Будова та принцип дії системи живлення карбюраторних двигунів - Розробка дільниці технічного обслуговування та ремонту системи живлення citroen c5

схема системи живлення карбюраторного двигуна

Рис.1.2- Схема системи живлення карбюраторного двигуна:

1 - фільтр-відстійник; 2 - кран; 3 - горловина для заливу палива; 4 - бак; 5- повітроочисник; 6 - карбюратор; 7 - паливопровід; 8 - щиток; 9 - шланг; 10 - паливний насос; 11 - впускний трубопровід; 12 - пристрій для підігріву; суміші; 13 - випускний трубопровід; 14 - глушник шуму відпрацьованих газів; 15 - перегородка бака

Система живлення складається:

    * паливо-підкачуючий насос * паливний бак * карбюратор * паливо провід (трубки та шланги) * повітряний фільтр * фільтри для очищування палива

Паливо-підкачувальний насос ( рисунок 1.3) - діафрагментного типу, з механічним приводом; установлений на лівій стороні блоку циліндрів, закріплений на двох шпильках через теплоізоляційну проставку і регулювальні прокладки; постачена важелем ручного підкачування палива. Привід паливного насоса здійснюється від ексцентрика валика приводу масляного насоса й розподільника запалювання через штовхач.

паливо-підкачувальний насос

Рис. 1.3- Паливо-підкачувальний насос:

1-сідло випускного клапану; 2-випускний клапан з пружиною; 3-верхня частина паливного насосу; 4-фільтр; 5-нагнітальний патрубок; 6-гвинт; 7-кришка насосу; 8 всмоктуючий патрубок; 9-сідло впускного клапана; 10-впускний клапан з пружиною; 11-верхня тарілка діафрагми; 12-внутрішня прокладка; 13-працюючі діафрагми; 14-дистанційна прокладка; 15-нижня діафрагма; 16-шток з пружиною; 17-нижній корпус паливного насосу; 18 важіль ручної підкачки зі зворотною пружиною;-19-балансер.

Насос складається з: Нижнього корпуса (рисунок 1.3) з важелями приводу, верхнього корпуса із клапанами і патрубками, діафрагментного вузла й кришки. Діафрагмовий вузол має три діафрагми: два верхні робітники для подачі палива, одну нижню запобіжну, працюючою в контакті з картерною олією і влучення палива в картер двигуна при ушкодженні робочих діафрагм. Між робітниками і запобіжної діафрагмами встановлені дистанційні зовнішня й внутрішня прокладки. Зовнішня прокладка має отвір для виходу палива назовні при ушкодженнях робочих діафрагм. Діафрагми з тарілками і з внутрішньою дистанційною прокладкою встановленої на шток і закріплені зверху гайкою. Діафрагменний вузол установлений між верхнім і нижнім корпусами насоса і закріплений гвинтами. Діафрагменний вузол на шток установлена сжатувальна пружина. Шток Т-образним хвостовиком уставлений у проріз балансера. Така конструкція дозволяє, не розбираючи діафрагмений вузол, знімати його з насоса. У нижньому корпусі на осі встановлений важіль механічної під хитавиці палива й балансер. У нижньому корпусі також на осі з кулачком установлений важіль ручного підкачування палива, що під дією пружини 23 повертається у вихідне положення. У верхньому корпусі насоса встановлені текстолітової шестигранні усмоктувальний і нагнітальний клапани.

Клапани пружинами підгортаються до латунних сідел. Зверху до корпуса центральним болтом кріпиться кришка. Між кришкою й корпусом установлений пластмасовий сітчастий фільтр. У верхній корпус запресовані усмоктувальний і нагнітальний патрубки. При роботі двигуна ексцентрик валика приводу через користітель діє н а важіль і повертає балансир, що за шток відтягає діафрагми насоса вниз. При цьому пружина діафрагм ще більш стискується, створюється розрідження, у результаті якого паливо через усмоктувальний клапан заповнює робочу порожнину (порожнина під діафрагмами ). При стоці ексцентрика зі штовхальника звільняється важіль, балансир і шток із діафрагмами. Діафрагми під дією стиснутої пружини створюють тиск палива в робочій полості, закривається всмоктувальний клапан, і паливо через нагнітальний клапан подається в поплавкову камеру карбюратора при невеликій витраті палива хід діафрагм буде неповним; при цьому хід важеля частково буде неодруженим. При ручному підкачуванні палива натискають на важіль, повертається кулачок, що діє на балансир і відтягає шток із діафрагмами. Відбувається усмоктування палива в працюючу порожнину. При відпусканні важеля кулачок під дією пружини повертаються в потрібне положення, а діафрагми нагнітають паливо в карбюратор. Прокладки виготовляються трьох типів і мають товщину 0,30; 0,75 і 1,25 мм. Між теплоізоляційної про ставки і блоком циліндрів завжди повинна ставитися регулювальна прокладка товщиною 0.30 мм.

Паливний бак.(рисунок 1.4) сталевий, штампований, зварений. Бак установлюється всередині кузова під заднім сидінням, відділений від салону спеціальною перегородкою і кріпиться до підлоги кузова чотирма болтами. Наливна труба бака виведена в нішу, розташовану з правої сторони автомобіля і закрита люком.

Наливна труба з'єднується з прийомною трубою паливного бака гумовим сполучної шлангом, закріпленим за допомогою двох хомутів, і закривається глухою різьбовою пробкою.

Пари бензину, конденсуючи в сепараторі, надходять назад у паливний бак. На фланці верхньої половини бака через гумову прокладку кріпиться датчик покажчика рівня палива в зборі з паливоприймачем трубкою, постаченої сітчастим фільтром. Датчик з'єднаний із приладом, установленим на щітку приладів і постаченим червоною лампою резерву, що загорається, коли в баці залишається 4-6,5 л.

зовнішній вигляд паливного баку

Рис. 1.4 - Зовнішній вигляд паливного баку:

1-корпус; 2-кришка; 3-шланги; 4-поплавок; 5-паливопровід.

Паливопроводи.Паливо від паливного бака до паливного насоса подається по сталевому освинцеваному чи оцинкованому двошаровому трубопроводі.

паливний бак

Рис. 1.5- Паливний бак:

1- корпус; 2-трубки; 3-фільтр; 4-шланги;

Між собою трубопровід і патрубки приладів системи з'єднанні гумовими шлангами ( рисунок 1.4)і закріплені стяжними хомутами. На кузові паливні трубопроводи закріплені пластмасовими тримачами, отвору для їхнього проходу загерметизовані гумовими заглушками.

Похожие статьи




Будова та принцип дії системи живлення карбюраторних двигунів - Розробка дільниці технічного обслуговування та ремонту системи живлення citroen c5

Предыдущая | Следующая