Загальна характеристика роботи - Соцально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах

Актуальність теми дослідження. В сучасному українському суспільстві суттєво зростає потреба в талановитих, розумово і фізично розвинених молодих людях, здібних реалізовувати свій внутрішній потенціал та здатних до самовдосконалення, що знайшло своє відображення у Національній доктрині розвитку освіти України у ХХІ столітті, Законі України "Про освіту", Концептуальних засадах розвитку професійної освіти України та її інтеграції в європейський освітній простір та інших державних законодавчих документах. Разом з тим, суттєві економічні, соціальні зміни в державі призвели до загострення проблем постінтернатної адаптації випускників освітніх закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які є найбільш вразливими у період входження у доросле самостійне життя, не спроможні успішно подолати адаптаційні бар'єри. Забезпечення соціально-педагогічної підтримки такої категорії дітей та молоді, яка опинилася у складних життєвих ситуаціях, захист їх прав складає основні напрямки державної соціальної політики України. Відповідно зростає відповідальність закладів освіти (зокрема професійно-технічного спрямування) щодо забезпечення розвитку особистості учнів-сиріт у процесі професійної підготовки, створення умов для збагачення соціального досвіду, успішної адаптації у суспільстві.

Переважна більшість випускників інтернатних закладів не в змозі продовжувати навчання через соціальну неадаптованість, фінансові та психологічні проблеми, недостатній рівень освіти, слабку мотивацію навчання, порушення рольової ідентифікації. У зв'язку з цим збільшується роль процесу навчання в закладах професійно-технічної освіти (ПТО), складність якого пов'язана з перебудовою всієї системи ціннісних орієнтацій учнівської молоді, засвоєнню нею нових способів пізнавальної діяльності, форм міжособистісних зв'язків та ін. Учні-сироти мають активно включитися в процес соціальної адаптації до освітнього середовища професійно-технічних навчальних закладів (ПТНЗ), засвоєння соціального та професійного досвіду як важливих передумов професійної соціалізації, становлення життєвої перспективи, забезпечення продуктивності соціальних контактів.

Теоретико-методологічні засади вивчення адаптації особистості закладено в працях А. Адлера, У. Джемса, А. Маслоу, Ж. Піаже, К. Род-жерса, Б. Скінера, З. Фройда, Х. Хартмана, Р. Хенкі, Л. Філіпса, Т. Шибу-тані, Е. Ериксона та ін. Питання адаптації особистості до навчання досліджували В. Асєєв, Ю. Бабанський, Л. Бєлкіна, І. Георгієва, М. Семенов, Н. Шафажинська. Різ-ним аспектам адаптації до навчання присвячено роботи Й. Аливердиєва, В. Бородуліна, Т. Землякова, Л. Курильцева (психологічний аспект); А. Виноградова, Л. Зданевич, Л. Кундозерова, Т. Солоділова (педагогічний аспект); І. Анісімова, І. Бабаєва, І. Кряжева (соціально-психологічний аспект). Соціально-педагогічну парадигму теорії адаптації учнівської молоді до навчання заклали та розвивають О. Безпалько, І. Звєрєва, А. Капська, Л. Кондрашова, А. Мудрик, С. Харченко та ін. Адаптацію учнів у закладах професійної спрямованості досліджують Г. Ажикін, Л. Гаращенко, В. Синявський, Н. Шапошнікова та ін.

Проблема адаптації учнів-сиріт до навчання розглядається науковцями у напрямку вирішення загальної проблеми соціалізації дітей та молоді з уразливих соціальних груп, їхньої інтеграції в соціум (І. Дубровіна, С. Дзенушкайте, І. Єжов, І. Лісіна, В. Мухіна, А. Прихожан) та суттєвих порушень в умовах "позасімейного" виховання (Т. Землянухіна, А. Капська, Й. Лангмейер, І. Пеша та ін.). Питання постінтернатної адаптації дітей-сиріт, які навчаються у різ-них закладах освіти, досліджують І. Абрамова, І. Бобильова, Н. Владими-рова, Х. Спаньярд, Л. Шипицина та ін., психології адаптації випускників інтернатних закладів - І. Назарова, Н. Травникова, соціальної адаптації дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування - Т. Шульга та ін., соціально-педагогічної допомоги студентам-сиротам - Н. Григор'єва, підготовки фахівців до соціальної адаптації дітей-сиріт та дітей, позбавле-них батьківського піклування - Н. Зимівець, Т. Авельцева, Ю. Бойко та ін. Різним аспектам адаптації, соціальної підтримки сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на перших етапах навчання у вищих закладах освіти присвячено дисертаційні дослідження: Л. Жиліної (соціально-педагогічний супровід студентів-сиріт у період адаптації до освітнього середовища ВНЗ), З. Данилової (професіоналізація та ресоціалізація дітей-сиріт у системі початкової та середньої профосвіти), Л. Філонової (соціальна адаптація студентів-сиріт в освітньому середовищі ВНЗ), Ю. Яблоновської (соціально-педагогічна адаптація дітей-сиріт в умовах закладів початкової професійної освіти), І. Бобильової (постінтернатна адаптація випускників освітніх закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування). Аналіз наукової літератури та стану практичної діяльності з даної проблеми показав, що фундаментальних досліджень, які стосуються питань адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ немає.

