Ремонт оптико-механічних приладів - Проектори: основні характеристики

Процес ремонту оптико-механічних приладів підрозділяється на п'ять етапів: визначення несправностей і підготовка замінних деталей, заміна або ремонт оптичних або механічних елементів, збірка приладу, змазування й герметизація вузлів, юстировка відремонтованого приладу.

Промивання оптичних і механічних частин приладів робиться з метою видалення з їхніх поверхонь різних забруднень - слідів масел і пилу. Застосовується ультразвукове й просте механічне очищення в середовищі розчинника. Ультразвукове очищення ефективне при великому обсязі ремонту різних оптико-механічних приладів. Як розчинники використають ацетон, бензин "Калоша", бензол, розчини лугів і кислот, у цілому ряді випадків використають додаткові компоненти.

Останнім часом для ультразвукового промивання широко використають такі органічні сполуки, як трьох - і чотирьоххлористий вуглець.

Як джерело ультразвукових коливань застосовують звуковий генератор із частотою від 10 до 40 кГц. Тривалість промивання залежно від забруднення деталей становить від декількох секунд до декількох хвилин.

Ручним способом деталі промивають у середовищі авіаційного бензину Б-70 спеціальним йоржиком. Залежно від вимог чистоти промивання може виконуватися циклом, що включає трохи робочих ванн із різною чистотою розчинника. На кінцевій стадії використають чистий бензин.

Після промивання й сушіння оптичні деталі підлягають остаточному чищенню перед збіркою. Знежирення здійснюють органічними розчинниками - етиловим спиртом або сумішшю етилового спирту з петролейним ефіром у співвідношенні 9:1. При такому знежиренні застосовують ватні тампони, серветки й білячі пензлики.

Робоче місце повинне бути обладнане спеціальними пристосуваннями, що забезпечують чистоту набору інструмента, ватних тампонів, замші й т. д. Робочі поверхні пінцетів й інструмента повинні бути обклеєні замшею.

При великій кількості оброблюваних деталей встановлюється пристосування (рис. 5), що включає обертовий від електродвигуна 2 маховик 1, що має захоплюючий патрон 3. У патроні закріплюють оброблювану деталь і при обертанні маховика обробляють її.

Антифрикційні Змащення Й Масла, застосовувані при змазуванні приладів, забезпечують гарну якість притирання тертьових поверхонь і плавність ходу. Змащення підрозділяються на три види: масла, консистентна й тверда.

Змащення ГОІ являє собою консистентне змащення, що складається з кісткового масла, приладного масла МВП і церезину. Вона застосовується для змазування тертьових механічних з'єднань, що мають дуже малі зазори, порядку декількох десятків мікрометрів (мкм), і працюючих у безпосередній близькості з оптичними елементами.

У силових передачах використають змащення БВН - графітове змащення із церезином; змащення ЦИАТИМ-202 й ОКБ-122-7.

Для змазування затворів об'єктивів і кінематичних ланок годинних механізмів і передач використають веретенне масло АУ й годинне масло МЗП-6.

Пил і волога в оптико-механічних приладах викликає корозію, розшарування оптичних склеєних елементів і погіршення оптичних характеристик приладів. Для боротьби з такими явищами застосовують герметизацію елементів за допомогою спеціальних ущільнювальних замазок, які підрозділяються на тверді, напівтверді й м'які.

Тверда Замазка використовується в широкому інтервалі температур від -60 до +80 °С. Замазка містить такі компоненти, як масло МС-14, віск, рубриці, каніфоль, церезин й озокерит. Новий ущільнювач "Герметик-УТ-34", що працює в подібному температурному діапазоні, витримує ударні й вібраційні навантаження.

Напівтверда Замазка використовується для заливання головок стопорних гвинтів і різьблень, кріплення захисних стекол й усунення зазорів. Інтервал робочих температур від -60 до +60 °С. Замазка містить такі компоненти, як трансформаторне масло, бітум, каніфоль, вазелін, каолін і церезин.

М'яка Замазка застосовується для ущільнення вузлів приладів, з'єднання поверхонь і фіксації нарізних сполучень. Інтервал робочих температур від -60 до +60 °С. Компонентами замазки є приладове масло МВП, каніфоль, віск, церезин і петролатум.

Всі перераховані вище замазки мають високу пластичність, малою усадкою й зберігають свої властивості на тривалий період.

У процесі збірки оптико-механічних приладів виникає ряд специфічних особливостей, як установка, кріплення оптичних елементів, перевірка й усунення люфтів напрямних.

