Методи організації діяльності і формування досвіду поведінки як ефективні методи у процесі фізичного виховання - Реалізація фізичного виховання шляхом використання методу організації діяльності і формування досвіду поведінки

Фізичне виховання у ПТНЗ проводиться протягом всього періоду навчання студентів і здійснюється в різноманітних формах, які пов'язані між собою, доповнюють один одного і являють собою єдиний процес фізичного виховання студентів.

Учбові заняття є основною формою фізичного виховання у ПТНЗ. Вони плануються в навчальних планах з усіх спеціальностей, і їх проведення забезпечується викладачами кафедр фізичного виховання.

Самостійні заняття сприяють кращому засвоєнню навчального матеріалу, дозволяють збільшити загальний час занять фізичними вправами, прискорюють процес фізичного вдосконалення, є одним із шляхів впровадження фізичної культури і спорту в побут і відпочинок студентів.

У сукупності з навчальними заняттями правильно організовані самостійні заняття забезпечують оптимальну безперервність і ефективність фізичного виховання.

Ці заняття можуть проводитися у поза навчальний час за завданням викладачів або в секціях.

Фізичні вправи в режимі дня спрямовані на зміцнення здоров'я підвищення розумової і фізичної працездатності, оздоровлення умов навчальної праці, побуту і відпочинку студентів, збільшення бюджету часу на фізичне виховання. Масові оздоровчі, фізкультурні і спортивні заходи спрямовані на широке залучення студентської молоді до регулярних занять фізичною культурою і спортом, на зміцнення здоров'я, вдосконалення фізичної і спортивної підготовленості студентів. Вони організуються у вільний від навчальних занять час, у вихідні та святкові дні, в оздоровчо-спортивних таборах, під час навчальних практик, табірних зборів, у студентських будівельних загонах.

Як зазначає Н. П. Волкова, однією з головних проблем є проблема зміцнення здоров'я учнів у ПТНЗ. У цей час вона вирішується недостатньо ефективно. З віком число здоровіших учнів зменшується. Це відбиває загальну тенденцію зниження рівня здоров'я населення, яке залежить від комплексу факторів [2].

Більше півмільйона учнів, які проживають у несприятливих екологічних умовах і особливо на територіях, забруднених радіонуклідами, усе в більшій мірі відбиваються руйнівні генетичні наслідки цих умов. Вони приводять до росту числа студентів із серйозними відхиленнями. Проблема диференційованого учбово-методичного комплексу фізичного виховання, розробленого з урахуванням впливу несприятливих екологічних умов життя є однієї з проблем, які вимагають розв'язання [3].

Позитивний досвід поведінки створюється шляхом правильно педагогічно організованої діяльності учнів, яка є джерелом виховання в цій групі методів. Виховання в діяльності має ряд закономірностей, на основі яких формуються вимоги до її організації. Діяльність виховує, якщо значима для дітей, має "особистісний зміст". Позиція учнів ПТНЗ повинна бути активною, і функції їх повинні мінятися: усі проходять ролі виконавців і організаторів. Керівництво діяльністю дітей повинне бути гнучким, відповідним до педагогічної ситуації.

У вітчизняній педагогіці організація діяльності учнів ПТНЗ є провідним методом виховання. Ця група методів містить у собі приучення, педагогічну вимогу, вправи, суспільну думку, ситуації, що виховують. [11].

Педагогічна вимога розуміється як пред'явлення до виконання певних норм поведінки, правил, законів, традицій, прийнятих у суспільстві й у його групах. Вимога може виражатися як сукупність норм суспільної поведінки, як реальне завдання, як конкретна вказівка про виконання якої-небудь дії. За формою вимоги бувають прямі й непрямі. Перші мають вигляд наказу, вказівки, інструкції, відрізняються рішучим тоном, особливо на початковому етапі виховання. Непрямі вимоги пред'являються у вигляді прохання, ради, натяку, вони апелюють до переживань, мотивів, інтересів учнів ПТНЗ. У розвиненому колективі кращі непрямі вимоги [1].

Суспільна думка - вираз групової вимоги. Воно використовується в розвинених колективах при оцінці вчинків. Педагог повинен формувати здоровішу суспільну думку, стимулюючи виступ учнів з оцінкою їх діяльності.

