Основний зміст дисертації - Соцально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах

У вступі обгрунтовано актуальність і ступінь наукової розробки обраної теми, визначено об'єкт, предмет, мету, завдання, основні напрями та методи дослідження; виокремлено експериментальну базу; розкрито наукову новизну, практичне значення; наведено дані про апробацію та впровадження.

У першому розділі "Теоретичне обгрунтування процесу адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічному навчальному закладі" - викладено результати аналізу та узагальнення відповідних філософських, психологічних, соціально-педагогічних та педагогічних досліджень, які свідчать про постійний генезис поглядів на процес адаптації особистості до навчання. Проаналізовано роботи З. Фрейда, Х. Хартмана, Е. Ериксона, Е. Фромма, А. Маслоу, Б. Скінера та ін., в яких визначено сутність адаптації особистості у концепціях розвитку людини, сформульовано своєрідне бачення її природи, функцій, критеріїв успішності, акцентовано увагу на важливості взаємодії особистості і середовища, здатності людиною виробляти адекватні умовам існування способи поведінки і діяльності на основі властивих їй психічних процесів. На основі аналізу підходів Т. Браун, Л. Виготського, І. Георгієвої, І. Жданова, Є. Єгорової, О. Мороза, С. Селіверстова, Ю. Чернецької та ін. визначено сутність поняття "адаптація особистості до навчання", що полягає у створені в освітньому середовищі умов, які задовольняють пси-хофізіологічні, навчальні, соціально-психологічні та особистісні потреби учнівської молоді, забезпечують її входження до освітнього середовища та зближують їх цінності, тим самим виступають складовою соціалізації.

Дослідження теоретичних засад адаптації особистості до навчання, особливостей соціально-педагогічної діяльності освітніх закладів з адап-тації учнів-сиріт до навчання (дослідження І. Бобильової, Л. Гаращенко, Л. Канішевської, Б. Кобзарь, Є. Морозова, В. Тюріної, Ю. Яблоновської та ін.) дозволив розкрити авторські підходи до сутності цієї діяльності, її можливостей, форм, методів, засобів, позитивних й негативних наслідків, що викликані її впровадженням. У розділі визначено основне поняття дослідження "адаптація учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ" - система практичних заходів фахівців ПТНЗ сумісно з соціальними службами, державними та недержавними організаціями, суспільством на відновлення соціально-педагогічних умов, що полягає в досягненні учнями-сиротами стану стійкої адаптованості у навчанні.

Виявлено критерії адаптації учнів-сиріт до навчання (психофізіологічна адаптованість, готовність до навчання, соціально-психологічна та особистісна адаптованість) та відповідні рівні (низький, середній, високий). На основі аналізу наукових праць О. Орлова, Е. Зеєра, І. Кряжевої, Г. Сельє та ін. висвітлено процесуальний та результативний характер адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ, що дозволило визначити та обгрунтувати його періоди (початковий - 1-й рік навчання; основний - 2-3-й роки; заключний - 3-4-й роки); стадії (адаптації, неадаптації, дезадаптації); основні чинники (психофізіологічні, навчальні, соціально-психологічні, особистісні) та механізми. Грунтуючись на аналізі наукових джерел, реальної адаптаційної діяльності ПТНЗ та враховуючи певний досвід фахівців-практиків з проблеми адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ виявлено та розкрито три групи особливостей адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ, які пов'язані, по-перше, із віковими особливостями та з психофізіологічним, соціально-психологічним й індивідуальним станом учнів-сиріт; по-друге, зі специфікою статусу ПТНЗ, як закладу ПТО; по-третє, із сучасним процесом реформування ПТО, а також зумовлені соціально-економічною та соціально-політичною ситуацією в Україні. Здійснений аналіз науково-теоретичних основ дослідження процесу адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ створив підгрунтя для визначення соціально-педагогічних умов, що забезпечують його успішність.

Другий розділ "Розробка і впровадження соціально-педагогічних умов, що забезпечують адаптацію учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах" - присвячено теоретичному обгрунтуванню й практичному впровадженню соціально-педагогічних умов адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ, їх аналізу за результатами дослідно-експериментальної роботи.

