Бізнес-планування діяльності банку, Сутність і мета складання бізнес-плану банку - Банківський менеджмент

Сутність і мета складання бізнес-плану банку

Бізнес-плани залежно від цільових орієнтирів підрозділяються на:

Стратегічні;

Довгострокові;

Середньострокові;

Бюджетні;

Індивідуальні.

Найпоширенішими є середньострокові (річні) плани, де чітко визначено кількісний орієнтир і можна встановити дієвий контроль за їх виконанням.

Метою складання бізнес-плану банку є встановлення основних кількісних показників його діяльності та основних пріоритетів і напрямів діяльності в умовах загострення міжбанківської конкуренції. Основне завдання бізнес-планування - спрямувати філії банку на досягнення максимальних результатів діяльності.

Бізнес-план банку визначає перспективні обсяги і джерела формування кредитних ресурсів банку та їх розміщення. Розраховуються планові темпи росту заборгованості за кредитами. Плануються структура та обсяги активів і пасивів банку в розрізі статей. Окреслюються основні джерела отримання доходів банку, наводиться його прогнозний баланс. Встановлюються раціональні пропорції між показниками та визначаються інструменти реалізації бізнес-плану, прогнозується тенденція економічного розвитку банку. Аналіз показників бізнес-плану дає можливість сконцентрувати ресурси і здійснити організаційні заходи на найперспектив-ніших напрямах діяльності банківської установи з метою досягнення поставлених цілей.

Бізнес-план може складатися за принципом "від низу до верху", але філії в такому випадку мають можливість занижати собі планові завдання. Тоді на основі цільових прогнозів і оцінки потенційних можливостей регіонів план необхідно формувати на центральному рівні банку з розбивкою по регіонах. У свою чергу, регіональні плани конкретизуються по філіях банку залежно від конкретної ситуації. Досвід показав, що такі плани є найбільш досконалими, точними і реальними. Плани повинні бути напруженими, цільовими, але реальними щодо їх виконання. Це підтвердив 2001 р., коли план активно-пасивних операцій Промінвест-банку був виконаний на 101 відсоток, у т. ч. з кредитування - на 107 відсотків.

Бізнес-план складається з розділів, які охоплюють основні напрями діяльності банку, і додатків, що містять конкретні плани діяльності структурних підрозділів банку і кількісні планові показники. Зведений бізнес-план складається з таких розділів:

Аналіз діяльності банку за попередній рік.

Прогнозні тенденції стану економіки та основні напрями діяльності банку.

Порядок визначення кількісних показників бізнес - плану банку.

План роботи та заходів із вдосконалення діяльності банку. Це якісна частина плану.

5. Планові показники діяльності банку (таблиці) у розрізі регіонів.

Кожний розділ бізнес-плану складається з таких частин: Текстові Розділи плану містять:

Аналіз виконання плану за минулий рік;

Прогноз тенденцій розвитку фінансово-кредитної системи, основні параметри грошово-кредитної політики та прогнозні оцінки стосовно розвитку економіки;

Порядок визначення кількісних показників банку;

Основні напрями та заходи, що планується здійснити по відповідному напряму в плановому році з деталізацією термінів їх проведення та виконавців.

Табличні Матеріали містять: зведені таблиці (баланс банку) та таблиці в розрізі регіонів, у яких наведено кількісні показники результатів діяльності банку по відповідному напряму за попередній рік (фактичні дані на початок планового року), та перспективні показники, яких банк планує досягти, з розбивкою по кварталах. Табличний матеріал складається з таких таблиць: баланс банку; план зобов'язань; план кредитних операцій на небанківському ринку; план залучення коштів фізичних осіб; план доходів (без міжфілійних); план доходів від банківських послуг (без міжфілійних); план випуску міжнародних платіжних карток.

Дані в усіх таблицях повинні відповідати одні одним і балансу банку. Всі суми вказуються по банку в цілому та в розрізі регіонів і філій наростаючим підсумком.

Бізнес-план складається на рік з поквартальною розбивкою, включаючи стан на початок і кінець планового року. Він є обов'язковим для виконання всіма філіями банку і постійно контролюється. За результатами виконання бізнес-плану здійснюються висновки про роботу керівників філій банку. У Промінвестбанку розроблено також прогноз основних показників діяльності до 2006 р.

Бізнес-план Промінвестбанку на 2003 р. сформовано, виходячи з основних засад грошово-фінансової політики і прогнозів розвитку економіки та необхідності максимального використання власного потенціалу банку. Цільовими орієнтирами бізнес-плану банку на 2003 р. є забезпечення динамічного розвитку ресурсної бази, подальше нарощування обсягів активних операцій та надходження доходів, розширення спектра банківських послуг і забезпечення високої якості їх надання.

Персональне обслуговування пріоритетних клієнтів, замкнення грошових потоків у Промінвестбанку, залучення нових перспективних клієнтів (кількість підприємств в Україні становить 900 тис), надання кредитів перевіреним клієнтам під надійне забезпечення, мінімізація всіх видів ризиків є ключовими факторами виконання бізнес-плану банку в 2003 р.

Одним із важливих напрямів виконання бізнес-плану є активізація роботи з населенням, залучення на обслуговування пенсіонерів, розширення видів вкладів, збільшення обсягів надання послуг з прийому комунальних та інших платежів, обміну готівкової іноземної валюти, здійсненню грошових переказів за допомогою системи МопеуСгат, випуску і обслуговуванню пластикових карток міжнародних систем.

Похожие статьи




Бізнес-планування діяльності банку, Сутність і мета складання бізнес-плану банку - Банківський менеджмент

Предыдущая | Следующая