Організаційно-функціональна модель фінансового управління комерційного банку - Сутність та функції фінансового управління в комерційних банках

Відповідно до мети вдосконалення фінансового планування сформуємо організаційно-функціональну модель фінансового управління діяльності комерційного банку. Для цього необхідно виділити центри діяльності, що роблять послуги і здійснюють операції і доходи, що одержують по них

Таблиця 1. Центри банківської діяльності філії універсального комерційного банку

Департамент корпоративного клієнта

Управління розрахунково-касового обслуговування

Операційні служби

Служби кореспондентських відносин

Касові служби і служби грошового обігу

Управління валютних операцій

Відділ валютного обслуговування клієнтів

Відділ кореспондентських відносин

Відділ акредитивних розрахунків

Управління активно-пасивних операцій

Відділ кредитування

Відділ залучення депозитних коштів

Відділ вексельного обігу

Управління цінних паперів і інвестицій

Відділ цінних паперів

Відділ депозитарного обслуговування клієнтів

Департамент індивідуального обслуговування клієнта

Операційне управління

Відділ по залученню депозитів фізичних осіб

Відділ кредитування фізичних осіб

Відділ неторгових операцій

Управління операцій із пластиковими картами

Відділ пластикових карт

Відділ просування послуг населенню

Служби обслуговування банкоматів

Підрозділи, що не приносять прямих доходів і забезпечують функціонування інших центрів, відносяться до числа управлінських і обслуговуючих, і називаються підтримуючими напрямками

Місце фінансового упрвління в організаційній структурі філії комерційного банку представлене на рис. 1.6.

Найбільш важливим є взаємодія фінансового управління з керівництвом комерційного банку у вирішенні оперативних і стратегічних управлінських задач.

У взаємодії з управлінськими функціями фінансове управління виконує наступні функції:

Проведення аналізу і складання фінансової звітності;

Здійснення планування і контролю фінансових результатів діяльності;

Оцінка і консалтинг управлінських рішень.

Таким чином, фінансове управління задає операційно-функціональним підрозділам комерційного банку кількісні критерії і ліміти при здійсненні операцій, методологію розрахунків, прийняту в комерційному банку і затверджену керівництвом. Тим більше це важливо, оскільки підрозділи не можуть побачити загальної картини роботи комерційного банку в цілому, тому що вузько спеціалізовані на виконанні своїх функцій.

Вивчення теоретичних положень фінансового управління діяльності комерційних банків дозволяє зробити наступні висновки:

Комерційний банк виступає суб'єктом комерційної діяльності. Ефективне функціонування комерційного банку в умовах ринкової економіки можливо тільки через здійснення фінансового управління.

Управління як наука має свій предмет, специфічні проблеми і підходи до їх розв'язання. Фінансове управління - це наука і мистецтво приймати інвестиційні рішення щодо вибору джерел фінансування.

Фінансове управління у комерційних банках, як і будь-яка наука, базується на певних принципах (спрямованість дій суб'єкта на досягнення певних цілей; єдність мети, результатів і засобів її досягнення; комплексність процесу управління; єдність і погодженість стратегічного, тактичного і фінансового планування; контроль прийняття і виконання управлінських рішень в галузі фінансів) та виконує конкретні функції: планування, прогнозування, організації, обліку, оцінки, аналізу, регулювання, координування, стимулювання і контролю.

Важливою сферою фінансового управління є система планування. Планування представляє собою процес прийняття рішень, орієнтований у майбутнє, і який є невід'ємною частиною управління. Предметом планування виступають рішення стосовно майбутніх подій, прийняті в сьогоденні. Більшість учених, що займаються проблемами аналізу і планування банківської діяльності, розглядають планування як багаторівневий процес, який містить у собі рівні стратегічного, тактичного і фінансового планування. Визначено місце фінансового планування в системі управління діяльності комерційного банку.

Організаційно-функціональну модель фінансового управління діяльності комерційного банку заснована на кооперованому стилі управління з розподілом функцій між вищим менеджментом і керівниками структурних підрозділів. Об'єктами управління в комерційному банку є: операції комерційного банку, формування капіталу банку, активні та пасивні операції, комісійно-посередницькі операції, ліквідність і фінансові ризики, фінансові результати (доходи, видатки, прибуток, рентабельність).

Таким чином, розглянута концепція фінансового управління діяльності комерційного банку створює умови здійснення практичного дослідження (аналізу) системи фінансового упраління базового підприємства.

Розділ 2

Похожие статьи




Організаційно-функціональна модель фінансового управління комерційного банку - Сутність та функції фінансового управління в комерційних банках

Предыдущая | Следующая