На підставі наукових праць І. Георгієвої, В. Дугінця, Л. Жиліної, Х. Лийметс, С. Селіверстова та ін. обгрунтовано погляд на соціально-педагогічні умови адаптації до навчання як сукупність заходів, що забезпечують навчальний та соціальний розвиток індивіда. З'ясовано, що їх свідоме створення в освітньому середовищі забезпечує найбільш ефективний перебіг адаптації особистості до навчання. Розроблено й теоретично обгрунтовано соціально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ, а саме: організація психолого-педагогічного супроводу адаптації учнів-сиріт до навчання, який спрямований на надання цій категорії молоді комплексної психофізіологічної, освітньої, соціально-психологічної та особистісної допомоги й підтримки; гуманізація стосунків у системі "викладач-майстер - учень-сирота" на підставі суб'єкт-суб'єктної взаємодії і діалогу, особистісно-гуманістичного підходу, емоційного контакту, накопичення досвіду гуманних стосунків і поведінки у процесі навчально-виховної діяльності; використання у програмі адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ та її методичному підгрунті соціально-педагогічних технологій, що забезпечують урахування соціально-психологічних особливостей цієї молоді та сприяють їх адаптованості до навчання.

На підставі аналізу наукових підходів щодо психолого-педагогічного супроводу (ППС) (Г. Бардієр, М. Бітянова, І. Звєрєва, Є. Караваєва, А. Капська, І. Ромазан, І. Шустова та ін.) з'ясовано, що психолого-педагогічний супровід адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ - це системна діяльність соціального педагога/психолога (фахівця психологічної служби ПТНЗ). Доведено, що якість психолого-педагогічного супроводу адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ як цілісної системи визначають принципи: сприяння самореалізації особистості в усіх сферах її життєдіяльності; інтеграції; диференційованого та індивідуального підходів; зв'язку змісту і форм психолого-педагогічного супроводу з конкретними умовами навчання особистості; фасилітації; контекстності; системності; гуманізму; біографічності.

Розкрито змістовно-технологічну складову ППС адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ, завдяки обгрунтуванню сутності психофізіологічної допомоги, яка полягає в корекції загального психічного розвитку та профілактиці соціальних захворювань; освітньої допомоги, що сприяє зниженню негативного ставлення учнів-сиріт до ПТНЗ, ліквідації прогалин у навчанні та розвитку рефлексії; соціально-психологічної допомоги, що пов'язана з усвідомленим прийняттям і виконанням навчальних вимог, балансом індивідуального та соціального, гармонією взаємин з інженерно-педагогічними працівниками, одногрупниками; адекватним ставленням до педагогічних впливів; самоконтролем за поведінкою; активною участю у житті навчального колективу; задоволенням своїм статусом та взаєминами; особистісної допомоги, сутність якої полягає у створенні в учнів-сиріт позитивного образу "Я - учень ПТНЗ" та здатності самостійно долати власні проблеми. Зроблено висновок, що впровадження ППС як соціально-педагогічної умови адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ забезпечує комплексне і позитивне вирішення даної проблеми.

У розділі теоретично обгрунтовано (Г. Балл, А. Лазурський, В. М'яси-щев, В. Казанська, Е. Крутова, Ю. Янотовська та ін.) гуманізацію стосунків у системі "викладач-майстер - учень-сирота" як їх олюднення, піднесення особистої гідності людини. Доведено, що гуманізація стосунків у системі "викладач-майстер - учень-сирота" повинна орієнтуватися на особистісно-гуманістичний підхід, суб'єкт-суб'єктну взаємодію і діалог, які, по-перше, передбачають визначення людини як суспільної цінності, по-друге, створюють в ПТНЗ такі умови, в яких розвиток учнів-сиріт стає основною метою навчання.

Аналіз наукових здобутків В. Беспалька, І. Беха, І. Звєрєвої, А. Капської, Л. Мардахаєва, С. Харченка, Є. Холостової та ін. дозволив обгрунтувати доцільність упровадження в процес адаптації учнів-сиріт до навчання ПТНЗ соціально-педагогічних технологій, що забезпечують урахування соціально-психологічних особливостей цієї категорії молоді та специфіку навчання в ПТНЗ, сприяють їх адаптованості. Визначено, що "соціально-педагогічні технології адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ" - це політехнологічний комплекс, який об'єднує в собі ряд спеціалізованих (вузько спрямованих) технологій, методів, що забезпечують досягнення мети адаптації. Уточнено сутність таких видів технологій, як: соціально-педагогічна діагностика, психолого-педагогічна корекція, соціальна реабілітація, соціальна профілактика, просвітницька технологія. Встановлено переваги індивідуальної комплексної програми реабілітації, методу інтенсивної терапії членів опікунської сім'ї та інноваційних технологій (оцінювання потреб клієнта, стратегія раннього втручання, технологія ведення випадку). Зроблено висновок, що означені соціально-педагогічні технології є взаємопов'язаними і взаємодоповню-ючими складовими процесу адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ. У розділі представлено соціально-педагогічну технологію впровад-ження розроблених соціально-педагогічних умов (рис. 1), яка передбачає створення інноваційних організаційних структур, а саме: Лабораторії експериментальної педагогіки та психології (ЛЕЕП) адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ та Мобільного науково-методичного консультатив-ного центру (МНМКЦ), діяльність якого була спрямована на науково-методичну підтримку адаптаційного процесу як в професійно-технічних навчальних закладах, так і за його межами (опікунська сім'я). Обидві структури було створено на базі навчально-методичного центру професійно-технічної освіти міста Дніпропетровська. ЛЕПП, у свою чергу, мала свій дорадчий орган - Координаційну раду психолого-педагогічного супроводу (КРППС), яка в залежності від характеру та ускладнень, що виникали у процесі адаптації учнів-сиріт до навчання, приймала рішення про залучення до цього процесу фахівців відповідних сфер та представників органів влади.