Актуальність означеної проблеми посилюється і рядом існуючих суперечностей між: зростанням у ПТНЗ кількості дезадаптованих й дезінтегрованих учнів-сиріт та відсутністю у сучасній науковій теорії та практиці обгрунтованих шляхів, форм та методів, засобів вирішення даної проблеми; об'єктивною потребою адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ і недостатньою теоретичною та методичною розробкою соціально-педагогічних умов; необхідністю підготовки соціальних педаго-гів/психологів ПТНЗ та інженерно-педагогічних працівників до роботи з учнями-сиротами та відсутністю теоретико-методологічного обгрунтування й науково-методичного забезпечення такої підготовки.

Дані суперечності зумовили формулювання проблеми дослідження, а саме: при яких умовах у системі професійно-технічної освіти в учнів-сиріт професійно-технічних навчальних закладів може бути сформований стійкий рівень адаптованості до навчання, свідоме ставлення до власних проблем та самостійність в обрані варіантів їх вирішення. Таким чином, соціальна значимість проблеми, недостатній рівень її теоретичного обгрунтування, потреба у відновленні умов адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах зумовили вибір теми дослідження: "Соціально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах".

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема дисертації є складовою комплексної теми "Теоретичні основи підготовки майбутнього вчителя до творчої діяльності" кафедри педагогіки Криворізь-кого державного педагогічного університету, включеної на конкурсній основі в план найважливіших Міністерства освіти і науки України (2-9) і затвердженої науковою Радою Криворізького педагогічного університету (протокол № 18 від 18.06.2002 р.), узгоджена Радою з координації наукових досліджень в галузі педагогіки та психології в Україні (протокол № 7 від 17.09.2002 р.).

Об'єкт дослідження - адаптація учнів-сиріт у професійно-технічних навчальних закладах.

Предмет дослідження - соціально-педагогічні умови удосконалення адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах.

Мета дослідження - визначити, теоретично обгрунтувати й експериментально перевірити соціально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах.

Гіпотеза дослідження грунтується на припущенні, що адаптація учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах можлива завдяки реалізації сукупності соціально-педагогічних умов, а саме: психолого-педагогічний супровід адаптації учнів-сиріт до навчання, який спрямований на надання їм комплексної психофізіологічної, освітньої, соціально-психологічної та особистісної допомоги й підтримки; гуманізацію стосунків у системі "викладач-майстер - учень-сирота" на підставі суб'єкт-суб'єктної взаємодії і діалогу, особистісно-гуманістичного підходу, емоційного контакту, накопичення досвіду гуманних стосунків і поведінки у процесі навчально-виховної діяльності; використання у програмі адаптації учнів-сиріт ПТНЗ та її методичному підгрунті соціально-педагогічних технологій, що забезпечать урахування соціально-психологічних особливостей цієї молоді та сприятимуть її адаптованості до навчання.

Відповідно до поставленої мети було визначено такі завдання:

Охарактеризувати процес адаптації особистості до навчання як соціально-педагогічну проблему.

Дослідити сутність та особливості адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах.

Теоретично обгрунтувати соціально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ.

Експериментально перевірити соціально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах, проаналізувати результати експериментального дослідження.

Розробити соціально-педагогічну технологію адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах.

