Основні несправності буксових вузлів, що виникають в процесі експлуатації і причини їх виникнення - Технологія ремонту букси з роликовим підшипником

Основними несправностями буксових вузлів з роликовими підшипниками є: знос і злами сепараторів, руйнування деталей кріплення підшипників, обводнення мастила, ослаблення натягу внутрішніх і лабіринтових кілець, злами і розриви внутрішніх і наполегливих кілець підшипників.

Знос і руйнування сепараторів, як правило, відбуваються через обводнення або недостатньої кількості мастила в підшипниках, а також за механічних пошкоджень сепараторів, невиявлених при повної ревізії букси. В даний час необхідно обов'язково проводити вихрострумовий контроль сепараторів, звертаючи особливу увагу на стан місць переходу від перемичок до основи. Причинами потрапляння вологи в мастило є неправильне її зберігання та порушення технічних вимог до монтажу букси. Основна причина руйнування торцевого кріплення підшипників на шийці осі - порушення вимог монтажу букс: завищення зазорів між кільцями, неправильний підбір і установка гайок М110. Слід ретельно контролювати стан різьби гайок і шийок осей. Проворот кілець відбувається через порушення температурних режимів при монтажі букс, застосування недосконалих вимірювальних приладів і інструментів або неправильної їх налаштування. Злами кілець відбуваються через порушення вимог неруйнівного контролю кілець без зняття їх з шийок осей, а також через значних навантажень на підшипники.

Також основною ознакою несправностей букс є нагрівання. Причинами підвищеного нагрівання букс є:

    - надмірна кількість мастила (що є порушенням технології монтажу букси), поверхня верхньої частини корпуса букси нагрівається рівномірно, а із лабіринтової частини букси витікає мастило. Для виявлення причин нагрівання відкрити оглядову кришку. Це нагрівання може виникнути безпосередньо після монтажу (ревізії), що визначають по даті на бирці або оглядовій кришці. Якщо монтаж здійснювався менше ніж місяць до виявлення нагрівання, то колісну пару можна експлуатувати далі, якщо немає видимих ознак несправностей; - заїдання в лабіринті, якщо немає зазору між лабіринтовою частиною корпусу букси та лабіринтовим кільцем, задня частина корпусу букси нагрівається більше передньої. У цьому випадку колісну пару міняють; - ненормальна робота роликових підшипників, що викликає різке підвищення нагріву букси. Це може статися через несправність підшипників: розрив, провертання внутрішнього кільця, малого осьового та радіального зазорів підшипника, зламу або зносу сепаратора, якщо немає мастила або воно втратило свої властивості, неправильного складання підшипників й інших деталей, потрапляння у підшипник сторонніх тіл (пісок, металеві включення тощо), неправильне складання візка (перекіс рами, неточне встановлення шпінтонів тощо). В цьому випадку необхідно насамперед перевірити зовнішнім оглядом стан буксового вузла, далі розкрити оглядову кришку для визначення стану підшипників та торцевого кріплення.

Похожие статьи




Основні несправності буксових вузлів, що виникають в процесі експлуатації і причини їх виникнення - Технологія ремонту букси з роликовим підшипником

Предыдущая | Следующая