Аналіз діяльності "ВАТ КРЕДИТПРОМБАНК" - Банківські послуги комерційних банків

Станом на 01.01.2009 чисті активи Банку склали 14 443 988 тис. грн., балансовий капітал - 1 618 944 тис. грн., залучені кошти клієнтів - 7 797 471 тис. грн. За 2008 рік активи Банку зросли на 1 948 307 тис. грн., або на 15,6 %.

Зростання чистих активів відбулося в основному за рахунок кредитно-інвестиційного портфеля, який зріс за рік на 1 859 282 тис. грн., або на 16,9 %.

Завдяки розвитку мережі офісів та системи обслуговування клієнтів, адекватній процентній політиці, достатньому спектру продуктів Банк досяг істотного збільшення кредитного портфеля за різними видами кредитування та дохідності цього інструменту. У той же час з другого півріччя 2008 року було закладено планове уповільнення темпів зростання кредитного портфелю, зокрема були обмежені обсяги довгострокового кредитування, особливо в іноземній валюті. Відбулася зміна пріоритетів у бік кредитних проектів з більшою обіговістю.

У структурі чистих активів частка кредитного портфеля юридичних та фізичних осіб складала 78,7 %. За період з початку року кредитний портфель юридичних осіб зріс на 2 555 627 тис. грн., або на 44,7 %, а кредитний портфель фізичних осіб збільшився на 1 003 436 тис. грн., або на 35,9 %.

За видами економічної діяльності у структурі кредитного портфеля переважають виробництво - 25,61 %, торгівля - 22,61 %. У структурі кредитного портфеля нерухомість складає 3,22%. Кредити, надані фізичним особам, становлять 31,43 % від загального обсягу кредитів.

Сума нарахованих процентів за простроченими кредитами, що не визнана в балансі становила 26 339 тис. грн.

Відрахування в резерви в 2008 році становило 711 259 тис. грн. Протягом звітного року Банк збільшив резерви під заборгованість за кредитами на 477 510 тис. грн., або в 3 рази.

Станом на 01.01.2009 портфель цінних паперів складав 1 141 399 тис. грн., у тому числі:

    1) казначейські та інші цінні папери, що рефінансуються НБУ - 35 635 тис. грн.; 2) інші цінні папери в портфелі Банку на продаж - 1 105 764 тис. грн.

Обсяг цінних паперів за звітний період збільшився на 169 588 тис. грн., або на 17,5 %.

Питома вага портфеля цінних паперів в структурі чистих активів Банку складала 7,9 % проти 7,8 % на початок року. Протягом звітного року Банк не формував резерви під вказані портфелі. Казначейські та інші цінні папери, що рефінансуються НБУ і знаходяться у власності Банку, представлені облігаціями внутрішньої державної позики та борговими цінними паперами, випущеними небанківськими фінансовими установами, що рефінансуються НБУ.

Грошові кошти та їх еквіваленти Банку склали на кінець звітного року 1 466 571 тис. грн., або 10,2 % в структурі чистих активів. Залишок готівкових коштів Банку станом на 01.01.2009 становив 180 958 тис. грн. Залишок на кореспондентському рахунку в НБУ станом на 01.01.2009 склав 67 074 тис. грн.

Банк активно працює на ринку готівкових коштів як з національною валютою, так із іноземними валютами, банківськими металами, ювілейними та пам'ятними монетами. Загальні надходження готівки національноїта іноземних валют в гривневому еквіваленті становило за 2008 рік 12 616 347 тис. грн., видатки - 10 889 472 тис. грн. (у 2007 році відповідно: 14 567 062 тис. грн. та 13 315 337 тис. грн.).

В Україні використовуються різноманітні форми безготівкових розрахунків. Вони постійно вдосконалюються та запроваджуються нові. Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті передбачено розрахунки за допомогою платіжних доручень, розрахунки платіжними вимогами, платіжними вимогами-дорученнями, акредитивами, векселями, розрахунковими чеками та пластиковими картками. Кожна окрема форма безготівкових розрахунків несе певне економічне навантаження, має свої сильні і слабкі сторони, специфічні особливості та сфери найефективнішого використання. Ефективність господарського обороту безпосередньо залежить від правильності вибору і доцільності використання тієї чи іншої форми розрахунків. У зв'язку з цим важливою є проблема подальшого розвитку і вдосконалення таких форм безготівкових розрахунків, які б сприяли оптимізації господарського обороту країни. Комерційні банки здійснюють безготівкові розрахунки між підприємствами та фізичними особами в господарському обороті України шляхом перерахування грошових коштів з поточних рахунків платників на поточні рахунки отримувачів. Новітні банківські технології дозволяють проводити за лічені хвилини безготівкові платежі, підвищувати схоронність коштів клієнтів та забезпечувати їх ефективне використання.

Сучасна система безготівкових розрахунків передбачає, що розрахунки між підприємствами проводять банки, а розрахунки між банками здійснюються через мережу розрахункових палат з Центральною розрахунковою палатою в Києві. Для здійснення розрахункових операцій використовуються платіжні інструменти у формі: меморіального ордера; платіжного доручення; платіжної вимоги-доручення; платіжної вимоги; розрахункового чека; акредитива.

