ЗМІСТ ПІДГОТОВКИ ДІТЕЙ З ВАДАМИ СЛУХУ ДО ШКОЛИ - Підготовка дітей з вадами слуху до шкільного навчання

Підготовка дітей з вадами слуху до шкільного навчання - комплексна задача, яка охоплює всі сторони життя дошкільника і тісно пов'язана з усім змістом корекційно-виховної роботи в дитячому садку. Поняття готовності до школи відносно дітей з вадами слуху базується на загальних для вікової психології закономірностях переходу до навчальної діяльності, і в той же час має свою специфіку, обумовлену як структурою дефекту, так і особливостями організації навчання глухих і слабочуючих дітей.

Готовність до навчання в школі, перш за все, передбачає необхідний рівень фізичного розвитку дитини, який дозволить їй швидко адаптуватись до шкільних навантажень: збільшення тривалості уроків, їх кількості, насиченості, до відсутності денного сну, іншого режиму харчування. Фізична підготовка дітей до школи забезпечується в ході фізичного виховання на заняттях і поза ними, дотримання режиму рухової активності, використання загартовування. Адаптації дітей до шкільного режиму сприяє збільшення часу занять, використання на них деяких структурних елементів, характерних для шкільних уроків. Слід враховувати, що збільшення навантажень повинно здійснюватись поступово і під відповідним контролем.

Для дітей з вадами слуху, більшість з яких буде навчатись в умовах спеціальної школи-інтернату, важливе значення має виховання працелюбності та формування культурно-гігієнічних навичок. Діти повинні вміти слідкувати за власним зовнішнім виглядом, швидко одягатись і роздягатись, акуратно їсти, тримати в порядку особисті речі. Навички самообслуговування формуються в ході трудового виховання в усіх вікових групах дошкільників. Для підвищення відповідальності в старших групах вводять чергування по їдальні, по групі. Необхідною умовою виступає єдність вимог педагогів і батьків.

Одним з найбільш важливих компонентів психологічної готовності до школи є наявність шкільної мотивації. У дитини повинні сформуватись бажання пізнавати оточуючий світ, інтелектуальна активність, "внутрішня позиція школяра". Мотиваційна сторона готовності до навчання формується в дошкільному закладі в процесі всієї корекційно-виховної роботи. Важливе значення при цьому має розширення уявлень про оточуючий світ, знайомство із заняттями і відносинами людей в різних сферах життя. Серед цих сфер особливо виділяється навчання дітей у школі, знайомство з обов'язками учня, з процесом навчання і його компонентами. Виходячи зі специфіки даної категорії дітей, особливе значення приділяють формуванню розуміння значення мовленнєвого спілкування для успішного навчання і подальшої участі в житті суспільства. Знання про шкільне навчання діти отримують під час екскурсій до школи, перегляду фільмів, читання оповідань, спеціально організованих сюжетно-рольових ігор. Важливо показувати дітям соціальну значимість учіння, фіксувати їх увагу на його пізнавальному боці. слух вада школа

Формування навчальної діяльності тісно пов'язано з довільністю поведінки дитини. Довільність поведінки передбачає її контрольованість, достатній рівень посидючості, вміння довго зосереджуватись на одному занятті і доводити його до кінця, докладаючи певних вольових зусиль. Від рівня довільності поведінки залежить вміння послідовно виконувати інструкції дорослого, враховувати систему умов поставленого завдання, здійснювати контроль за власними діями. Ці якості формуються у дошкільників з вадами слуху в ході навчання різним видам практичної діяльності та гри. Особливе значення має розуміння словесних інструкцій в усній, письмовій або усно-дактильній формах.

Однією з необхідних умов подальшого шкільного навчання є оволодіння навичками спільної діяльності, яке у дітей з вадами слуху утруднене внаслідок труднощів спілкування. Тому дошкільників спеціально навчають вмінню почергово виконувати завдання, працювати в умовах колективної діяльності, обговорювати з іншими дітьми план дій, розподіл обов'язків. В процесі колективної діяльності формуються й особистісні якості дітей: активність, самостійність, відповідальність.

Перехід до шкільного навчання вимагає від дитини певного рівня сформованості пізнавальних процесів. Важливе значення, зокрема, має достатня диференційованість сприйняття, що забезпечує здатність аналізувати, порівнювати предмети і явища, виділяти властивості та особливості. Необхідно також мати часові і просторові уявлення, знати їх словесні позначення. У дитини повинні бути сформовані досить високий рівень наочно-образного мислення і елементи логічного, образна і смислова пам'ять, довільна увага. Дитина повинна розуміти взаємозв'язок різноманітних природних і соціальних явищ, встановлювати їх причини і наслідки, бачити подібне та відмінне, робити висновки.

Розвиток пізнавальних процесів забезпечується всією педагогічною роботою на заняттях та у вільному спілкуванні дітей і дорослих. Поряд з малюванням, ліпленням, конструюванням, працею, різноманітними іграми величезного значення набувають заняття з розвитку мовлення та формування елементарних математичних уявлень. В старшому дошкільному віці дуже важливим є створення уявних ситуацій в іграх і на заняттях, постановка перед дітьми проблемних задач, що вимагають вирішення у наочному або образному плані з наступним словесним поясненням.

Дитині з порушеним слухом, що вступає до школи, необхідний достатній запас уявлень про оточуючий світ: про предмети та їх призначення, природу, життя людей, норми поведінки. Важливою є якість цих уявлень і знань, їх правильність, узагальненість. Знання про різні області дійсності допоможуть дитині при вивченні різних шкільних предметів.

Однією з найбільш специфічних рис підготовки дітей з вадами слуху до школи є формування мовлення і спілкування. Мовленнєва готовність до школи виступає підсумком роботи з формування мовлення і розвитку її як засобу спілкування протягом всього перебування дитини в дошкільному закладі. Дитина повинна мати навички спілкування з дорослими та дітьми, дотримуватись норм мовленнєвого етикету, мати достатньо розбірливе мовлення, навички слухо-зорового сприйняття мовлення оточуючих, а також побудови зв'язних висловлювань. Для дітей з вадами слуху важливе значення має оволодіння читанням. До моменту вступу до школи діти повинні вміти читати і розуміти невеликі тексти знайомої тематики.

Похожие статьи




ЗМІСТ ПІДГОТОВКИ ДІТЕЙ З ВАДАМИ СЛУХУ ДО ШКОЛИ - Підготовка дітей з вадами слуху до шкільного навчання

Предыдущая | Следующая