Основними методами фізичного виховання є фізичні вправи, тренування, переконання (роз'яснення), інструкції, позитивний приклад. А. І. Кузьмінський підкреслює, що за допомогою останніх в учнів ПТНЗ формуються знання, потреби, особисті якості, що сприяють їхньому правильному фізичному й загальному розвитку. Стимулююче значення мають осуд, схвалення, змагання й контроль за виконанням режиму й норм розвитку учнів ПТНЗ. [3]

Більші можливості для фізичного розвитку й освіти дітей в області фізичного самовдосконалення має позаучбова робота: кружки, секції, робота класних керівників, оздоровчих центрів. Фізичне виховання має особливе значення для формування здоровішого способу життя учнів ПТНЗ.

Приучення й вправи сприяють формуванню стійких способів поведінки, звичок. Приучення - організація регулярного виконання дітьми дій з метою їх перетворення у звичні форми поведінки. Звички стають стійкими властивостями й відбивають свідомі установки особистості, тому їх так важливо формувати. Приучення ефективне на ранніх етапах розвитку. Методика вимагає пояснювати учням, що, як і навіщо потрібно робити. Приучення припускає й перевірку виконання дій [2].

Вправа - багаторазове повторення й удосконалювання способів дій як стійкої основи поведінки. У широкому змісті це така організація життя й діяльності учнів ПТНЗ, яка створює умови для вчинків відповідно до суспільних норм. Вправа опирається на приучення, тісно з ним зв'язане й реалізується через доручення, виконання ролі в загальній діяльності. Участь у колективних справах на всіх стадіях (планування, виконання, оцінка) розбудовує здатності й формує якість особистості. Приучення й вправа ефективна, якщо опираються на позитивні мотиви діяльності й у свою чергу їх формують [1].

Ситуації, що виховують, - обставини утруднення, вибору, поштовху до дії, вони можуть бути спеціально організовані педагогом. Їхня функція - створити умови для свідомої активної діяльності учнів ПТНЗ, у якій перевіряються й формуються нові норми поведінки, цінності. Це можуть бути ситуації конфлікту в групі, вибору правильного розв'язку та ін.

Висновки до теоретичного розділу

Духовний світ людини складається під впливом зовнішнього і, в першу чергу, соціального середовища, а також завдяки активним діям людини, спрямованим на зміна навколишнього середовища і самого себе

У процесі фізичного виховання - в силу фізичного і духовного розвитку людини - існують величезні можливості для реалізації завдань розумового морального і естетичного виховання. [2]

Фізичний розвиток включає в себе ті якісні зміни, які відбуваються в зміцненні і вдосконаленні фізичних сил людини і її здоров'я під впливом сприятливою природного середовища і спеціально організованого виховання.. Саме ж фізичне виховання охоплює більш широку область педагогічного впливу на учнів. Поряд із здійсненням фізичного розвитку воно покликане викликати в них потребу і інтерес до занять фізичною культурою і спортом сприяти глибоке осмислення психофізіологічних основ фізичного розвитку і зміцнення здоров'я. Фізичне виховання виступає як багатогранний процес організації активної фізкультурно-оздоровчої діяльності учнів, спрямованої на зміцнення потреби в заняттях фізичною культурою і спортом, осмислення їх психофізіологічних основ, розвиток фізичних сил і здоров'я, а також вироблення санітарно-гігієнічних навичок і звичок і здорового способу життя.

Ось чому так актуальний у наш час питання фізичного виховання. Саме заняття фізкультурою і спортом заповнює потреби організму у фізичній праці. Тому фізичне виховання так необхідно в школах і вузах. Але не можна забувати і про те, що безсистемне навчання фізичної культури може не допомогти, а, навпаки, нашкодити організму. Необхідно пам'ятати про те, що корисно тільки фізичне виховання, засноване на суворій і зрозумілою системі. [8]

Фізичний виховання поведінка особистість

2. ПРАКТИЧНИЙ РОЗДІЛ

Похожие статьи




Методи організації діяльності і формування досвіду поведінки як ефективні методи у процесі фізичного виховання - Реалізація фізичного виховання шляхом використання методу організації діяльності і формування досвіду поведінки

Предыдущая | Следующая