Вступ - Вирощування винограду в Дніпропетровській області

Виноградарство - галузь рослинництва, яка займається вирощуванням винограду для споживання свіжих ягід і забезпечення харчової промисловості сировиною. виноградник сорт плодоношення

Як галузь науки виноградарство вивчає біологічні особливості виноградної рослини, її відношення до навколишнього середовища та розробляє способи спрямованого управління ростом і розвитком винограду для одержання високих урожаїв необхідної якості.

Як галузь агропромислового комплексу України виноградарство має велике господарське значення. Це зумовлюється цінними поживними та лікувально-оздоровчими властивостями свіжого винограду і продукції, що одержують з нього (кишмиш, ізюм, сік, вина, олія, оцет, корми), невибагливістю винограду до грунту та його меліоративною роллю під час освоєння схилових, кам'янистих і піщаних земель, непридатних для інших культур, високою економічною ефективністю.

Поживна цінність та смакові якості винограду насамперед зумовлюються вмістом цукру в ягодах, якого нагромаджується від 12 до 30 % залежно від сорту та умов вирощування. За енергетичною цінністю 1 кг винограду при цукристості 18 - 28 % становить 750 - 800 ккал, тобто забезпечує 25-30 % добової потреби людини в енергії. Поживна якість 1 кг винограду вища, ніж 1 л молока або 1 кг картоплі, яблук, груш чи персиків.

Крім цукрів, у ягодах винограду багато міститься органічних кислот, що дає можливість використовувати його як дієтичний продукт. Органічні кислоти поліпшують апетит та травлення їжі, запобігають утворенню каменів у нирках. Виноград містить необхідні для організму людини вітаміни групи В, В1, В2, В6, В7, С, а також солі, які містять макроелементи та понад 20 мікроелементів, що відіграють важливу роль в організмі людини. Важливі також інші біологічно активні речовини: ферменти, амінокислоти, фітонциди, ароматичні, дубильні, фенольні.

Завдяки високій калорійності та наявності біологічно активних речовин виноград допомагає при недокров'ї, розладі нервової системи, порушенні обміну речовин в організмі. Лікування виноградом (ампелотерапія) дає добрі результати при шлункових, ниркових, легеневих захворюваннях та порушенні серцево - судинної діяльності. Для лікування використовують насамперед високоякісні столові сорти винограду, виноградні соки (освітлені та з м'якушем), кишмиш, ізюм. Науково обгрунтована норма споживання свіжого винограду на одну людину становить 8-10 кг на рік.

Основну масу вирощуваного винограду використовують для виробництва вин, соків, концентратів, компотів, маринадів, варення, мармеладу та ін.

Велику кількість корисних продуктів можна одержати, якщо провести глибоку утилізацію залишків винограду. Здерев'янілі пагони, які видаляють під час обрізування кущів, використовують для виробництва кормових дріжджів, будівельних матеріалів. При обламуванні зайвих зелених пагонів та чеканці кущів зелену масу використовують як цінний корм. На корми використовують також висушену шкірку ягід та насіння (кормрве борошно). Із залишків винограду після переробки на вино одержують спирт, енотанін, енобарвник, олію, оцет, винну кислоту.

Похожие статьи




Вступ - Вирощування винограду в Дніпропетровській області

Предыдущая | Следующая