пристосування для обробки оптичних деталей. рис. 6. перевірка люфтів і прямолінійності напрямних

Рис. 5. Пристосування для обробки оптичних деталей. Рис. 6. Перевірка люфтів і прямолінійності напрямних

Як правило, кріплення оптичних елементів робиться за допомогою різьбових пружних кілець, що центрують, планок і герметиків. У деяких випадках застосовується вальцювання - нероз'ємне з'єднання, виконуване шляхом закачування поверхні механічної деталі щодо оптичної деталі і її твердої фіксації.

Деякі прилади працюють у широкому діапазоні температур, внаслідок чого при кріпленні застосовують компенсаційні пружні кільця, які встановлюють між лінзами й різьбовим кільцем, що кріпить. Така конструкція кріплення оптичних деталей усуває можливість появи деформацій і напруг в оптику й охороняє її від ушкоджень і поломок.

Призми кріплять за допомогою твердих планок, а пружні планки, подібно пружним кільцям, застосовують для компенсації лінійних розширень деталей.

Елементи приладів і вузлів, що мають напрямні, перевіряють на горизонтальні й вертикальні биття й люфти. На рис. 6 показана схема перевірки на відсутність люфтів і прямолінійності напрямних. На напрямної 1 по ходу її руху встановлена й закріплена лекальна лінійка 2. На підставці встановлений індикатор 3, що впирається своїм датчиком у поверхню лекальної лінійки. Наявність змін у показаннях індикатора говорить про несправність і відхилення її від прямолінійності самої напрямної.

На рис. 7 показаний набір спеціального інструмента, застосовуваного при зборці й з'єднанні оптичних і механічних деталей приладів.

Шліцові ключі використовують для закріплення й вгвинчування внутрішніх різьбових оправ і кілець, а накидні ключі - для закріплення силових фасонних гайок і кілець, що мають спеціальні отвори або буртики.

Юстировка окулярів оптико-механічних приладів має ряд особливостей. Існують окуляри телескопічних приладів, окуляри мікроскопів й окуляри вимірювальних приладів.

Для гарної якості зображення потрібний високий ступінь центрування лінз окуляра в межах 0,05-0,1 мм, що забезпечується спеціальними центруючими пристроями самого приладу.

набір ключів для збірки оптичних і механічних деталей

Рис. 7. Набір ключів для збірки оптичних і механічних деталей:

А -- шліцові, б -- накидні Рис. 8. Установка для контролю якості зборки двохлінзових об'єктивів

Тому що об'єктиви являють собою систему лінз, у яких центри кривизни сферичних поверхонь розташовані на прямій лінії, то при їхній збірці і юстировці враховується точність центрування лінз. Зібраний об'єктив при зображенні об'єкта завжди характеризується перекручуваннями по яскравості, формі й т. д.

Такі явища виникають через аберацію, відхилення розмірів оптичних елементів, неточності центрування й т. д. Тому існують певні припустимі значення відхилень розмірів елементів і центрування при зборці об'єктивів.

Всі елементи об'єктива перед збіркою промивають, сушать і видаляють пил. Методом послідовного монтажу (стовпчиком) лінзи збирають і кріплять затискними кільцями, потім зібраний об'єктив перевіряють на центрування, аберацію й визначення його оптичні характеристики.

При зборці великогабаритних двохлінзових об'єктивів з невеликим повітряним проміжком 0,04-0,1 мм між лінзами встановлюють тонкі кільця з металізованої фольги. Якщо повітряний зазор обраний нерівномірно, то виникають перекручування зображення. Тому такі об'єктиви перевіряють на центрування спеціальними пристосуваннями.

На рис. 8 показана установка для контролю якості зборки двохлінзових об'єктивів. Перевіряємий об'єктив установлюють під спеціальний екран, освітлений ртутною лампою. Обертанням об'єктива навколо своєї осі домагаються сполучення зображення перехрестя, виконаного на екрані, від двох поверхонь лінз. Якщо лінзи мають правильне центрування, то в мікроскоп видні правильні концентрично розташовані в міжлінзовому проміжку кільця Ньютона. Якщо центрування виконане з перекосом, то центр кілець зміщений від перехрестя в екрані убік більшого зазору між лінзами.

9. Зображення дифракційної точки:

А - При Правильній Зборці, Б, В - При Неправильній Зборці

Якість зображення точкового джерела світла визначається по зображенню точкової діафрагми, розташованої у фокальній площині коліматора. Якщо об'єктив зібраний правильно, то зображення крапки оточене одним або двома правильними кільцями, що не мають розривів (рис. 9, а). При незадовільній збірці об'єктива спостерігається збільшене й перекручене число кілець (рис. 9, б, в). Причина цих явищ - підвищена аберація або неправильний вибір радіусів при збірці поверхонь лінз.

Похожие статьи




Ремонт оптико-механічних приладів - Проектори: основні характеристики

Предыдущая | Следующая