Обидві структури (ЛЕПП та МНМКЦ) у своїй роботі реалізовували експериментальну авторську Програму психолого-педагогічного супрово-ду "Адаптація учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ" (далі за текстом "Адаптація"), яка забезпечила комплексне вирішення проблем адаптації учнів-сиріт до навчання та надання їм психофізіологічної, освітньої, соціально-психологічної та особистісної допомоги та підтримки.

соціально-педагогічна технологія адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах

Рис. 1. Соціально-педагогічна технологія адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах

Впровадження розроблених соціально-педагогічних умов здійснювалося із застосуванням як традиційних, так й інноваційних форм та методів роботи, спрямованих на адаптацію учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ (групові та індивідуальні психолого-педагогічні консультації; індивідуальні бесіди із залученням дорослих-сиріт; соціально-психологічні тренінги; лекційно-семінарські заняття; реферативні виступи та творчі звіти; "круглі столи"; впровадження інтерактивних технологій; застосування психокорекційних програм; самодіагностики учнями-сиротами власних можливостей). Відповідно запропонованій соціально-педагогічній технології, адаптація учнів-сиріт до навчання має передбачати їх стійку адаптованість на психофізіологічному, навчальному, соціально-психологічному та особистісному рівнях. Формувальний етап експерименту передбачав дослідно-експериментальну перевірку гіпотези, концептуальних положень, апpобацію соціально-педагогічної технології адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ, аналіз пpоміжних pезультатів контpольних зpізів.

У процесі контрольного етапу експерименту проводилась інтегральна обробка даних, зіставлення результатів дослідження та їх аналіз на основі методів статистичної обробки даних, експертних оцінок. Виявлено: по-перше, позитивну динаміку на психофізіологічному рівні адаптованості учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ, про що говорить зростання кількості цієї молоді з високим рівнем самопочуття (на 12,9 %) та зниження низького рівня (36,0 %); збільшенні чисельності респондентів-сиріт з показником психічної активності (на 25,4 %) та зменшенні їх на 36,5 %; позитивною є динаміка до зростання рівня настрою майже у два рази (до 56,6 %).

По-друге, конструктивну динаміку щодо показників готовності учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ: результативність адаптаційних корекційно-розвивальних заходів щодо формування готовності до навчання в учнів-сиріт ЕГ вища від КГ на 14,15 % за показниками мотиваційної готовності, на 4,42 % - за показниками змістовно-операційної готовності та на 2,87 % за показниками рефлексивності; у 81,2% учнів-сиріт сформовано позитивне відношення до майбутньої професії та розуміння її практико-прикладного й соціального значення для суспільства; по-третє, виявлено покращення соціально-психологічного стану учнів-сиріт: на 8,2 % збільшився показник адаптованості (середній на 3,2 %; низький - на 5,0 %) та на 1,0 % зменшився показник дезадаптованості; простежується тенденція до зникнення стійкої очевидної дезадаптованості (на 3,0 %) та критичної дезадаптованості; сформовано позитивне ставлення до одногрупників та інженерно-педагогічних працівників (31,1 %), до вимог у навчанні (7,2 %) та навчальних предметів (15,3), на 9,1 % зріс рівень позитивного ставлення до практичної діяльності; по-четверте, виявлена динаміка щодо досягнення учнями-сиротами позитивного стану на особистісному рівні адаптованості: на 4,84 збільшився загальний середній бал особистісної адаптованості учасників ЕГ; за всіма шкалами бали зросли від 1,48 за шкалою "пізнавальні потреби" до 14,32 за шкалою "підтримка"; спостерігається позитивна динаміка розвитку контактності (5,24) та самоприйняття (5,04).

Отже, результати експериментального дослідження доводять ефективність розроблених і впроваджених в практику ПТНЗ соціально-педагогічних умов адаптації учнів-сиріт до навчання. Таким чином, мета дисертаційного дослідження досягнута.

Похожие статьи




Основний зміст дисертації - Соцально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах

Предыдущая | Следующая