Учбові стратегії - Використання принципів автономії та стратегій навчання при вивченні іноземної мови

Одним з найважливіших напрямків розвитку здатності учня самостійно здійснювати свою навчальну діяльність з оволодіння іноземною мовою є формування у нього оптимальних особистісних стратегій вивчення мови. Вони відображають культуру учіння, особливо культуру роботи над мовою. W. Edmondson та J. House визначають стратегії вивчення мови як предметні та розумові дії, які суб'єкт навчання застосовує з ціллю розширити свою іншомовну компетенцію [42, с. 235], й розрізняють три класи стратегій учіння:

    - метакогнітивні стратегії, за допомогою яких суб'єкт навчання планує, готує й контролює свою навчальну діяльність, аналізує власні успіхи; - когнітивні стратегії, наприклад, здогадка щодо значень слів із контексту, повторення задля кращого запам'ятовування, наведення прикладів, створення аналогій до вже знайомого знання, заучування напам'ять термінів, ключових понять; - соціально-афективні стратегії, за допомогою яких учні взаємодіють при обміні інформацією, реагуванні на проблему або при проханні щодо пояснень [42, с. 237].

З точки зору на те, що в сучасному суспільстві інформаційний простір зазнає дуже швидких змін, система освіти повинна готувати фахівців, здатних динамічно як обробляти, так і "виробляти" нові за змістом знання. Тому сьогоденний контекст навчання з фаху поряд з розвитком фахових та професійних компетенцій включає також й розвиток компетенцій комунікативних, методичних та соціальних. Ключовими елементами вищеназваних компетенцій є стратегії учіння.

Яскравим прикладом підручника нового покоління з навчання німецької мови професійного спрямування, ядром якого є вищеназваний підхід, є розробка творчого колективу під керівництвом D. Lеvy-Hillerich "Kommunikation in der Landwirtschaft". Метою підручника є розвиток в учнів-аграріїв професійно орієнтованої міжкультурної компетенції як складника діяльнісної компетенції. Автори йдуть до реалізації поставленої мети не тільки через навчання студентів фаху, вмінь, потрібних для роботи у сільськогосподарському виробництві, вокабуляру аграрної сфери, а й через навчання, як студенти можуть методично й успішно вчитися поряд з іншими та у інших [48, с. 11]. Розглянемо стратегії навчальних дій, застосовані авторами у підручнику з метою рішення важливих для розвитку мовної діяльнісної компетенції завдань.

Самостійне читання текстів

Використання інтернаціоналізмів, власних назв, числівників, символів, виділень іншим шрифтом та ілюстрацій як "ключиків" до розуміння; опора на фахові знання, на структуру тексту; складання нотаток при читанні; розпізнавання стилів читання; розподіл тексту на сенсоутворюючі частини, відокремлення в них головної та другорядної інформації; звернення до словника лише у випадках, коли контекст не дозволяє здогадатися щодо значення слова.

Аудіювання

Активізація попередніх знань, висування гіпотези у випадку, коли тема відома; ознайомлення з інформацією завдання до прослуховування; складання нотаток при слуханні, фіксація ключових слів.

Говоріння

Використання мовленнєвих кліше, симуляція через рольові ігри при діалогічному мовленні; при описах та доповідях використання ряду конекторів "спочатку, потім, після того, пізніше, на завершення, у кінці"; використання нотаток у вигляді тез або ключових слів; використання технологій візуалізації; тематичні презентації за чіткими принципами: вільне говоріння, повідомляти голосно, повільно, зрозуміло, з паузами, правильна статура, зоровий контакт з слухачами.

Письмо

Використання типових мовленнєвих кліше; складання плану письмового повідомлення.

Розширення вокабуляру

Систематизування слів за категоріями, опрацювання лексики за принципами гнізд слів, синонімії, антонімії; ідентифікація значення на підставі ілюстрації, символу, дефініції, прикладу; написання нових слів на картках; запам'ятовування слів у коротких контекстах, асоціативно, в іграх; створення лексичних мереж.

Засвоєння граматики

Формулювання правил через власні висновки на підставі аналізу граматичного явища; переформулювання готових правил своїми словами; заучування дієслів відразу з прийменниками; підкреслення граматичних явищ.

Пошук інформації

Оволодіння технікою запитань, знання й використання довідників, словників, розмовників, ресурсів Інтернет.

Організація навчання

Планування виконання завдань, використання кольорових маркерів, застосування піктограм та т. і.

У процесі навчання студентів навчальних стратегій слід звернути увагу на наступне:

    - з самого початку навчати стратегій послідовно й інтегративно; [див. додатки А, Б, В, Ж, З] - надавати студентам опорні матеріали для використання стратегій навчання (системні таблиці, довідкові нотатки тощо); [див. додатки Г, Д, Н,] - демонструвати на власному прикладі застосування технологій і стратегій навчання; [див. додатки Е, Ж, З, М, П, Т] - сприяти обміну досвідом між учнями щодо їх власних стратегій навчання; [35, с. 15], [див. додаток К, Л]

Стратегії навчання дозволяють учневі не тільки впоратись із конкретним навчальним завданням, але й в подальшому користуватися ними як алгоритмами самостійної роботи, коли учень сам ставить собі відповідні завдання й намагається їх вирішити.

Розділ 2

Похожие статьи




Учбові стратегії - Використання принципів автономії та стратегій навчання при вивченні іноземної мови

Предыдущая | Следующая