Для здійснення розрахунків клієнти банку самостійно вибирають названі платіжні інструменти (за винятком меморіального ордера) і зазначають їх під час укладення договорів. Із здобуттям Україною незалежності дедалі більше вітчизняних підприємств виходить на зовнішній ринок. Так останнім часом викликала інтерес підприємців така форма розрахунків, як акредитив. Її використання дає гарантії, що, з одного боку, товар чи послуги будуть повністю і своєчасно оплачені, а з другого - що списання коштів із рахунка відбудеться тільки після виконання умов, визначених контрактом. Безперечно, це - дуже важливі переваги, особливо в умовах сучасної платіжної кризи. В нашій країні ця форма розрахунків є засобом адаптації системи безготівкових розрахунків до нових ринкових відносин в умовах кризової економіки.

У своїй роботі я детально зупинялась саме на акредитивній формі розрахунків та розрахунках з використанням пластикових карток. Для відкриття акредитива платник подає в ВАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" заяву за встановленою формою, всі реквізити якої мають бути заповнені. Особливої уваги заслуговує складання умов акредитива: за які товари платити, на підставі яких розрахункових документів платити, з акцептом чи без акцепту представника покупця здійснювати платіж тощо.

Умови акредитива спрямовуються на захист інтересів контрагентів і повинні бути сформульовані настільки чітко, щоб банки могли проконтролювати їх дотримання при проведенні платежу. При розрахунках акредитивами важливе значення має встановлення строку їх дії. Оскільки цей показник прямо впливає на розмір відволікання коштів з обороту платника, останньому надається право встановлювати строк дії акредитива, проте не більше ніж 15 днів з дня відкриття, не враховуючи нормативного терміну пересилання документів між банками. У разі необхідності, за поданням платника керівник банку-емітента може продовжити строк дії акредитива ще на 10 днів. Установлений строк вказується в заяві на акредитив, а про зміну його додатково повідомляють виконуючий банк і бенефіціара.

Комісійні доходи від розрахунків за акредитивами у ВАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" в 2008 р., порівняно з 2007 р., збільшились на 517 тис. грн. (19,64%). Також відбулось збільшення комісійних витрат за розрахунками за акредитивами на 375 тис. грн. (32,16%). Загалом, чистий комісійний дохід від операцій з акредитивами у ВАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" в 2008 р., порівняно з 2007 р., становить 1608 тис. грн.

Для фізичних осіб ВАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" випускає наступні пластикові картки: Visa Electron &; Cirrus/Maestro, Visa Classic &; MasterCard Mass, Visa Gold &; MasterCard Gold, Isic-Maestro, дитячі платіжні картки, "Гроші онлайн". ВАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" є одним із найбільших емітентів та есквайрів платіжних карток на українському ринку. На початок березня поточного року загальний обсяг емітованих банком карток перевищив 1,683 млн. шт., кількість банкоматів по всій Україні -- 690 шт., пунктів видачі готівки -- близько 1300. Кількість встановленого обладнання для організацій суттєво збільшилася, причому значними темпами зросла кількість POS-терміналів по відношенню до імпрінтерів. Це свідчить про те, що ВАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" розглядає карткові послуги як одне з перспективніших напрямків своєї діяльності і йде на значні вкладення в цієї сфері, адже вартість одного POS-терміналу складає 1250 доларів.

Еквайрінг у 2006-2008 рр. був найприбутковішим видом діяльності, майже 70% всіх доходів, а також видача готівки і операції по POS-терміналах. Це пояснюється тим, що банк вже мав налагоджену мережу обслуговування карток у торговій мережі. Місією ВАТ "КРЕДИТПРОМБАНК" є реалізація сподівань клієнтів, акціонерів та персоналу Банку шляхом етичного ведення бізнесу, забезпечення високої якості послуг із збільшенням ринкової частки та ростом ринкової вартості Банку.

Стратегія динамічного розвитку АТ "Кредит Банк (України)" на 2005-2008 рр., яка передбачала агресивну політику щодо нарощення клієнтської бази, обсягів операцій, збільшення ринкової частки із забезпеченням належного рівня безпеки для клієнтів, що спирається на всебічну підтримку стратегічного інвестора PKO BP S. A. Стратегічною метою банку надалі є побудова універсального комерційного банку національного масштабу, орієнтованого на роздрібний ринок, що забезпечує рівень ефективності та темпи росту вищі за середні у банківському секторі. Головними стратегічними цілями Банку на 2009-2010 рік є: збільшення ринкової частки Банку на українському ринку банківських послуг з 1% до 2% за обсягом чистих активів, що дозволить увійти до числа десяти найбільших банків України; зростання ефективності діяльності Банку не менш як у 2 рази із наближенням показників ефективності до значень, передбачених для інших членів групи PKO BP.

При реалізації Стратегії динамічного розвитку стратегічними бізнес-пріоритетами Банку будуть такі сегменти фінансового ринку:

    1) роздрібний сегмент; 2) обслуговування "масового клієнта"; 3) іпотека і фінансування нерухомості; 4) індивідуальне(privat-banking) обслуговування через спеціалізовані канали продажу; 5) корпоративний сегмент, (малі, середні підприємства, а також ті, що здійснюють експортно-імпортну діяльність; україно-польські підприємства; 6) ринок небанківських фінансових послуг, у тому числі: 7) ризикове страхування та страхування життя; 8) лізингові операції; 9)недержавне пенсійне забезпечення.

Похожие статьи




Аналіз діяльності "ВАТ КРЕДИТПРОМБАНК" - Банківські послуги комерційних банків

Предыдущая | Следующая