Організація роботи відділення з ремонту роликових букс - Технологія ремонту букси з роликовим підшипником

Ремонт роликовий букс модернізація

Порядок обстеження і ремонту колісних пар, а також норми і вимоги при цьому встановлюються згідно інструкції ЦВ/3 429. Д.

Колісні пари очищені механічно на спеціально виділеній колії, обмиваються гарячою водою у миючій машині 2% розчином каустичнної соди, на протязі 6-8 хвилин.

Після обмивки всі колісні пари подаються на позицію дефектоскопіювання, де їм проводиться УЗК і магнітно-порошковий контроль. Обточка колісних пар проводиться на колесо-токарних верстатах.

Несправності і необхідний вид ремонту заноситься бригадиром в натурний листок форми ВУ-51, а на колісну пару ним крейдою наноситься умовне позначення виду ремонту. На забракованих елементах колісних пар світлою фарбою ставиться знак "Б" (брак).

Колісні пари, які потребують обточки по колу кочення, і які проходять звичайне обстеження, подаються на колесо-токарні верстати без демонтажа букс. В цьому випадку знімаються оглядові кришки букс, взамін яких встановлюються спеціальні тимчасові кришки, з отворами для проходу центру піналі верстака (центр переточений на 053 мм).

При обточці профілю поверхні кочення коліс обточенню підлягають: гребінь, поверхня кочення, фаска на зовнішній грані, та при необхідності, внутрішні грані.

В процесі обточення токар повинен перевіряти правильність виконання профілю поверхні кочення і фаски на зовнішній грані максимальним шаблоном, а також відстань між внутрішніми гранями ободів коліс штихмасом, а бригадир додатково різницю діаметрів коліс на одній осі.

Після зняття колісної пари з верстака майстер чи бригадир колісного цеху перевіряють шороховатість обробки поверхонь ободу колеса, профілю поверхні кочення, фаски, гребеня і внутрішньої грані. Шийки і передпідматочиннні частини осей колісних пар, які були в експлуатації, не обточують, а ретельно зачищують шліфувальною шкуркою, не грубшою № 6 по ГОСТ 5009-78, до повного усунення слідів корозії і наминів.

Колісні пари, які проходять звичайне обстеження, після обточування по профілю кочення подаються на позицію проміжкової ревізії. Колісні пари, які пройшли обточення поверхні кочення і які потребують повного обстеження, після остаточного огляду, перевірки якості обточки і вимірювань, які виконує бригадир зміни дільниці, подаються в монтажне відділення для виконання монтажу буксового вузла.

В буксах вантажних вагонів застосовуються роликові підшипники:

    А) з короткими циліндричними роликами, однорядні з однобортовим внутрішнім кільцем. Б) з короткими циліндричними роликами, однорядні з безбортовим внутрішнім кільцем та плоским упорним кільцем.

Примітка: В подальшому роликові підшипники з короткими циліндричними роликами називаються "циліндричними підшипниками".

Встановлення внутрішніх кілець на шийку вісі здійснюється методом пресування, який полягає в тому, що внутрішні кільця нагріваються (при цьому відбувається їхнє об'ємне розширення), ставляться на шийку вісі, остигають після чого забезпечується необхідна міцність пресового з'єднання кілець з віссю (далі - гарячою посадкою).

У циліндричних підшипниках, що мають масивні без заклепкові латунні сепаратори, ролики утримуються у гніздах розкарбуванням перемичок, а в поліамідних сепараторах - спальними стовщеннями на перемичках.

З 1994 р. в буксові вузли вантажних вагонів встановлюються роликопідшипники підвищеної вантажопідйомності та надійності ж сепараторами скло наповненого поліаміду типу 30-232726 Е2М та 30-4272б Е2М. Основні типи роликових підшипників, що застосовуються в буксак вантажних вагонів широкої колії.

Циліндричні роликові підшипники з різними індексами та цифрами (Л, ЛІ, Е2М, Л4М та інші), які стоять після умовного позначення, відрізняються один від одного застосованим матеріалом сепараторів (Л-латунь, Б - склонаповнений поліамід та ін.).

Похожие статьи




Організація роботи відділення з ремонту роликових букс - Технологія ремонту букси з роликовим підшипником

Предыдущая | Следующая