Висновки - Соцально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах

    1. Теоретичний аналіз наукових досліджень показує, що проблема адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ є актуальною міжнародною соціальною проблемою, яка має пріоритетний характер вирішення у державній соціальній політиці багатьох країн світу. Але, не дивлячись на широкий спектр законодавчих засад та високу, в останній час, зацікавленість учених феноменом сирітства та адаптації сиріт, питання адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ є не розробленим. Провідною ідеєю сучасних досліджень науковців є ідея розробки та впровадження цілісної системи адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ в рамках цілеспрямованої державної соціальної політики з питань захисту дитинства, яка, на жаль, поки що відсутня. 2. Аналіз наукової літератури дозволив визначити теоретико-методологічні засади дослідження проблеми адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ. Адаптацію особистості до навчання з позицій соціальної педагогіки тлумачимо як складний та суперечливий процес, що спрямовано на створення в освітньому середовищі умов, які задовольняють психофізіологічні, навчальні, соціально-психологічні та особистісні потреби учнівської молоді, забезпечують її входження до освітнього середовища та зближують їх цінності, тим самим виступають складовою соціалізації.

Адаптація особистості до навчання являє собою керований, особистісно зорієнтований процес, зміст якого представляє багато компонентну структуру, що поєднує в собі етапи, чинники, механізми, типи, види, критерії та показники. Процес адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ визначено як систему практичних заходів фахівців ПТНЗ сумісно з соціальними службами, державними та недержавними організаціями, суспільством на відновлення соціально-педагогічних умов, що полягає в досягненні учнями-сиротами стану стійкої адаптованості у навчанні, сприянні їх психофізіологічному, навчальному, соціально-психологічному та особистісному розвитку, формуванні свідомого відношення до власних проблем та самостійності у знаходженні варіантів їх вирішення.

    3. Змістовну основу діяльності ПТНЗ з адаптації учнів-сиріт до навчання складає професійна комплексна психолого-педагогічна допомога, в основу якої покладено принцип поєднання психофізіологічної (медичної, психічної), освітньої (педагогічної) та соціально-психологічної програм, що базується на діагностиці, індивідуальній реабілітації, корекції та терапії, зорієнтованій соціально-педагогічній діяльності, яка задовольняє потреби та інтереси учнів-сиріт, забезпечує їх всебічний розвиток та прагнення до самовдосконалення. Провідними видами діяльності ПТНЗ з адаптації учнів-сиріт до навчання є профілактика, медико-соціально-психологічна реабілітація та корекційно-розвивальна робота. 4. Доведено, що адаптація учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ можлива завдяки реалізації сукупності таких соціально-педагогічних умов: організація психолого-педагогічного супроводу адаптації учнів-сиріт до навчання; гуманізація стосунків у системі "викладач-майстер - учень-сирота" на підставі суб'єкт-суб'єктної взаємодії і діалогу, особистісно-гуманістичного підходу, емоційного контакту, накопичення досвіду гуманних стосунків і поведінки у процесі навчально-виховної діяльності; використання соціально-педагогічних технологій.

Психолого-педагогічний супровід визначено як системну діяльність фахівців психологічної служби ПТНЗ (соціальних педагогів та практичних психологів), що спрямована на актуалізацію механізмів підвищення ефективності адаптації учнів-сиріт до навчання, носить поетапний характер та охоплює три основні напрями: безпосередня діяльність фахівців ПТНЗ з адаптації учнів-сиріт до навчання; науково-методична робота щодо підвищення рівня кваліфікації соціальних педагогів, практичних психологів та інженерно-педагогічних працівників ПТНЗ; просвітницька соціально-психолого-педагогічна робота з опікунами (особами, що їх замінюють). Кінцевим результатом психолого-педагогічного супроводу є створення умов, які забезпечать свідоме ставлення учнів-сиріт до власних проблем та здатність вирішувати їх самостійно, тим самим допоможуть досягати стану стійкої адаптованості у навчанні. У досліджені розкрито сутність гуманізації стосунків у системі "викладач-майстер - учень-сирота", яка полягає в олюдненні та піднесенні особистої гідності викладачів, майстрів та власне учнів-сиріт. Розроблено педагогічні вимоги до взаємодії фахівців ПТНЗ з учнями-сиротами та методичні рекомендації для інженерно-педагогічних працівників щодо побудови стосунків з цією молоддю на гуманній основі.

Соціально-педагогічні технології адаптації учнів-сиріт до навчання, які реалізуються в діяльності фахівців ПТНЗ, визначено як політехнологічний комплекс, що об'єднує в собі ряд спеціалізованих технологій, методів, які спрямовані на досягнення мети адаптації. Розроблені умови реалізуються в діяльності фахівців ПТНЗ з адаптації учнів-сиріт до навчання, через соціально-педагогічну технологію адаптації цієї молоді до навчання.

5. На основі зіставлення отриманих у проведеному соціально-педагогічному експерименті результатів, їх кількісного та якісного аналізу виявлено, що реалізація розроблених соціально-педагогічних умов адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ привела до певних статистично значущих змін у рівні їх психофізіологічної, навчальної, соціально-психологічної та особистісної адаптованості. Дослідження підтвердило ефективність розробленої Програми "Адаптація учнів-сиріт до навчання", побудованої з урахуванням наукових здобутків вітчизняних та зарубіжних дослідників теорії і практики адаптації, в основу якої покладено комплексний, міждисциплінарний, індивідуальний, особистісно-зорієнтований та особистісно-гуманістичний підхід.

Розроблено соціально-педагогічну технологію адаптації учнів-сиріт до навчання, підготовлено: методичний матеріал для реабілітаційно-корекційно-розвиваючих занять; програму занять з профілактики виникнення психофізіологічних проблем в учнів-сиріт під час їх адаптації до навчання в ПТНЗ; освітню програму з формування готовності цієї молоді до навчання, навчальних вмінь та якостей, усвідомлення та оволодівання роллю "Я-учень ПТНЗ"; програму тренінгових занять для розвитку вмінь будувати стосунки з оточуючими на гуманній основі. Виконане дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми адаптації учнів-сиріт до навчання. До перспективних напрямів подальших наукових досліджень відносимо розробку шляхів розвитку і соціально-педагогічної технології адаптації студентів-сиріт різних за статтю.

Похожие статьи




Висновки - Соцально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах

Предыдущая | Следующая