного аналізу

Для аналізу доцільно застосовувати двофакторну мультиплікативну модель:

B=З*LB, (2.13)

Де З - середні залишки (або залишки на кінець періоду) на рахунках пасиву балансу, де обліковуються зобов'язання банку, грн.;

LB - середньозважена процентна ставка, що сплачується банком за використання залучених коштів,%.

1. зв'язок процентних витрат (В) з залишками зобов'язань (3) і середньозваженою процентною ставкою (LB):

B=З*LB. (2.14)

Факторний аналіз здійснюється методом абсолютних різниць.

2. Визначення абсолютної зміни процентних витрат у звітному періоді (В процент):

В=В1-В0, (2.15)

Де В1, В0 - відповідно процентні витрати звітного і попереднього періодів, грн.

3. Оцінка кількісного впливу чинників на зміну процентних витрат:

В(з)=З*LB0, (2.16)

В(LB)=З1*LB, (2.17)

Де В(з),В(LB) - абсолютна зміна процентних витрат внаслідок зміни відповідних чинників: величини зобов'язань (3) і середньозваженої процентної ставки (LB), грн.;

З, LB - абсолютна зміна у звітному періоді чинників, що обумовлюють зміну процентних втрат;

LB0 - середньозважена процентна ставка, що сплачувалась банком за використання залучених позикових коштів у попередньому році, у вигляді десяткового дробу;

З1 - величина зобов'язань банка на кінець звітного року, грн.

4. Оцінка сукупного впливу чинників на зміну процентних витрат:

Таблиця 2.8

Розрахунок к впливу чинників на зміну процентних витрат комерційного банку КФ ПриватБанк

Показник

Умовне позна-чення

2004 р.

2005 р.

Абсолютне відхилення

Всього

У тому числі внаслідок впливу чинників

З

Показники фінансової звітності:

Процентні витрати, грн.

В

887275

921191

33916

177547

-143631

Зобов'язання на кінець року, грн.

З

9265493

11119550

1854057

-

-

Розрахунковий показник:

0,0958

0,0828

-0,0129

-

-

Середньозважена процентна ставка за зобов'язаннями банка, у вигляді десяткового дробу

Зменшення вартості позикових коштів є безумовно позитивним чинником, який спричиняє зменшення процентних витрат на одиницю зобов'язань банка. Доцільність росту обсягу зобов'язань потребує обгрунтування, тому що він може стати причиною росту фінансового потенціалу банку і позитивно вплинути на обсяг його діяльності. Дані табл. 2.8 свідчать про те, що збільшення величини процентних витрат на 33916 грн. є наслідком збільшення зобов'язань банка і зниження вартості позикових коштів.

За рахунок збільшення зобов'язань банка на 1854057 грн. витрати зросли на 177547 грн., а за рахунок зниження вартості позикових коштів на 0,0129 витрати зменшилися на 143631 грн.

Без залучення додаткових ресурсів банк не зможе розширювати діяльність по активних операціях (зокрема самого прибуткового його виду - кредитування). Тому для Краматорської філії ПриватБанк є вигідним зниження ставок по депозитах на ринку ресурсів.

За даними факторного аналізу приймають рішення щодо зміни структури відповідних пасивів з метою зниження процентних витрат шляхом:

Зміни структури депозитів за термінами залучення;

Зміни структури депозитів за групами клієнтів банку;

Зменшення питомої ваги платних ресурсів у сукупних пасивах на основі підвищення частки власних коштів банку;

Зміни структури і обсягу зобов'язань за термінами залучення та умовами позики.

Похожие статьи




Аналіз доходів і витрат комерційного банку КФ ПриватБанк - Сутність та функції фінансового управління в комерційних банках

Предыдущая | Следующая