Теоретико-методологічні засади дослідження складають положення наукових теорій і концепцій, висновків про сутність адаптації особистості (А. Адлер, А. Маслоу, К. Роджерс, Б. Скінер, З. Фройд, Х. Хартман); системного, процесуального та соціально-педагогічного підходів для виявлення багатофункціонального характеру адаптації особистості до навчання (Г. Балл, У. Джемс); педагогічні положення про сутність адаптації до навчання як активного, складного, суперечливого процесу (Л. Виготський, Ю. Бабанський, І. Кряжева, О. Леонтьєв), що передбачає взаємодію двох систем та характеризується рівновагою й динамізмом (Т. Дичев), передбачає зміну як самої особистості, що адаптується, так і зміну нею середовища (О. Мороз, С. Селіверстов); висновки про механізми адаптації до навчання (І. Гриценок, І. Жадан, Є. Ільїн, М. Логінова, А. Налчаджян, А. Реан, В. Семіченко); психофізіологічні та соціально-психологічні властивості особистості та поведінки депривованих дітей (І. Бобильова, І. Дубровіна, В. Мухіна, А. Прихожан, Ю. Яблоновська); положення щодо гуманізації стосунків в системі суб'єкт-суб'єктної взаємодії учасників педагогічного процесу (В. Афонін, А. Бойко, Я. Коломінський, М. Лазарєв, В. М'ясищев, А. Русалінова); концепції соціально-психолого-педагогічного супроводу в освітньому просторі (І. Звєрєва, А. Капська, Н. Краснова, С. Харченко); міждисциплінарний підхід, що обгрунтовує необхідність використання теоретичних положень суміжних з професійною педагогікою наук - психології, соціології, соціальної педагогіки, соціальної роботи; теорії розвитку образу "Я" (Р. Бернс, В. Пушкар); ідеї адаптованості як основного результату адаптації особистості до навчання (А. Фурман).

У дослідженні враховувалося положення Закону України "Про про-фесійно-технічну освіту", "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків", Положення "Про психологічну службу в освітніх закладах України" та ін.

Для досягнення мети, вирішення завдань і перевірки гіпотези дослідження використовувалися методи дослідження: інтерпретаційно-теоретичні - аналіз, синтез, порівняння, зіставлення для вивчення літературних джерел, нормативних документів, визначення продуктивних підходів до вирішення проблеми адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ; категоріальних опозицій та узагальнення - для визначення термінологічно-понятійного апарату дослідження, формулювання його основних положень і висновків; емпіричні - контент-аналіз нормативної документації, методичних матеріалів для з'ясування реального стану процесу навчання учнів-сиріт ПТНЗ щодо забезпечення їх успішної адаптації; самооцінювання, анкетування і діагностичні стандартизовані методики для виявлення рівнів адаптованості учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ; обсерваційні (включене та опосередковане спостереження), соціально-педагогічний експеримент для перевірки ефективності розроблених соціально-педагогічних умов; статистичні - для математичної обробки результатів експерименту.

Експериментальна база дослідження - професійно-технічні навчальні заклади: профтехучилища (ПТУ) №№ 5, 11, 12, 65 та навчально-виробничий центр № 2 м. Дніпропетровська; ПТУ № 24 м. Дніпродзержинська, ПТУ № 2 м. Павлограда Дніпропетровської області та Дніпропетровського методичного центру професійно-технічної підготовки. Дослідження проводилося за участі 336 учнів-сиріт ПТНЗ, які навчалися на І-ІІІ курсах та 45 фахівців (інженерно-педагогічні працівники ПТНЗ, заступники директорів ПТНЗ з навчально-виховної роботи; соціальні педагоги обласного Центру соціальних служб для сім'ї дітей та молоді; практичні психологи ПТНЗ; методисти НМЦ ПТО м. Дніпропетровська; фахівці обласного медико-психолого-педагогічного центру, управлінь охорони здоров'я, фізичного виховання та спорту Дніпропетровської облдержадміністрації, відділу захисту прав і свобод неповнолітніх; фахівці обласного та районного центрів зайнятості з профорієнтації, військового комісаріату, обласної прокуратури; члени Піклувальних рад ПТУ та НВЦ; лідери самоврядування в ПТНЗ, обласного молодіжного центру).

Наукова новизна одержаних результатів дослідження полягає в тому, що: вперше на основі вивчення кращих здобутків української й зарубіжної соціальної педагогіки та з урахуванням власного професійного досвіду розроблено концептуальні положення про адаптацію учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах як категорію соціальної педагогіки; обгрунтовано соціально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ на основі ідеї організації психолого-педагогічного супроводу, що базується на міждисциплінарному, комплексному, індивідуальному й особистісно-зорієнтованому підходах; залученні до цього процесу усіх суб'єктів адаптації - соціальних педагогів/психологів ПТНЗ та інженерно-педагогічних працівників, фахівців різних соціальних служб, державних і недержавних установ, лідерів молодіжних центрів, опікунів (осіб, які їх замінюють); складено комплексну програму адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ; розроблено технологію впровадження комплексу соціально-педагогічних умов адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ; виявлено сукупність критеріїв для вивчення результативності процесу адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах; подальшого розвитку набули ідеї гуманізації стосунків у системі "суб'єкт-суб'єктних" відносин між інженерно-педагогічними працівниками та учнями-сиротами; організаційно-змістовні компоненти адаптаційної діяльності професійно-технічних навчальних закладів; змістовно-технологічні компоненти підготовки соціальних педагогів/психологів та інженерно-педагогічних працівників ПТНЗ, опікунів (осіб, що їх замінюють) до адаптації учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ; уточнено положення про адаптацію учнів-сиріт до навчання в ПТНЗ, функції спеціалістів, які здійснюють адаптаційну діяльність.

Практичне значення дослідження полягає в тому, що розроблено програму комплексного психолого-педагогічного супроводу "Адаптація"; соціально-педагогічні технології, які враховують соціально-психологічні особливості учнів-сиріт; методичні рекомендації для соціальних педагог-гів/психологів та інженерно-педагогічних працівників ПТНЗ щодо побудови стосунків з учнями-сиротами на гуманній основі, суб'єкт-суб'єктній взаємодії; комплекс освітніх та просвітницьких семінарів-тренінгів; створено лабораторію експериментальної педагогіки та психології для комплексного психолого-педагогічного супроводу адаптації учнів-сиріт до навчання при навчально-методичному центрі професійно-технічної освіти та мобільного науково-методичного консультативного центру, базу даних новітніх соціально-педагогічних технологій спрямованих на психофізіологічну, навчальну, соціально-психологічну та особистісну допомогу учням-сиротам в їх адаптації до навчання.

Результати дисертаційної роботи можуть бути використані у навчально-виховному процесі всіх типів ПТНЗ, регіональних навчально-методичних центрах ПТО, у роботі соціально-психологічних служб, соціально-реабілітаційних центрах, при розробці курсів "Соціально-педагогічна робота в закладах професійно-технічної освіти", "Методика соці-ально-педагогічної роботи у закладах професійно-технічної освіти" для фахової підготовки соціальних педагогів, соціальних працівників та корекційних педагогів у вищих навчальних закладах різного рівня акредитації.

Основні положення наукової роботи впроваджено в практику адаптаційної роботи Дніпропетровського професійно-технічного училища № 6 (Акт про впровадження № 386 від 15.07.2010 р.), Професійного будівельного ліцею м. Дніпропетровська (Акт про впровадження № 89 від 06.10.2010 р.), Навчально-виробничого центру № 2 міста Дніпропетровська (Акт про впровадження № 296 від 07.10.2010 р.), Дніпропетровського вищого професійного училища будівництва (Акт про впровадження №319/03-02 від 06.10.2010 р.), Криворізького державного педагогічного університету (Акт про впровадження №20/2-403 від 30 вересня 2010 р.).

Апробація результатів дослідження. Основні результати й висновки виконаної роботи обговорювалися й одержали позитивну оцінку на науково-методичних семінарах кафедри теорії та методики трудового навчання Криворізького державного педагогічного університету; кафедри соціальної роботи та кадрового менеджменту Дніпропетровського національного університету; у навчально-методичному центрі ПТО м. Дніпропетровська. Основні положення дисертації доповідалися на науково-практичних конференціях різного рівня: Міжнародних - "Жінки в науці та освіті" (Харків, 2002), "Наука і освіта - 2002" (Дніпропетровськ, 2002), "Соціально-правовий захист дітей, позбавлених батьківської опіки" (Ужгород, 2005), "Європейський освітній простір: стан, проблеми, перспективи" (Дніпропетровськ, 2010), "Kluczowe aspekti naukowej dzialalnosci" (Пшемишль, 2011), "Філософія освіти у контексті історико-філософського знання" (Дніпропетровськ, 2011); Всеукраїнських - "Україна наукова '2001" (Дніпропетровськ, 2001), "Культура та інформа-ційне суспільство ХХІ століття" (Харків, 2008), "Дидактичні умови загальноосвітньої підготовки учнів професійно-технічних навчальних закладів" (Львів, 2010); семінарі заступників директорів з навчально-виховної роботи "Забезпечення підтримки інноваційної виховної практики професійно-технічних навчальних закладів, розробка і реалізація ефективних виховних систем" (Кривий Ріг, 2010).

Публікації. Основні результати дослідження висвітлено у 19 одно-осібних публікаціях, у тому числі 6 статей - у провідних наукових фахових виданнях.

Структура й обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, двох розділів, висновків, 16 додатків на 91 сторінках та списку використаних джерел (298 найменувань). Дисертація містить 2 рисунки і 16 таблиць. Загальний обсяг роботи становить 334 сторінки.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Соцально-педагогічні умови адаптації учнів-сиріт до навчання в професійно-технічних навчальних закладах

Предыдущая | Следующая